Bērzaunes un Mārcienas pagasta pārvalžu vadītājs Edgars Lācis: – Vasarā, kad pagastā izlīda kaķu problēma, varbūt vēlējos drusku no tās norobežoties, lai gan tā bija redzama. Godīgi pateikšu arī paldies biedrībai „Madonas dzīvnieku draugi" par izdarīto. Uzskatu, ka pamatā tā ir cilvēka atbildība, jo mājdzīvnieks bez cilvēka neeksistē. Ja ir mājdzīvnieki bez piederības, tad viņi radušies kāda cilvēka darbības rezultātā. Šeit mums ir jāturpina strādāt pie iedzīvotāju izglītošanas, audzināšanas.
Problēma, ar ko saskārās arī biedrība: ja sunīšus mums ir, kur likt, kaķīšus – nav kur likt, ja viņi tiek atņemti saimniekiem vai savākti no ielas. Faktiski nevaram izpildīt šo pašvaldības funkciju, kas mums ir noteikta saistošajos noteikumos. Ja risinājums ir slēgt līgumu ar patversmi ārpus novada, tas ir bēdīgi. Novads mums tomēr izveidojies tik liels, būtu jābūt iespējai atrisināt problēmu novada ietvaros. Un būtu jābūt skaidram mehānismam bezsaimnieka mājdzīvnieku gadījumā; arī, ja nododam patversmei, lai ir zināms, kāds ir viņa tālākais liktenis. Ja kāds dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, var jau gadīties, ka uz patversmi esam aizveduši saimnieka mājdzīvnieku. Īpaši suņu laikā, kad noraujas, klaiņo. Viņus savāc, jānodod arī atgriezeniskā informācija, ka tāds un tāds dzīvnieks atrodas tur un tur. Un, protams, jādomā pie kaķu izvietošanas. Tagad nāk ziema, par tiem pūkainīšiem kaut kā sirds sāp, un ir jāpadomā. Arī personīgi šī problēma diemžēl skārusi; paša kaķis man ir sterilizēts, bet runa ir par tuvumā esošiem kaķiem. Bērzaunē problēma nav tik izteikta, Sauleskalnā vienā mājā bija ļoti izteikta, kur iesaistījās biedrība. Arī Mārcienā tagad parādās. Runājam ar iedzīvotājiem par turēšanu, pavairošanu, bet, ja godīgi, sokas ne visai sekmīgi. Esam braukuši arī ar policiju, suņa saimniece atklāti ņirgājoties pasaka: „Man suņa nav." Lai gan turpat ir ķēde un barības trauciņš, tikmēr suns klaiņo apkārt pa pasauli. Neko tam saimniekam nevari izdarīt… (ja nav čipēts un reģistrēts. – Aut.).
Vēl jau ir arī nepilnības noteikumos. Piemēram, mums turēšanas noteikumi attiecas uz apdzīvoto vietu teritorijām. Bet laukos? Tas nav regulēts.
Suns ilgu laiku bez saimnieka nepastāv. Kaķis visu veģetācijas periodu faktiski var izdzīvot bez saimnieka, sunim tāda varianta nav. Tad viņš kļūst agresīvs un agrāk vai vēlāk nonāk mūsu redzeslaukā. Suņiem mehānisms arī ir atstrādāts ar kārtībnieku, patversmi un visu pārējo. Šovasar atklājās kaķu problēma; man jau nav, kam piezvanīt, nav, kur pa īstam tālāk viņu likt. Ļoti jācer, ka tas tiks atrisināts novada mērogā.
1.10.2021.