Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Snieg: šobrīd ceļi jātīra gandrīz vai nepārtraukti

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 30.11.2021.

Snieg: šobrīd ceļi jātīra gandrīz vai nepārtraukti
Burtu lielums

Sinoptiķi prognozēs nav kļūdījušies. Patiešām izskatās, ka sals vismaz piecas dienas pēc kārtas pieturēsies noteikti, lai varētu uzskatīt, ka meteoroloģiskā ziema ir sākusies, pie tam ne tikai valsts austrumu novados, bet visā Latvijā.

Turklāt sniegs ziemas sporta veidu cienītājiem par prieku, visticamāk, ir uz palikšanu. Savukārt autobraucējiem tas nozīmē apgrūtinātus braukšanas apstākļus, ceļu uzturētājiem – jaunas rūpes un cītīgu darbu.
Ielu un ietvju tīrāmā un kaisāmā tehnika šajā sezonā Madonas pilsētā pirmoreiz izbrauca pirms nedēļas, pagājušajā pirmdienā, bet par īstu pārbaudījumu komunālajiem dienestiem kļuva šīs nedēļas sākums, kad visu pirmdienu sniga un puteņoja, un snigšana turpinājās arī nākamajā dienā.
– Darbu uzsākām jau naktī uz pirmdienu, sniegu šobrīd, var teikt, tīrām nepārtraukti, bet iesildījāmies pirms nedēļas, kad ielas un ietves klāja salīdzinoši neliela sniega kārtiņa. Pārliecinājāmies, ka ar tehniku viss ir kārtībā, un šonedēļ tā strādā jau ar pilnu jaudu. Snieg nepārtraukti, un sinoptiķi prognozē, ka snigšana nerimsies visu nakti un snigs vismaz līdz nākamās dienas rītam, – pirmdien, vaicāta par uzsākto sniega tīrīšanu, uzsvēra Madonas novada pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas vadītāja Gita Lutce.
Viņa atklāja arī secību, kādā notiek ielu un ietvju tīrīšana, – primāri tās ir izglītības iestādes, autobusu maršruti, tad tranzīta ceļš un pārējās ielas, kā arī trotuāri. Uz jautājumu, vai ir vērts veikt sniega tīrīšanu, ja visu laiku snieg, pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas vadītāja atzina, ka tas ir jādara – pretējā gadījumā ielas un ceļi nebūs izbraucami.
– Pirmais signāls, ka jāuzsāk tīrīšana un kaisīšana, ir apvedceļš, kad lielās mašīnas un fūres netiek augšā, un arī uz ielām veidojas putra, kas jānostumj malā. Protams, tādos laikapstākļos kā pašlaik ir tā, ka vienā pilsētas galā šos darbus beidz, bet otrā – jau ir aizsnidzis un gandrīz vai jāsāk tīrīt no jauna. Taču, ja gaidīsim, kamēr pārstās puteņot, situācija tikai pasliktināsies – tāpēc ir jātīra, to neatliekot. Patlaban tīrām, lai cilvēki vakarā no darba varētu aizbraukt mājās, tad būs neliels pārtraukums, un atkal sāksim tīrīt naktī, – pastāstīja Gita Lutce.

Sniega tīrīšanā Madonas pilsētā patlaban tiek izmantota visa rīcībā esošā tehnika – četras smagās mašīnas un pieci traktori. Saskaņojot veicamos maršrutus, darbs norit intensīvi, un paredzams, ka šādā režīmā tas turpināsies arī nākamajās dienās.
Arī trotuāri galvenokārt tiek tīrīti mehanizēti, taču savu roku pieliek arī sētnieki, it īpaši krustojumos, tāpat pie izglītības iestādēm un citviet. Kā kaisāmais materiāls tiek izmantots sāls vai sāls un smilšu maisījums. Nepieciešamais daudzums ir iepirkts līdz šā gada beigām, bet patlaban ir izsludināts jauns kaisāmā materiāla iepirkums nākamajam gadam.
Jautāta, kā pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas darbu ir ietekmējis valdības uzliktais pienākums vakcinēties līdz 15. novembrim, viņa atklāja, ka nodaļā visi darbinieki to šajā laikā paspēja izdarīt, līdz ar to neviens nebija jāatstādina un nevienam arī nebija jānosaka darbs attālināti, citiem vārdiem – visi esot uz strīpas.
– Cerēsim, ka tā noturēsimies visu ziemu un līdz mums neatnāks, iestigs kādā kupenā arī omikrons, jaunais kovida paveids, – piebilda Gita Lutce.

