2021. gada 13. septembrī Sauleskalnā tika atklāts Bērzaunes pagasta feldšerpunkts. Pirms tam, kad darbu pagastā pārtrauca ģimenes ārste, pusotru gadu iedzīvotājiem dzīvesvietā nebija pieejami veselības aprūpes pakalpojumi.
Šo problēmu izdevās atrisināt, pateicoties Bērzaunes pagasta vadības neatlaidībai un veiksmīgai sadarbībai ar Madonas novada pašvaldību un Nacionālo veselības dienestu, izveidojot Sauleskalnā šādu Bērzaunes pagasta struktūrvienību. Pašvaldība piešķīra arī nepieciešamo finansējumu telpu remontam.
Pēc divu gadu darba ārsta palīgs feldšerpunkta vadītāja Dzintra Kalugina secina – feldšerpunkts, lai nodrošinātu veselības aprūpi laukos, ir labs risinājums, bet ģimenes ārsta trūkums tomēr esot liels mīnuss. Ideālā variantā pagastā būtu jādarbojas abiem, jo feldšerpunkts ir vieta, kur pieejamas dažādas procedūras: pārsiešana, diegu izņemšana pēc operācijām, injekcijas, sistēmas un citas.
– Protams, ļoti žēl, ka mums Bērzaunes pagastā nav sava ģimenes ārsta, kura tomēr pietrūkst. Iedzīvotāji joprojām atceras savu dakterīti Sokolovu. Arī es, strādājot blakus ģimenes ārstam, iegūtu ļoti labu pieredzi. Lieti jau noder Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā Rīgā iegūtās iemaņas, kur pirms tam strādāju, bet ir nepieciešamas arī jaunas zināšanas, jo darba pienākumi ir mainījušies. Visu laiku izglītojos, daudz lasu, ja vajag, piezvanu arī feldšerītei Sarmītei Saulītei uz Degumniekiem, savai ģimenes ārstei, tāpat dakterei Zvērai, dakterei Sokolovai, farmaceitei Dacei Melderei, lai konsultētos. Uz feldšerpunktu pie manis nāk ne tikai Bērzaunes pagasta iedzīvotāji, bet arī no Mārcienas, Vestienas, pat no Madonas un arī Kalsnavas. Nevienam, ja nepieciešama palīdzība, jau nevar atteikt. Klientu pieplūdums īpaši izteikts ir tagad, pandēmijas laikā, kad plānveida palīdzība vairs tādā apjomā netiek sniegta, bet iedzīvotājiem tāpat ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, – uzsver Dzintra Kalugina.
Feldšerpunkta vadītāja atzīst, ka kovids ir visu sarežģījis. Pieņemšana notiek tikai pēc iepriekšēja pieraksta, sazvanoties, lietojot maskas, ievērojot 2 m distanci. Arī paši cilvēki kļuvuši daudz uzmanīgāki un bez atgādinājuma ievēro noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.
Atceroties sākumu, viņa atklāj, ka sākotnējo uztraukumu palīdzējis pārvarēt tas, ka Bērzaunes pagasta pārvaldē ir tik atsaucīgs kolektīvs, vienmēr pretimnākošs, palīdz, un arī iedzīvotāji ir ļoti saprotoši, novērtē, ka feldšerpunkts pagastā ir liels ieguvums, palielinot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.
15.10.2021.