Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vai uzņēmējus atbrīvos no slimības lapu apmaksas

Redakcija

Autors • 09.05.2008.

Burtu lielums

Nākamnedēļ valdība iecerējusi lemt par izmaiņām slimības lapu apmaksā. Partijas „Jaunais laiks" Saeimas frakcijas deputāti uzskata, ka slimības lapas valstij būtu jāapmaksā no pirmās dienas, tā noņemot sociālo funkciju no uzņēmēju pleciem, kuriem slimības lapas pašreiz jāapmaksā pirmās divas nedēļas.

Tas būtu tikai taisnīgi, jo uzņēmēji, veicot sociālās apdrošināšanas iemaksas, jau vienreiz ir iemaksājuši sociālajā budžetā līdzekļus tieši šādiem gadījumiem. Viedokli par nepieciešamību veikt izmaiņas slimības lapu apmaksā lūdzu izteikt Bērzaunes pagasta padomes priekšsēdētāju Vinetu Lamberti un Ērgļu novada domes priekšsēdētāju Guntaru Velci.

Jāapmaksā valstij

– To, kas nāk par labu cilvēkiem, es visnotaļ atbalstu, un šis priekšlikumus ir viens no tiem. Tai pašā laikā, domāju, vajadzētu būt stingrākai kārtībai slimības lapu saņemšanā. Man šķiet, ka saņemt slimības lapu lielu problēmu tomēr nesagādā. Kurš ir bezkaunīgāks un uzstājīgāks, tas pie slimības lapas tiek jebkurā situācijā. Ir bijuši gadījumi, kad zināms, ka cilvēks ir labi padzēris, darbā nav bijis, kā saka, ir uzdzīvojis, bet tad pēkšņi viņš jau ir slims, – atzīmē Vineta Lamberte. – Protams, arī dakterus nevar vainot, jo viņi jau nav nekādi kontrolieri un nevar visu izkontrolēt un zināt. Turklāt kādu vainu, ko ārstēt, jau katrs var atrast. Ja valsts slimības lapas apmaksātu no pirmās dienas, arī uzņēmēji, jebkurš darba devējs uz to visu skatītos savādāk. Slimnieki jau nevienam nepatīk, bet, ja uzņēmējam, slimības lapas nebūtu jāapmaksā, tad arī darbinieku slimošanu vairs neuztvertu kā apgrūtinājumu.

Kārtība jāmaina

– Šādas izmaiņas slimības lapu apmaksā veicinātu uzņēmēju konkurētspēju. Uzņēmējiem, apmaksājot slimības lapas un papildus pildot šo sociālo funkciju, tas ir pietiekami smags slogs. It īpaši, ņemot vērā, ka viņi ir jau veikuši iemaksas sociālajā budžetā. Turklāt tas sadārdzina ražošanas izmaksas un arī pazemina viņu konkurētspēju, – uzskata Guntars Velcis. – Veikt izmaiņas sevišķi svarīgi ir situācijā, kad ekonomiskās attīstības tempi vairs nav tik strauji. Ja tas netiks darīts, var iestāties vēl grūtāki laiki. No valdības puses tas būtu tikai solis pretī uzņēmējiem. Mana pārliecība – jo vairāk uzņēmējiem nāk pretī, jo labāk visai sabiedrībai kopumā. Vienreiz jāmaina stereotips, ka uzņēmēji ir „tautas ienaidnieki". Manuprāt, valdība ir gatava darba devējiem vismaz samazināt apmaksājamo slimības lapas dienu skaitu. Jebkura laba doma, pat ja tā sākumā ne visiem patīk, ar laiku tomēr iepatīkas visiem. Vismaz es vienmēr ticu veselā saprāta uzvarai.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px