To, ka pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļa ziemas sezonai ir pietiekami labi sagatavojusies, sarunā „Staram" atzina arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, jo ir gan nepieciešamā tehnika, gan kaisāmais materiāls, gan darbaspēks. Vienīgi patlaban snieg nepārtraukti, un sinoptiķi neprognozē, ka tuvākajās stundās tas varētu pierimt.
– Cilvēkiem jau katru gadu piemirstas, kā ir ziemā, īpaši pēc pagājušās sezonas, kad tik liels sniega daudzums vienā dienā netika piedzīvots. Ja snieg pāris stundu, tad ceļus un ielas var samērā ātri notīrīt, bet, ja ir tā, kā tagad, kad sniegs krīt un krīt, tas jādara intensīvi. Domāju, ka īpašumu uzturēšanas nodaļa tiek ar to galā, nekāda dabas katastrofa, neraugoties uz tādu sniega apjomu, nav izveidojusies. Braukšanas apstākļi vietām ir apgrūtinoši, bet kopumā ceļi un ielas ir izbraucamas. Protams, šādos laikapstākļos situācija nekad nebūs ideāla. Daži jau ir man zvanījuši un pauduši sašutumu, kāpēc nekas netiekot darīts, bet sniegs, kā saka, tiek tīrīts dienu un nakti. Ja kāds netic, var atnākt, es parādīšu piefiksētos maršrutus. Tik intensīvi darbs norisināsies vismaz vēl dienas trīs. Ir zvanījuši arī daži uzņēmēji un teikuši, ka jāved sniegs ārā no pilsētas. Taču finansiāli mēs nevaram atļauties vest projām jau pirmo sniegu. Droši vien ziemas sezonā to arī darīsim, līdzīgi kā pērn, bet vēl ne tagad. Pērn sniegu vedām no stāvlaukumiem, krustojumiem, vienu reizi no Raiņa ielas un dažas reizes no Saules ielas iepretim tirdzniecības centram „Rimi". Pārdzīvosim pirmos puteņus, apradīsim ar ziemu un tad skatīsimies. Arī bērni būs izbaudījuši pirmos ziemas priekus, – situāciju raksturoja Guntis Ķeveris.
Viņš atzina, ka sniega tīrīšanu nedaudz apgrūtina tas, ka zeme nav sasalusi. Tas ir neliels kaitējums dabai un tīrot arī ķeras lāpsta.
– Taču jebkurā gadījumā sniega tīrīšana ziemas sezonā tiks veikta, esam gatavi strādāt 24/7 režīmā, bet, protams, visiem braukšanas apstākļus gribas tādus kā vasarā, taču, kā jau minēju, ir jāsaprot, ka ir ziema, mēs dzīvojam Ziemas galvaspilsētā, varbūt vairāk sniega vēl ir tikai Alūksnes pusē. Katrā ziņā izbraucam visus maršrutus, tad divas trīs stundas pārtraucam un atkal braucam, – atzīmēja Guntis Ķeveris.

Viņš vērsa uzmanību uz vēl vienu aspektu, proti, automašīnu novietošanu braucamo ielu malās pie daudzdzīvokļu mājām.
– Jau tā sniega tīrīšanu dienā apgrūtina satiksme, ir jābūt ļoti uzmanīgiem. Taču, ja vēl ielu malās šoferi saliek savas automašīnas, tad dažas ielas vienkārši nevar iztīrīt. Tāpēc es aicinu visus autovadītājus to ņemt vērā un mašīnas vismaz nenovietot abās pusēs. Īpaši uzskatāmi tas redzams Kalēju ielā, kur ir tik daudz automašīnu, ka tai izbraukt cauri un iztīrīt, lai kādu neaizķertu ar sniega lāpstu, praktiski nav iespējams. Lūgums vismaz pie tāda sniega daudzuma vairāk izmantot autostāvlaukumus, nevis censties mašīnas novietot iespējami tuvu daudzdzīvokļu māju durvīm, pie tam dažām ģimenēm taču ir pat vairāki auto, – akcentēja Guntis Ķeveris.

1.12.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px