Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Attīstības iespējas kovids nevarēs ietekmēt

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 25.11.2021.

Attīstības iespējas kovids nevarēs ietekmēt
Burtu lielums

SIA "Baltic Block" atrodas Bērzaunes pagastā un ir viens no lielākajiem uzņēmumiem novadā, kas ražo inovatīvu produkciju – kokskaidu blokus, kas tiek eksportēti uz 25 valstīm.

Uzņēmumā darbojas 8 ražošanas līnijas, kur uzstādīti roboti, ko koronavīruss un vakcinēšanās neietekmē, taču kā ir ar darbiniekiem? To sarunas ievadā jautāju uzņēmuma līdzīpašniekam ANDRIM DOMBROVSKIM.
– Mūsu kolektīvs ir liels, 108 darbinieki, kas nodrošina nepārtrauktu diennakts ražošanas procesu. Tāpēc ir svarīgi, lai vīrusa dēļ netiktu ietekmēta darba nepārtrauktība un mēs varētu izpildīt ar klientiem noslēgtās saistības.
Uzņēmuma vadībai nācās domāt, kā savus darbiniekus motivēt potēties pret "Covid-19". Vasaras sākumā bija vakcinējušies tikai kādi 40%. Nolēmām, ka ir jārunā, ir jāmeklē veidi, kā darbiniekiem radīt interesi par vakcinēšanos. Manuprāt, efektīvākais paņēmiens bija darbiniekus motivēt finansiāli. Vakcinēšanas kursu pabeigušajiem izmaksājam vienreizēju pabalstu 200 eiro apmērā. Panācām, ka vakcinēti bija jau 70% darbinieku. Spērām vēl vienu soli, kas palielināja vakcinācijas aptveri uzņēmumā līdz 90%. Šobrīd, kad spēkā ir jaunie valdības noteikumi, uzņēmumā visi darbinieki ir vakcinējušies. Nenoliegšu, ir bijuši darbinieki, ar kuriem esam pārtraukuši darba attiecības uz savstarpējas vienošanās pamata. Visu darbinieku vakcinācija nodrošina to, ka saslimšanas gadījumā pārējiem nav jādodas karantīnā, līdz ar to uzņēmums var darboties nepārtraukti un neatrodas dīkstāvē.

– Vai līdz ar to ir lielāka drošības izjūta?

– Mums šī drošības izjūta ir ļoti nepieciešama, zinot, ka, strādājot kopā, satiekoties maiņās, kopējās telpās pārģērbjoties darba drēbēs, var "padalīties" ar ko nevēlamu. Esam daudz līdzekļu ieguldījuši darba drošības nodrošināšanai, masku iegādei, testiem. Savus darbiniekus testējam trīs reizes nedēļā jau kopš vasaras sākuma. Tas, ka izlietoti lieli finanšu līdzekļi par testiem, uzskatu, atmaksājas. Testi ir ļoti labi, jo esam atklājuši dažus inficēšanās gadījumus. Kaut arī atsevišķu nepotēto darbinieku saslimšanas gaita bija visai smaga, paldies dievam, visi atgriezušies darbā. Ja runā par Latvijas sabiedrības daļu, kura nevakcinējas, valdībai šai ziņā bija jāpieņem daudz stingrāki lēmumi jau agrāk.

– Ir nozares, kur var strādāt attālināti, taču kokskaidu bloku rūpnīcā ražot produkciju attālināti nevar.

– Kad sākās šī sērga, no vadības puses izdarījām daudz, lai darbiniekiem radītu drošāku vidi. Lai mazinātu saskarsmes iespējas, izremontējām biroja telpas, lai katram administrācijas darbiniekam būtu savs kabinets. Domājot par epidemioloģisko drošību, spērām divus vai pat trīs soļus uz priekšu ātrāk, nekā to darīja valdība. Īpašu paldies saku rūpnīcas vadībai, valdes loceklim Gintam Radziņam un ražošanas vadītājam Guntim Bortņikovam par attieksmi un ieguldīto darbu, pārvarot kovidkrīzi un strādājot ārkārtējā situācijā, kas jau ievelkas otro gadu. Skan ciniski, bet sabiedrību kopumā laikam izārstēs tikai tuvinieku, draugu, vecāku aiziešana no šīs saules, jo līdz tam kādiem šķiet, ka kaut kas attiecībā uz šo vīrusu tiek pārspīlēts.

