Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vai bēru ceremonijā drīkst izmantot kapliču?

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 22.02.2021.

Vai bēru ceremonijā drīkst izmantot kapliču?
Burtu lielums

Saistībā ar „Covid-19" pandēmijas ierobežošanu valstī noteiktie ierobežojumi ir ienesuši būtiskas izmaiņas arī bēru norisē.

Vairāki „Stara" lasītāji lūdz noskaidrot, vai bēru ceremonijas laikā Madonas kapos drīkst izmantot kapliču un kāpēc Madonas pilsētas kapos, pavadot pēdējā gaitā, vairs neskanot kapu zvani – vai to arī liedzot valstī noteiktie ierobežojumi? Komentēt situāciju lūdzu Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri un Madonas kapu pārzini Ilgvaru Meļķi.
Madonas pilsētas pārvaldnieks informēja, ka noteiktie ierobežojumi valstī to neliedzot un arī Madonā, ja tuvinieki to vēlas, šie pakalpojumi tiek sniegti, stingri ievērojot epidemioloģiskās prasības. Taču, pavadot pēdējā gaitā, obligāti neesot jāzvana, tā tomēr ir pašu tuvinieku izvēle.
– Pagājušajā vasarā kapličā Madonas kapos veicām remontu, tai skaitā iekštelpās, tāpat tika nomainīts jumts, atjaunotas kāpnes, fasāde. Kapliča ir sakārtota, un, beidzoties ierobežojumiem, to bēru ceremonijai atkal varēs izmantot lielāks skaits pavadītāju. Nepieciešamības gadījumā to arī tagad var izmantot, piemēram, atvedot aizgājēju iepriekšējā dienā, lai bēru dienā to no kapličas aiznestu uz apbedījuma vietu. Cik zinu, šajā laikā daļa atgriežas pie senāko gadu tradīcijām, kad izvadīšana notiek no māju pagalmiem, garāžām, citām saimniecības ēkām, līdz ar to šādos gadījumos kapliča vairs nav nepieciešama. Katrā ziņā kapliča nevienam netiek atteikta, vienīgi jāievēro visi noteiktie epidemioloģiskie pasākumi, – atzīmēja Guntis Ķeveris.
To, ka tā ir tuvinieku izvēle, apstiprināja arī Madonas pilsētas kapu pārzinis Ilgvars Meļķis.
– Vismaz katram šāds pakalpojums – iezvanīt pavadīšanu – tiek piedāvāts. Lēmumu izmantot šo pakalpojumu vai ne pieņem tas, kas organizē bēru ceremoniju. Beidzamajā laikā tas gan tiek samērā reti izmantots. Bēru Madonas kapos ir diezgan daudz, bet, piemēram, pēdējā laikā no kādām sešām tikai vienās tika zvanīts. Iespējams, tas ir skaidrojams ar pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem, to, ka pavadītāju pulciņš ir krietni mazāks un pati izvadīšana ir klusāka un īsāka. Tāpat kapličas izmantošana Madonas kapos arī netiek liegta, taču sakarā ar noteiktajiem ierobežojumiem tajā var tikai ievietot aizgājēju, bet pavadītājiem tāpat ir jāstāv ārā, jo kapliča ir tikai 45 kvadrātmetrus liela. Taču iekštelpās, kā zināms, ir jānodrošina katram 25 kvadrātmetru liela platība, tātad pat diviem pavadītājiem tur vieta nesanāk, līdz ar to par pavadīšanu kapličas iekštelpās pat runa nevar būt, – situāciju skaidroja Ilgvars Meļķis.
Arī atbildību par epidemioloģisko pasākumu ievērošanu uzņemas bēru organizatori. – No savas puses es iepazīstinu ar noteiktajiem ierobežojumiem valstī, kuri bēru organizācijā jāievēro. Prom nevienu gan nedzenu, tas jau ir pašu cilvēku ziņā, – piebilda Ilgvars Meļķis.
Jāpiebilst, ka ārkārtējās situācijas laikā valstī noteikts, ka privātos pasākumos atļauts pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēkiem vienlaikus un ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām. Arī bērēs atļauts pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēkiem vienlaikus (neskaitot cilvēkus, kas tieši iesaistīti bēru norises nodrošināšanā), ievērojot divu mājsaimniecību principu.
23.02.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px