Novada skate ceļā uz Dziesmu svētkiem šajā pavasarī notika arī koklētāju ansambļiem. Madonas rajonu konkursā Valmierā pārstāvēja Madonas kultūras nama koklētāju ansamblis „Rasa" un tā vadītāja Inese Ābola.
Skatē kolektīvs ieguva 2. pakāpes diplomu, 1. pakāpi todien nepiešķīra nevienam. – Uz Dziesmu svētkiem no Austrumlatvijas izvirzīja 5 ansambļus, to vidū esam arī mēs, – informē kolektīva vadītāja Inese Ābola. – Mums dota iespēja vienu skaņdarbu „Aiz purviem, aiz mežiem saulīte lēca" (latviešu tautas dziesma Ineses Ābolas apdarē) spēlēt arī atsevišķi. Tas notiks 12. jūlijā, koncerta laikā Lielajā ģildē.
Vaicājot, kuri kolektīvi tika izvirzīti finālskatei, saņēmu atbildi, ka tie pamatā ir profesionāļi. „Novada skatē gājām vienā grupā ar ansambļiem, kuros spēlē dalībnieki ar Mūzikas akadēmijas izglītību. Ar profesionāļiem, protams, nevaram konkurēt, uzskatu, ka tie vairs nav tautas mūziķi."
No Latvijas novadiem uz Dziesmu svētkiem dosies 14 ansambļi, 15 kolektīvi tika izvirzīti no Rīgas. Vērtējot šo proporciju, Inese Ābola retoriski jautā – vai tie būs īsti tautas svētki?
Madonas kultūras nama koklētāju ansamblī „Rasa" šobrīd spēlē astoņas dalībnieces. Viena meitene – Laura Nikolovska – beigs Madonas Valsts ģimnāzijas 12. klasi, stāsies augstskolā, un vietā atkal būs jāņem kāds cits dalībnieks.
– Tā tas notiek, ar paaudžu maiņu ir jārēķinās, – lietišķi saka ansambļa vadītāja.
Gatavojoties Dziesmu svētkiem, „Rasa" apguva īpašu programmu. – Vidzemei bija jāgatavo savs repertuārs, Rīgai – savs un Rietumlatvijai – vēl cita programma, – precizē Inese Ābola. – Viens bija izvēles skaņdarbs, un šajā pozīcijā ansamblim „Rasa" paņēmu savu apdari tautas dziesmai „Aiz purviem, aiz mežiem saulīte lēca", ko 12. jūlijā tad arī spēlēsim Filharmonijā.
Autore: INESE ELSIŅA