Aprīļa beigās Madonas rajonā vienā dienā piecās vietās uzliesmoja kūlas ugunsgrēki – Lazdonas pagastā pie Lazdonas ezera, Sausnējas pagastā nodegusi māja un šķūnis, Jumurdas pusē nosvilināta zāle 3000 kvadrātmetru platībā, dedzis Ošupes pagastā, Madonā pie karjera ezera.
Nākamajā dienā turpinājās intensīva kūlas dedzināšana – pērngada zāle liesmoja atkal piecās mūsu rajona vietās. Pēc tam Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Madonas brigāde saņēma divus izsaukumus uz kūlas dedzināšanas vietām.
– Viens no vislielākajiem ugunsgrēkiem bija Sausnējas pusē, kur pērnā zāle izdega 50 hektāru platībā, šeit gāja bojā arī saimniecības ēkas. Tiesa, tā vieta nebija apdzīvota. Ir bijuši arī nelieli ugunsgrēki, pat tādi, kurus vietējie iedzīvotāji varētu likvidēt paši, – stāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Madonas brigādes komandiera vietnieks Gvido Miķelsons.
Ja saņemts izsaukums uz kūlas ugunsgrēku, ugunsdzēsēji nedrīkst nebraukt. Viņi brauc un likvidē kūlas degšanu, bet, ja vienā dienā jāierodas piecās dažādās vietās, spēku var nepietikt, kaut arī ugunsdzēsības posteņi atrodas Varakļānos, Cesvainē, Lubānā, Ērgļos. Sausnējā lielo kūlas ugunsgrēku likvidēja gan Ērgļu, gan Madonas ugunsdzēsēji.
Nesen ugunsgrēks izcēlās Vējavā. Dega liela saimniecības ēka. Ugunsgrēkam nebija saistības ar kūlas dedzināšanu, bet tas bija ļoti nopietns. Ugunsdzēsējiem diemžēl neizdevās glābt saimniecības ēku, bet viņi pasargāja no uguns dzīvojamās mājas un cilvēkus, kas tur mitinājās. Bet ja Vējavas ugunsgrēka laikā ugunsdzēsēji nebūtu likvidējuši arī kūlas degšanu, nelaime būtu vēl lielāka.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 08.05.2008.
Autors: GUNĀRS ZEMZARS