– Kā ražošanas procesu ietekmē kopējā ekonomiskā situācija?

– Šobrīd rūpnīcā "Baltic Block" darbojas 8 ražošanas līnijas. Strādājam 24/7 režīmā, ražojam 11 000 kubikmetru gatavās produkcijas mēnesī. Visa produkcija nonāk pie klientiem. Tiesa, loģistiku ir ietekmējusi ne tikai pandēmija, arī degvielas cenu kāpums, piegādes ir kļuvušas dārgākas. Perspektīvā izskatās, ka tirgus sāk stabilizēties, iespējams, cenas atkal ies uz leju, tikai nav zināms, cik daudz. Kādreiz pat sapņos tādi cenu augstumi nebija redzēti, tostarp elektrībai. Lai arī mums ir sava koģenerācijas stacija, valsts mums nepiemaksā. Pērkam elektrību no ENEFIT, ar ko mums ir līgums uz trim gadiem.

– Vai šajā laikā ir tikai mīnusi, varbūt saskatāt arī kādus ieguvumus?
– Ja atceramies 2018. gada sākumu, sākām dzīvot dramatiskā krīzē. Vācijā gāja bojā milzīgas mežu platības, koksne Vācijā, Čehijā maksāja četras reizes lētāk, un mūsu noieta tirgi tajās valstīs ievērojami saruka. Arī 2019. gadā strādājām uz izdzīvošanas robežas, pietika vien bankas kredītu nomaksai un ieguldījumiem attīstībā. Pagājušajā gadā arī bija apgrozījuma kritums, taču šogad pavasarī situācija uzlabojās, tas deva cerību jaunai attīstībai. Ņemot vērā, ka Madonas novada pašvaldība ir veicinājusi lielus ieguldījumus industriālās zonas izveidei Sauleskalnā, ko paredz ES projekta atbalsts, notiek darbi teritorijas sakopšanā, noliktavu un ražošanas telpu būvniecībā. Arī mēs nomāsim no pašvaldības telpas, laukumus. Pēc programmas nosacījumiem mūsu uzņēmumam ir jārada 25 jaunas darbavietas, un ir iecere palielināt ražošanu. Domāju, ka attīstības iespējas kovids nevarēs ietekmēt.

– Madonas novada domē darbojaties uzņēmējdarbības komitejā. Kādi signāli saņemti no nozarēm?

– Problēmas ir, un tās nav tālu jāmeklē – tā ir apkalpojošā sfēra, viesnīcas, ēdināšana, kas cieš un kam vajadzīgs atbalsts, bet pārējās ražojošās nozares turpina strādāt un pārvar krīzi. Ja amatnieki un mājražotāji tagad savu saražoto nevar realizēt tirdziņos, kas bija tik populāri pirms pandēmijas, īpaši Ziemassvētku laikā, tas diemžēl ir rezultāts ne tikai valdības novēlotajiem pasākumiem, bet arī pašas sabiedrības attieksmes dēļ. Ar šo vīrusu cīnīsimies visi un ilgi, vēl nezinām, kas sekos tālāk, jo ir daudz nezināmā. Madonas problēma ir arī dzīvojamo platību trūkums, līdz ar to –
maz jaunu speciālistu, kas te varētu atgriezties strādāt, vairāk ir pensionāru.

– Ko teiktu uzņēmējiem, kuri saka, ka neprasīs nekādu pabalstu, ne algu subsīdijas, kam tagad ir iespēja pieteikties?
– Visam ir jābūt samērā. Ja esi novājināts un bez atbalsta nevari, tad ir jāiet un jāpiesakās; protams, ja atbilst kritērijiem. Arī mūsu uzņēmumam pagājušā gada beigās bija milzīgs apgrozījuma kritums zemo cenu dēļ, un saņemtās viena mēneša algu subsīdijas bija liels atbalsts. Ja tas dod iespēju saglabāt biznesu, darbiniekus, tad nav citu variantu.

– Kā domājat, vai Madonas novadam ir nepieciešama sava uzņēmēju apvienība?

– Jā, vajadzētu tādu struktūru, tikai neredzu līderus. Uzskatu, ka būtu lietderīga konsultatīva uzņēmēju padome.

26.11.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px