Madonas novada pašvaldībā jau vairākus sasaukumus darbojas komisija energoefektivitātes pasākumu veikšanas atbalstam. Nupat tās vadība ir uzticēta VITAI ROBALTEI, Madonas novada domes deputātei, ievēlētai no Jaunās konservatīvās partijas. Aicinājām jaunievēlēto komisijas priekšsēdētāju paust viedokli, vai pašvaldības līdz šim sniegtais atbalsts energoefektivitātes pasākumu veikšanai dzīvojamajās mājās ir bijis pietiekams un kas būtu jāmaina šai ziņā.
– Jāatzīst, ka, kļūstot par šīs komisijas priekšsēdētāju, aktīvāk interesējos par iespēju saņemt pašvaldības un valsts atbalstu energoefektivitātes pasākumu veikšanai daudzdzīvokļu mājās, – uzsver Vita Robalte. – Iepazīstoties ar Madonas novada pašvaldības 2014. gada 27. marta saistošajiem noteikumiem Nr. 9 „Madonas novada pašvaldības palīdzības piešķiršanas kārtība energoefektivitātes pasākumu veikšanai daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās", jāsecina, ka komisijas loma ir stipri ierobežota, t. i., komisija, izskatot pretendentu iesniegumus un pievienotos dokumentus, var tikai pieņemt lēmumu – reģistrēt vai nereģistrēt pašvaldības palīdzības (līdzfinansējuma) programmas reģistrā. Faktiski tāda kā uzskaitveža loma!? Lēmumu par atbalsta piešķiršanu jau pieņem dome.
Spēkā esošie Saistošie noteikumi Nr. 9 ir orientēti tikai uz dzīvokļa īpašniekiem, t. i., uz daudzdzīvokļu ēkām, lai gan likuma „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" 27.2 pants nosaka, ka pašvaldība var sniegt palīdzību dzīvojamās mājas īpašniekam (īpašniekiem) vai dzīvokļu īpašniekiem, piešķirot finansējumu konkrētiem mērķiem, tai skaitā energoefektivitātes pasākumu veikšanai dzīvojamajā mājā. Taču šobrīd spēkā esošie pašvaldības Saistošie noteikumi Nr. 9 atbalsta tikai daudzdzīvokļu māju īpašniekus vai dzīvokļu īpašniekus novadā. Bet Madonas novadā, sevišķi Madonas pilsētā, kur raksturīga īpaša pilsētvide, dominē individuālo dzīvojamo māju apbūve, savukārt daudzdzīvokļu māju īpatsvars ir neliels.
Energoefektivitāte ir ļoti svarīgs aspekts, kas prasa nozīmīgus finanšu līdzekļus ēkas tapšanā, bet ne mazums rūpju sagādā esošās padomju gados būvētās ēkas, jo par iedzīvotāju naudu saražotais siltums pa logu, durvju šķirbām, sienām un griestiem „izkūp" gaisā.
Saskaņā ar domes lēmumu komisijai ir jāizstrādā jauns Nolikums energoefektivitātes pasākumu veikšanas atbalstam. Kā jau minēju iepriekš, komisijas rīcība šobrīd ir ierobežota, lai to efektivizētu, piedāvāju nolikumā iekļaut vairākus principus un rīcības. Galvenais – energoefektivitātes veicināšanas pasākumi jāveic kompleksi un visā novadā līdzvērtīgi.
Uzsveru, ka energoefektivitāte ir ne tikai ēku siltināšana, bet arī ēkas fasādes atjaunošana. Arhitektoniski prasmīgi plānota ēku atjaunošana var pozitīvi pārvērst pilsētas seju, t. i.,
mums ir iespēja telpiski veidot pilsētu ar estētisku pievilcību, tādējādi iepriecināt cilvēkus un padarīt pievilcīgāku Madonas novadu kopumā.
Vēlos arī uzsvērt skaudro patiesību, ka elektroenerģijas pasaules tirgū cenas trīskāršojušās. Pašvaldības administrācijai ir steidzami jāizvērtē attīstības scenāriji, kā tas ietekmēs katra iedzīvotāja un uzņēmumu jau tuvāko nākotni enerģētikā un tiešā veidā ietekmēs arī nekustamo īpašumu apsaimniekošanu. Novada jaunajā Attīstības programmā un investīciju plānā jāparedz lokāli ražotas elektroenerģijas īpatsvara pieaugums novadā, ko sekmīgi jau īsteno citas pašvaldības.
Manis pārstāvētajai Jaunajai konservatīvajai partijai nav vairākuma novada domē, tāpēc lēmumus tieši ietekmēt nevaram, bet ticu un ceru, ka domes vadības prasības un uzdevumi izpilddirekcijai enerģētikas un energoefektivitātes jomā būs laikmetam atbilstoši un stingri, lai nauda un atbalsts ēku energoefektivitātei un citām rīcībām būtu līdzvērtīgi pieejams kā Madonā, tā Ērgļos, Cesvainē, Lubānā un katrā pagastā.
24.09.2021.