Viedokli par jaunizveidoto Madonas novada dzimtsarakstu nodaļu, izvēlēto tās darbības modeli lūdzu izteikt Modru Vilkaušu, bijušo Madonas rajona padomes priekšsēdētāja vietnieci un Varakļānu novada domes priekšsēdētāju, kas savulaik ir veikusi arī dzimtsarakstu nodaļas vadītājas pienākumus.
Sarunā viņa atzīst, ka Madonas novada domes lēmums, kas paredz daļēji nodrošināt dzimtsarakstu pakalpojumu pieejamību novada attālākajās vietās, ir pieņemts iedzīvotāju interesēs.
– Tas ir apsveicami, ka dzimšanas un miršanas reģistrus iedzīvotāji varēs veikt arī Ērgļos un Lubānā, tuvu savām dzīvesvietām. Tik lielā novadā kā Madonas tas ir ļoti svarīgi, it īpaši attiecībā uz mūžībā aizgājušo reģistrāciju, lai gados vecāki cilvēki, pavadot tuviniekus, miršanas apliecību varētu saņemt uz vietas un nebūtu jāmeklē transports, lai dotos uz attālo novada centru Madonā, jo tas ir jāizdara samērā ātri. Savukārt bērna dzimšanas reģistrācijai ir noteikts ilgāks laiks. Tā jau ir administratīvi teritoriālās reformas būtība – nodrošināt pakalpojumu pieejamību tuvu dzīvesvietai, ko, starp citu, solīja reformas virzītāji gan 2009. gadā, gan iepriekšējos gados, bet tā vietā daudzās jomās notiek centralizācija.
Protams, arī iedzīvotāju paliek mazāk un ir jādomā, kā samazināt izdevumus, padarot pārvaldi efektīvāku. Vienlaikus nav jāaizmirst, ka arī laukos dzīvo cilvēki, kuriem nav tādu iespēju kā jaunajiem un arī ar mūsdienu tehnoloģijām viņi ir uz „jūs". Daudz kas ir atkarīgs no novada lieluma. Domāju, ka Madonas gadījumā tas ir labs risinājums, savukārt mūsu Varakļānu novadā, kas nav tik liels, dzimtsarakstu pakalpojumus var nodrošināt viena dzimtsarakstu nodaļa, kā tas patlaban veiksmīgi Ritas Upenieces vadībā tiek arī darīts, – uzsver Modra Vilkauša.
18.02.2022.