Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kā samazināt energoresursu sadārdzinājuma slogu?

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 20.01.2022.

Burtu lielums

Latvijā, līdzīgi kā visā pasaulē, strauji pieaugušas energoresursu cenas. Viedokli par iespējām mazināt maksājumu slogu saistībā ar energoresursu būtisku sadārdzināšanos lūdzu izteikt Barkavas pagasta pārvaldes vadītāja p. i. Aleksandru Šrubu un Varakļānu novada domes priekšsēdētāja vietnieci Janīnu Gruduli.

Būtu labāks variants
– Manā skatījumā, PVN likmes samazināšana būtu stipri labāks variants. Tas varētu būt viens no atbalsta mehānismiem, ko izjustu visi iedzīvotāji. Runājot par konkrētām atbalsta grupām, nemaz īsti tās, kuras patiešām cieš visvairāk, nav iespējams noteikt, jo šajā gadījumā cietēji ir visi. Katrā ziņā negribētos kādu izcelt, pie tam, samazinot PVN likmi, nenoliedzami ieguvēju būtu vairāk, – uzskata Aleksandrs Šrubs. – Taču jebkurā gadījumā būtu jādomā par atbalsta mehānismiem uzņēmējiem, jo reāli vien PVN samazināšana maz ko dos tiem, kam ir ļoti liels elektroenerģijas patēriņš. Tiem uzņēmējiem, kuri jau tagad tikai ar lielām grūtībām spēj pastāvēt un kuriem elektrība ir viena no pamatražošanas izejvielām, klāsies arvien grūtāk. Tāpēc būtu jāpadomā, kādu atbalstu sniegt, lai viņi tomēr noturētos virs ūdens.

Smagi ir visiem
– Droši vien ar energoresursu sadārdzinājumu, saņemot jaunos lielos rēķinus, visi jau esam saskārušies. Diemžēl priekšlikumi, ko valdībā iesniedz opozīcija, pārsvarā tiek noraidīti. Taču arī man šķiet, ka atbalsts konkrētām personu grupām diez vai ir tas efektīvākais. Cik ilgi mēs tos pabalstus varam dalīt, vajadzētu tomēr domāt par kaut ko ilgtspējīgāku, jo galu galā no kurienes tad nāk šie līdzekļi – vai beigās tie tāpat mums pašiem nebūs jāatmaksā caur nodokļiem? Līdzekļi pabalstiem jau nav pasmeļami kā ūdens no akas, lai tos varētu dalīt pa labi un kreisi, – uzsver Janīna Grudule. – Turklāt pabalsti tiek piešķirti pensionāriem, ģimenēm ar bērniem, citām mazaizsargātām grupām, bet tai pašā laikā palīdzība šajā situācijā nepieciešama arī tiem, kam nav bērnu vai kuri vēl nav pensijā. Arī viņiem ir grūti samaksāt šos lielos rēķinus. Smagi ir visiem. Arī uzņēmējiem šis jautājums, protams, ir ļoti aktuāls. Tā ka es vairāk esmu par to, ka vajadzētu domāt par PVN samazināšanu, jo tas sasniegtu visus. Arī valdībai kopumā šai virzienā būtu jāstrādā daudz nopietnāk, domājot par risinājumiem un ieguvumiem ilgtermiņā, nevis pieturēties pie kaut kādiem īslaicīgiem populistiskiem saukļiem, jo tas īsti nedarbojas. Visa sistēma, manuprāt, nav līdz galam pārdomāta. Cenas ceļam un ceļam, bet tas nevar ilgt bezgalīgi. Visi šie cenu pieaugumi taču izraisa ķēdes reakciju. Arī ar pabalstiem iet visādi, un vai tas vispār ir risinājums? Valdībai varbūt kopā ar „Latvenergo" vajadzētu meklēt risinājumu, kā samazināt energoresursu sadārdzinājumu.

21.01.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px