Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Zemkopības ministrija apbalvo ar medaļu

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 20.12.2021.

Zemkopības ministrija apbalvo ar medaļu
Burtu lielums

Ceturtdien un piektdien, 16. un 17. decembrī, zemkopības ministrs Kaspars Gerhards apbalvoja ar Zemkopības ministrijas (ZM) augstāko apbalvojumu – medaļu "Par centību" – lauksaimniekus, mežsaimniekus, zivsaimniekus, pārtikas aprites darbiniekus un ZM pārstāvošo nozaru strādājošos valsts pārvaldē.

Apbalvojumu "Par centību" kopš 1997. gada ZM piešķir darbiniekiem par ilggadēju, sekmīgu un mērķtiecīgu darbu lauksaimniecībā, pārtikas apritē, mežsaimniecībā, zivsaimniecībā un valsts pārvaldē. To piešķir arī cilvēkiem, kuri aktīvi iesaistās Latvijas lauku attīstībā un alternatīvajos lauku attīstības veidos, veicinot nodarbinātību reģionos.
Ministrijas augstāko apbalvojumu saņēma 35 lauksaimniecības, mežsaimniecības, zivsaimniecības un pārtikas aprites darbinieki. Apbalvoto vidū – arī Valsts meža dienesta Centrālvidzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos Andrejs Strods.
Kad uzrunāju Andreju Strodu, aicinot pastāstīt par savu profesionālo ceļu, viņš atklāj, ka jau no skolas laika Varakļānu vidusskolā zināja, ka vēlas mācīties par mežsargu. "Kad skolotāja 5. klasē jautāja, kas katrs vēlas būt, jau tad pateicu, ka gribu būt mežsargs."
– Tas tāpēc, ka meža malā esmu izaudzis, Varakļānu pagastā, kaut dzimšanas apliecībā rakstīts, ka – Murmastienes pagastā. Man visa dzīve saistās ar Varakļāniem, kur pabeidzu skolu. Pēc 8. klases beigšanas izvēlējos turpināt izglītību Aizupes Meža tehnikumā (tagad – Ogres Meža tehnikums). Tas bija prestižs tehnikums, kur mācījās visi, kas vēlas darbu saistīt ar mežu. Mēs bijām beidzamais kurss, kas vēl mācījās Aizupes tehnikumā, jo skolu pabeidzu jau Ogrē. Pēc skolas beigšanas sāku pelnīt maizi kā kokgāzējs, bet jau drīz sāku mežsarga darbu, jo atbrīvojās vieta Lubānas MRS. 1990. gadā pēc dienesta armijā atkal strādāju par mežsargu, bet tad sekoja reformas nozarē, mani mētāja tām līdzi – biju vietnieks, mežzinis, vietnieks, atkal mežzinis, nu jau desmit gadu strādāju savā pašreizējā darbavietā.

Valsts meža dienesta Centrālvidzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos Andrejs Strods iepazīstina ar savu lielo darba apjomu. Viņa pārraudzībā ir bijusī Madonas rajona teritorija un Cēsu rajons līdz Gaujai. Pienākumos ir visu medību kolektīvu līgumu reģistrēšana, medību limitu noteikšana un piešķiršana, arī jauno mednieku eksaminācija, ārzemnieku medību atļaujas u. c. Liela daļa līgumu tiek slēgti arī elektroniskā veidā, un daudz laika ir jāpavada pie datora, jo ir daudz birokrātisku prasību. Daba paliek otrajā plānā, bieži vien jābrauc uz zvēru postījumu vietām (vilku, arī lāču u. c.), ja par to ienāk signāli.
– Laika griezumā – desmit gadu laikā, kopš strādāju Cesvainē, medību kolektīvu skaits ir palielinājies. Zemju īpašnieki veido arī kolektīvus savām zemēm. Meža dzīvnieki ir savairojušies, jo ir laba barības bāze, daudz jaunaudžu, arī mednieki cītīgi piebaro zvērus. Ir arī "dūšīgi" limiti, ko atļauts nošaut, bet cik ir godīgi vai uz papīra nošauts – tas uz kolektīvu pašu atbildību. Jāskatās, jāizvērtē situācija. Ap Lubānu, Ļaudonu, Cēsu pusē pietrūkst limitu vilku medībām. Ar lielajiem plēsējiem ir sarežģīti, jo ir Eiropas Savienības prasības, kas jāievēro. Ja vēl vilka postījumus redz, lūši tiek saudzēti, bet to populācijai ir labvēlīgi apstākļi, – sarunā ieskicē speciālists.
Viņš novērtē arī Centrālvidzemes virsmežniecības kolektīva atbalstu.
– Viņi arī mani bija izvirzījuši apbalvojumam, par ko uzzināju pirms telefonzvana ar aicinājumu doties uz Rīgu. Prasīju, vai kaut ko nav sajaukuši. Protams, šis pārsteigums ir patīkams, jo mans darbs ir novērtēts.
Arī Andrejs Strods ir mednieks Barkavas kolektīvā, un, ja ir iespēja, viņš dodas arī medībās, taču brīvā laika doties uz mežu pēc trofejām ir maz. Prieku sagādā arī makšķerēšana.

Ziemassvētkos Andrejs būs savās mājās Varakļānos kopā ar ģimeni, kur izaudzinātas divas meitas, ir jau mazbērns. Visiem Ziemassvētkos un jaunajā gadā viņš novēl: – Galvenais ir veselība, tāpēc jādara viss, lai to nostiprinātu un saglabātu!
No zemkopības ministra Kaspara Gerharda uzrunas
– Neviens pat nevarēja iedomāties, ka iepriekšējais un šis gads nāks ar tik plašu kovida pandēmiju, kas sašūpos visu valstu ekonomiku un izmainīs līdzšinējo kārtību pasaulē. Līdz ar kovida ienākšanu Eiropā un Latvijā mēs visi kopā bez kavēšanās reaģējām uz jaunajiem apstākļiem. Mums tas izdevās un labi izdodas joprojām. Spītējot pandēmijai, visas mūsu nozares turpina nostiprināties kā spēcīgas un valstiski nozīmīgas, dodot būtisku ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā. Tas ir arī jūsu nopelns, jūsu padarītā darba augļi. Kopīgā darbā arī panācām Eiropas Savienības finansējuma palielinājumu laukiem turpmākajiem gadiem. Tas ir zināms garants mūsu saimniekošanas veiksmēm, iedzīvotāju labklājībai ar attīstītām lauku saimniecībām. Es vēlos pateikt lielu paldies par jūsu nesavtīgo un pašaizliedzīgo darbu, – uzsvēra zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

21.12.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px