Aizvadītajā nedēļā redakcija saņēma zvanu no Praulienas pagasta iedzīvotājas Antas, kura vēlējās dalīties savā neizpratnē un rast atbildes uz jautājumiem, kas skar ceļu uzturēšanu ne tikai ziemas sezonā, bet arī vasarā.
– Dažādas problēmas ar ceļiem, to uzturēšanu ir visā novadā un pat valstī, ne tikai Praulienas pagastā, tomēr mani satrauc vairāki jautājumi, – savu stāstu sāk Anta. – Jau vairākus gadus pagasta pārvalde tīra ceļus līdz katrai viensētai. Pat pagalmā iztīra vietu, kur apgriezties mašīnai. Protams, jāsaprot, ka ne vienmēr tiek iztīrīts uzreiz, kā aizsnieg, tomēr pagasts ir pietiekami liels, darba daudz, bet ceļi vienmēr tiek iztīrīti. Problēmas sākas, kad lielo ceļu tīra autoceļu uzturētāji. Katru reizi, kā nobrauc greiders, mazajiem ceļiem tiek priekšā aizstumts valnis. No sniega veidojas lielas sniega pikas, kas mēdz sasalt. Diemžēl viensētās iebraukt nevar ne pastniece, ne aprūpētājas un arī operatīvie dienesti. Vairākkārt bijis, ka pastniece nevar piegādāt pensiju vai sūtījumus. Esmu gājusi tīrīt šos vaļņus, bet tie ir pietiekami smagi, lai varētu atbrīvot brauktuvi. Laukos dzīvo daudz vecāka gadagājuma cilvēku, attīrīt brauktuvi nepavisam nav viņu spēkos. Protams, ir reizes, kad pagasta traktorists atbrauc un iztīra, tomēr vienmēr to darīt nevar. Nesaprotu, kāpēc ir tik sarežģīti iztīrīt piebraucamos ceļus, nevis aizstumt priekšā valni. Netiek domāts par iedzīvotājiem, kas dzīvo viensētās, īpaši par vientuļajiem cilvēkiem. Kā lai seniori, kuri dzīvo vieni paši, saviem spēkiem notīra šos vaļņus? Piemēram, pēdējo nedēļu tur sastumti ledus gabali, jo laikapstākļi ir ļoti mainīgi. Šoziem darba ceļu uzturētājiem nav trūcis, tomēr vajadzētu aizdomāties par līdzcilvēkiem.
Anta sarunas laikā vēlreiz un vēlreiz slavēja pašvaldības darbu, uzteica, cik pēdējos gados rūpīgi tiek veikts ceļu uzturēšanas darbs.
– Manuprāt, pašvaldības iegulda lielus līdzekļus, lai ceļi ziemas sezonā vienmēr būtu iztīrīti, lai uz viensētām jebkurā brīdī varētu nokļūt gan tur dzīvojošie, gan nepieciešamības gadījumā arī operatīvie dienesti. Tiek slēgti līgumi ar pakalpojumu sniedzējiem, kuri savu darbu paveic godam. Šogad ziema ir sniegota, atkušņi mijas ar salu, bet ceļi vienmēr ir lieliskā stāvoklī. Jāatzīst, ka mēs pie šīs kārtības esam pieraduši, – uzsver praulēniete. – Pati dzīvoju ceļa malā, un varu teikt, ka iepriekš šādi nenotika, ka iebraucamajam ceļam priekšā sastumtu vaļņus. Agrāk greideristi laikam mācēja tīrīt ceļus, lai iebraucamajiem ceļiem priekšā netiktu sastumti vaļņi. Lauki bija vairāk apdzīvoti, tad biežāk bija jāpaceļ lāpsta, lai sniegs netiktu sastumts priekšā. Šobrīd, manuprāt, tā ir ceļu tīrītāju nolaidība vai nevēlēšanās darbu paveikt kārtīgi. Un pirms daudziem gadiem taču pagastu pārvaldes arī netīrīja ceļus uz viensētām. Meklējām tehniku, kas ceļus iztīrīs.
Ceļu uzturēšana ziemas sezonā nav vienīgais, kas satrauc Antu. Arī vasarā bieži nākas saskarties ar ceļu uzturētāju paviršo darbu.
– Jāsaka, ka zemes ceļi ir slikti jebkurā gadalaikā. Ziemā, kad ir izveidojusies sniega kārta, ceļi ir apmierinošā stāvoklī, bet, tiklīdz sākas atkala, pa ceļu pārvietoties nav iespējams. Tāpat ir vasarā – ceļš tiek greiderēts, bet akmeņi, smilts, velēna sastumta gar ceļmalām. Lai gan ceļš tiek paplašināts, tomēr ūdenim nav kur notecēt, tas stāv uz ceļa, veidojas arvien jaunas bedres. Bieži esmu arī redzējusi, ka greideristi ūdeni kopā ar visām velēnām un akmeņiem mēdz novadīt privātajās zemēs. Pēc noteikumiem taču nedrīkst noteku taisīt uz privāto zemi. Redz, kā sanāk – vasarā lāpstu var pagriezt pēc nepieciešamības, bet ziemā gan ne, – norāda Anta. – Agrāk gar ceļmalām bija grāvji, tāpat bija sakārtota meliorācija. Grāvji tika aizstumti, un ūdenim vairs nav kur palikt. Atceros, ka gar ceļu malām nebija sastumtas arī velēnas. Šķiet, ka kādreiz greideristi prata strādāt un ceļus uzturēt kārtīgi. Laika gaitā tas ir mainījies. Situācija ir bēdīga, bet varbūt ir iespējams kaut ko mainīt? Piedomāt par ceļu stāvokli un ar atbildību veikt ceļu uzturēšanu?
Sazinoties ar VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs" un vaicājot, vai īpašniekiem pašiem jāparūpējas par saviem iebraucamajiem ceļiem, Daiga Rauba komentē: – VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs" (LAU) veic autoceļu uzturēšanas darbus atbilstoši normatīvu prasībām. Saskaņā ar šiem normatīviem, autoceļu uzturētājiem ir jānotīra sniega vaļņi valsts un pašvaldību ceļu krustojumos un pieslēgumos, savukārt privātmāju ceļu pieslēgumos par to ir jārūpējas māju īpašniekiem. LAU iespēju robežās cenšas neveidot sniega valni arī uz privātmāju iebrauktuvēm, taču intensīvas snigšanas apstākļos to ir tehniski grūti izdarīt.
Veicot greiderēšanas darbus, priekšā iebrauktuvei augstam valnim nebūtu jāveidojas, tomēr nelielas nelīdzenas vietas vai neliels ceļu seguma materiāla daudzums var būt. Īpaši, ja nobrauktuve nav vienā līmenī ir autoceļu. Visiem valsts autoceļiem ir nodalījuma joslas, kuru robežās LAU veic autoceļu uzturēšanas darbus. Ja ceļmalā esošais grāvis ietilpst kopējā ūdens atvades sistēmā un ir savienots ar citiem grāvjiem un meliorācijas sistēmu, tad autoceļa virszemes ūdeņi var aizplūst arī uz privātīpašumos esošajiem grāvjiem un meliorācijas sistēmām.
Ja rodas jautājumi, vai uzturēšanas darbu rezultāts atbilst normatīviem, vai lai ziņotu par bīstamām situācijām uz valsts autoceļiem, aicinām zvanīt VSIA „Latvijas Valsts ceļi" Satiksmes informācijas centram uz tālruni 80005555. Informācija tiks nodota atbildīgajai LAU struktūrai, kas izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā uzsāks darbus.
23.02.2022.