Daudzi madonieši un pilsētas viesi noteikti ne reizi vien ir pamanījuši krāsainos kokus Priežu kalniņā un Mīlestības graviņā.
Koki ar krāsotiem audumiem ir aptīti jau kopš Lieldienām, un nereti rodas jautājums – vai tas nekaitē pašam kokam? Šādu jautājumu vēlējās noskaidrot arī madoniete Dzintra.
– Jau no agra pavasara lielie koki ir ietīti lupatās. Jau vairākus mēnešus nekas nav mainījies. Vai tiešām tas ir nepieciešams? Koku miza ir tas pats, kas mums āda – ilgstoši ietīti, manuprāt, tie izsūt un smok, neelpo. Noteikti apakšā savairojušies arī kaitēkļi. Manā skatījumā, tas kokiem ir ļoti kaitīgi. Kāds bija mērķis šīm darbībām, un vai tiešām koki ietīti lupatās būs ilgstoši? Esmu ļoti dusmīga par šo situāciju, – stāstīja Dzintra.
Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris skaidroja, ka koki ar audumu tika aptīti laikā, kad viss apkārt bija pelēks un drūms.
– Īsi pirms Lieldienām kokus aptinām ar krāsainiem audumiem, lai ienestu košumu ikdienā. Kamēr viss bija vēl vienmuļš, kokiem lapas nebija saplaukušas, aptītie koki deva krāšņumu, ienesa krāsas ikdienā, – pastāstīja Guntis Ķeveris. – Tika iegādātas speciālas krāsas, ar kurām audumu apstrādāja. Arī pats audums ir dabisks, kas kokiem kaitējumu nenodara. Audums elpo uz abām pusēm, līdz ar to notiek gaisa apmaiņa. Saprotu satraukumu, bet koku miza izsustu, ja tos mēs būtu notinuši, piemēram, ar agroplēvi. Tad patiešām koki neelpotu, un tiem tiktu nodarīts milzīgs kaitējums. Protams, šos audumus varētu noņemt un, tuvojoties ziemai, atkal tīt atpakaļ, lai arī ziemas mēnešos būtu košums parkā. Šobrīd neredzu nepieciešamību to darīt, jo kokam tas netraucē, audums elpo, un zem tā nekas neizsūt. Tomēr, ja iedzīvotāji ir neapmierināti ar aptītajiem kokiem, audumu jebkurā brīdī var noņemt.
15.06.2021.