akot: „Karalis ir miris, lai dzīvo karalis!", mēs domājam par pārmaiņām, par lietām, kas beidzas un sākas, par to, kā laiks sadalās periodos un liek izvērtēt padarīto, lai jaunais darbs veiktos labāk un nestu bagātus augļus.
Tāds atskata brīdis bija 3. jūnijs, kad Madonā ieradās nevalstisko organizāciju pārstāvji no Vidzemes un tik netālajiem Balviem. Eiropas Struktūrfondu LEADER+ veida pasākums lēnām tuvojas noslēgumam. Šogad būs jāizstrādā jaunas stratēģijas.
Seminārā „Labā prakse LEADER+ veida pasākuma īstenošanā Latvijā (Vidzemē)" tikās vietējās rīcības grupas (VRG), kas ieviesa stratēģijas, un tās, kas gatavo savas stratēģijas pirmajai iesniegšanai. Pieredzi apguva arī Madonas rajona nevalstiskās organizācijas. Nodibinājums „Madonas novada fonds", Balvu rajona partnerība un Vidzemes lauku partnerība „Brasla" stāstīja, kā ar Eiropas Struktūrfondu atbalstu īstenotas iedzīvotāju iniciatīvas pēdējā pusotra gada laikā.
Balvu rajona partnerība, viena no pieredzējušākajām partnerībām Latvijā, īstenoja stratēģiju trīs prioritāšu tēmās: apkārtējās vides sakārtošana; bērnu un jauniešu zināšanu, prasmju un iemaņu pilnveidošana; cilvēku ar īpašām vajadzībām un pensionāru vides pieejamības veicināšana un zināšanu un iemaņu pilnveidošana, un pašapziņas celšana. Vides un bērnu un jauniešu projektu ieviešanā iedzīvotāju aktivitāte sakrita ar plānoto stratēģijā. Trešā prioritāte izmantota krietni mazāk.
Papētot, kāda ir patiesā pensionāru un cilvēku ar īpašām vajadzībām aktivitāte, secināts, ka viņi iesnieguši projektus, kas ir svarīgi apkārtējai sabiedrībai vides sakārtošanā, un īstenojuši projektus, kuros darbojušies kopā ar bērniem un jauniešiem. Balvu partnerības pārstāve Vineta Zeltkalne atzina, ka LEADER+ iespējas parādīja iedzīvotājiem, kā pašiem būt noteicējiem par dzīves kvalitāti lauku pašvaldībās.
Autore: JOGITA BAUNE
AUTORES foto