Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vai likvidēs ministrijas

Redakcija

Autors • 30.05.2008.

Burtu lielums

Tautas partija (TP) ir nākusi klajā ar ierosinājumu likvidēt vairākas ministrijas. Savukārt Valsts prezidents V. Zatlers šopirmdien LNT uzsvēra, ka valstī jāizstrādā konkrēti kritēriji un regulāri jāizvērtē visu ministru veikums. Viedokli, kā vērtē priekšlikumu samazināt ministriju skaitu, lūdzu izteikt Barkavas pagasta padomes priekšsēdētāju Staņislavu Smelteru un Cesvaines pilsētas ar lauku teritoriju domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.

Jādomā, jau radot

– Ja to grib darīt līdzekļu taupības nolūkos, par to jau vajadzēja domāt, ministrijas radot un apsverot katras lietderību, pirms to izveidošanas. Tagad drīzāk jārīkojas tā, kā iesaka Valsts prezidents, vispirms jāizvērtē katras ministrijas devums un pēc tam jālemj, kuru atstāt, kuru ne, – spriež Staņislavs Smelters. – Līdzekļus valsts budžetā var taupīt, samazinot arī ierēdņu skaitu un līdz ar to – papīru kalnus gan valsts iestādēs, gan pašvaldībās. Kaut vai lai paskatāmies mūsu grāmatvedības bilanci, kā palielinājies tās apjoms pēdējos gados, cik tā kļuvusi bieza. Tas prasa daudz laika vispirms jau mums pašiem, to sagatavojot, vienus un tos pašus ciparus parādot dažādos griezumos. Jāšaubās, vai kāds tajos mūsu ciparos iedziļinās, bet, ja nu tomēr pēta, tad jau jābūt veselam baram, kas spētu to izdarīt. Tā ka, domāju, lielas iespējas ietaupīt budžeta līdzekļus valdībai paver ierēdņu skaita un papīru daudzuma samazināšana.

Tad kritīs valdība

– Valsts prezidents, izsakot savu viedokli, spriež politiski. Arī mēs visi ļoti labi zinām, kāpēc valstī ir nodibināts tik daudz ministriju. Tas tika darīts, lai valdību vispār varētu sastādīt un pēc tam valdošā koalīcija spētu politiski noturēties. Savukārt, ja tās veidotu, izvērtējot lietderības principu, tad droši vien, piemēram, N. Broka vadītā ministrija ES finanšu pārvaldes lietās nemaz netiktu izveidota, pilnīgi pietiktu ar departamentu. Vai e-lietu ministrija tiktu apvienota ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, – atzīmē Vilnis Špats. – Taču ministriju skaitu tik viegli vis neizdosies samazināt, jo tad uzreiz, visticamāk, kritīs arī I. Godmaņa valdība. Turklāt, ja ministriju likvidēšanu pamato ar vēlmi taupīt budžeta līdzekļus, vispirms ir jāizanalizē, cik daudz līdzekļu katra tērē. Piemēram, N. Broka vadītajā ministrijā strādā tik maz darbinieku, ka, atsakoties no tās, diez vai izdosies būtiski samazināt izdevumus budžetā. Tāpat nekas būtiski nemainītos, ja šo ministriju pārveidotu par departamentu, jo paliktu tie paši darbinieki ar to pašu algu. Tā ka drīzāk tas viss izskatās pēc tādas kā acu aizmālēšanas, bet, protams, kādam jau vajag modelēt arī sabiedrības viedokli, un arī tas ir darbs.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px