Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Minimālās obligātās sociālās iemaksas noteikšana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 12.11.2020.

Burtu lielums

Visai plašas diskusijas sabiedrībā raisīja iecere veikt grozījumus likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu", tai skaitā paredzot noteikt minimālās obligātās sociālās iemaksas personām, kuru atalgojums nesasniedz valstī noteikto minimālo algu, kas no nākamā gada plānota 500 eiro apmērā, bet minimālās sociālās iemaksas –
170 eiro apmērā mēnesī. Viedokli par minimālās obligātās sociālās iemaksas noteikšanu lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātu Andreju Ceļapīteru.

Smags pārbaudījums
– Pēc lielām diskusijām un protestiem minimālās obligātās sociālās iemaksas palielinājumu izjutīs tikai algotie darbinieki. Koalīcija nāca pie prāta un šopirmdien vismaz atteicās no nodoma noteikt minimālo obligāto sociālo iemaksu pašnodarbinātajiem, bet algotajiem darbiniekiem tā būs jāmaksā. Tas būs smags pārbaudījums maznodrošinātajiem, kam ir dalītas slodzes, pie tam gan uzņēmējiem, gan pašiem darba ņēmējiem, – atzīst Andrejs Ceļapīters. – Uzņēmējam būs jādomā, vai viņš varēs atļauties samaksāt šo minimālo sociālo iemaksu 170 eiro apmērā, neraugoties uz to, ka, teiksim, darbinieks tiek nodarbināts tikai 0,1 slodzi, kā, piemēram, auklīte, kas strādā tikai pāris dienu mēnesī, vai cilvēki ar 3. grupas invaliditāti, kuriem pilna slodze ir fiziski par grūtu.
Šādā situācijā uzņēmējiem būs jāizšķiras, vai algot darbinieku uz nepilnu slodzi un veikt sociālās iemaksas no nenopelnītās algas vai atbrīvot. Tas, manā skatījumā, ir absurds, ka šādas likuma izmaiņas ieliktas valsts budžeta portfelī. Tas ir ļoti nepareizi un noteikti būtu jālabo, jo maksāt nodokļus jau vajadzētu no nopelnītiem ienākumiem. Tāpat vien nedrīkst uzskatīt, ka mazo algu saņēmēji kaut kādā veidā blēdās. Protams, ir arī tādi, kas tādā veidā optimizē nodokļus, bet tai pašā laikā ir milzum daudz cilvēku, kas dažādu ap-stākļu dēļ strādā uz dalītajām slodzēm. Ja grib ēnu ekonomiku apkarot, tad jācīnās ar tiem, kuri to piekopj. Taču klaušas nav jāuzliek tiem, kuri jau tā ir sociāli mazaizsargāti un kuri neiet ar izstieptu roku uz sociālo dienestu, neprasa pabalstus, bet gan iztiku sev un savai ģimenei cenšas nopelnīt paši. Noteiktās minimālās obligātās sociālās iemaksas maznodrošinātajiem iedzīvotājiem būs milzīgs sitiens. Tie, kas bija skaļāki, kā, piemēram, radošie, kuri ir publiskajā telpā, prot runāt un argumentēt, pie tam to dara emocionāli, izkaroja pozīcijas un spēja sevi aizstāvēt, līdz ar to viņu sāpi valdība ātri sadzirdēja. Arī attiecībā uz pašnodarbinātām personām, kā jau minēju, koalīcijas padome nāca pie prāta. Palikusi vien nepilno slodžu algoto darbinieku problēma. Diemžēl visvairāk jau cietīs cilvēki ar mazajiem ienākumiem, tie, kuri patiešām strādāja nepilnas slodzes.



13.11.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px