Šonedēļ, 16. septembrī, ar satiksmes drošībai veltītām aktivitātēm aizsākās ikgadējā akcija „ROADPOL Drošības dienas", kas norisināsies vēl līdz 22. septembrim. Šajā laikā ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā un Madonas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā, mērķis ir kopīgiem spēkiem panākt, lai vismaz šo dienu laikā nebūtu neviena cilvēka, kas gājis bojā vai smagi cietis ceļu satiksmes negadījumos.
Diemžēl ikdienā šādas nelaimes notiek, un, nenoliedzami, visbiežāk tas ir tādēļ, ka nav ticis ievērots kāds no ceļu satiksmes noteikumiem vai drošas braukšanas priekšnoteikumiem. Kā iepriekš jau rakstījām, nesen traģēdija skāra Lubānas novadu, kur apgāzās iereibuša autovadītāja vadīta automašīna. Avārijā gāja bojā 10 gadu vecs zēns un miesas bojājumus guva vēl divi pasažieri – nepilngadīgas personas.
Rīkotā akcija tādēļ jo īpaši akcentē nepieciešamību sabiedrībai stāstīt un atgādināt par noteikumu ievērošanas nozīmi. Tā Valsts policijas (VP) Madonas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā policijas darbinieki preventīvi strādāja pie pirmsskolas izglītības iestādes „Pasaciņa" Praulienas pagastā un pie izglītības iestādēm Madonā, Degumniekos un Kusā. VP darbinieki pārbaudīja un izrunāja to, vai vecāki ievēro drošības noteikumus, savus bērnus vedot uz šīm iestādēm, – vai visi automašīnā lieto drošības jostas, atbilstošus bērnu sēdeklīšus, vai gājēji labākai sevis redzamībai izmanto atstarojošās vestes?
– Kā zināms, nesen mūsu apkalpojamajā teritorijā notika traģisks negadījums, kad vecāks nebija piesprādzējis savas atvases. Notika ceļu satiksmes negadījums, bojā gāja 10 gadu vecs zēns. Mūsu mērķis ir atkārtot un atgādināt – uzsākot kustību ar transportlīdzekli, autovadītājs nedrīkst būt lietojis alkoholu, viņam jāpārliecinās par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli, visiem automašīnā jābūt piesprādzētiem un ātrums jāizvēlas ceļa un laika apstākļiem atbilstošs, lai maksimāli samazinātu negadījumu iespēju. Visi to it kā zina, bet vienmēr ir kāds procents, kas to neievēro, – secināja Roberts Krauklis, VP Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors.
Arī laikraksts „Stars" bija liecinieki tam, ka kāda mamma bērnu uz bērnudārzu atvedusi nepiesprādzētu. Likumsargiem tika minēts visbiežāk dzirdamais skaidrojums: „Mēs jau tepat, jābrauc tikai pārsimts metru…"
Tomēr likums ir nepielūdzams, un arī reālās dzīves situācijas liecina, ka pat pārsimt metri var kļūt liktenīgi, atgādināja Roberts Krauklis: – Ja vien kustība tiek uzsākta, ja tiek braukts kaut vai metru, jābūt piesprādzētiem un visiem noteikumiem ievērotiem. Ne tikai jūs, vadot transportlīdzekli, varat nokļūt ceļu satiksmes negadījumā, bet gan kāds cits to var izraisīt. Ja nebūsit piesprādzējies, sekas var būt visādas.
Inspektors vērtēja, ka aktivitātes rezultāti kopumā bijuši labi – pārsvarā cilvēki noteikumus ievērojuši un arī bērni bijuši zinoši.
Tie uzrunātie satiksmes dalībnieki, kuri noteikumus bija ievērojuši, tika apbalvoti ar VP sarūpētām dāvaniņām. Autobraucējiem dāvāta Runča Rūda (VP radīts tēls bērniem. – Aut.) mantiņa, ko var uzlikt uz drošības siksnas, no kartona saliekama policijas automašīna, kājāmgājējiem – atstarojošā veste.
Satiksmes noteikumus mamma Evita Krasta uztver atbildīgi, un arī dēls Kalvis tā tiek mācīts. – Citādāk nemaz nedrīkst būt, tā ir mūsu pašu drošība. Šāda akcija ir ļoti jauka, – saņemot dāvaniņu par ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, pauda Evita Krasta.
Drošības noteikumu ievērošanai nedrīkstētu traucēt arī ikrīta steiga, ar ko nereti saskaras daudzi vecāki. Andris Turkins, VP Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks majors, dalījās novērojumos: – Arī ikdienā ap šo laiku, pulksten 8, Madonas pilsētā un tās tuvumā ir īpaši intensīva satiksme. Cilvēkiem ir vēlme piebraukt pēc iespējas tuvāk izglītības iestādei. No savas puses vecākus rosinātu pārdomāt maršrutus – ja ir iespēja, atrast šķērsieliņu, kas ir klusāka un kur var nostāties. Tos 100-200 metrus līdz iestādei aizejot, ļaut bērnam pie reizes arī izvēdināties, pamosties, paelpot svaigu gaisu. Satiksme ir diezgan liela, teju vai kā lielpilsētās, cilvēki noteikti paši to ir pamanījuši. Lielas problēmas ir pie tā saucamās mazās skoliņas Madonā, jo tur notiek būvdarbi, ir ierobežota vieta, kur nolikt automašīnu. Varbūt var atstāt automašīnu Blaumaņa ielā un tos pārsimt metrus līdz skolai aiziet kājām. Problēma ir tajā, ka veidojas sastrēgumi, automašīnas stājas gan pirms, gan aiz gājēju pārejām – kas ikdienā nav atļauts -, bet rīta steigā, kad katrs grib nostāties pēc iespējas tuvāk, tas tiek piemirsts. Tas savukārt rada bīstamas un pat avārijas situācijas.
Andris Turkins izteica cerību, ka ar šādām policijas aktivitātēm, izglītojošo, informatīvo darbu, apzinīgāki kļūs gan vecāki, gan bērni: – Tas var aiziet no paaudzes paaudzē, tādēļ strādājam gan ar pieaugušajiem, gan bērniem. Bērns pieaugot pārņems šīs tradīcijas, piesprādzēsies pats un arī piesprādzēs savus bērnus. Cerība ir, ka pēc 10-15 gadiem šādi profilaktiskie reidi nebūs jārīko un cilvēkiem tas jau būs iegājies asinīs. Ja to dara automātiski, tas pat neliekas traucējoši, bet gan pilnīgi normāli.
– Kurš gan cits to darīs, ja ne mēs paši? Valsts policiju mēs nevaram nolikt uz katra ceļa, katrā stāvlaukumā, tāpēc cilvēkiem pašiem jābūt pietiekami informētiem un ceļu satiksmes noteikumi jāievēro. Tās ir viņu pašu dzīvības. Turklāt bezatbildīga rīcība var skart arī citus ceļu satiksmes dalībniekus. Mēs ikviens rēķināmies, ka mums pretī brauc zinošs un noteikumus ievērojošs transportlīdzekļa vadītājs; pretējo nevēlas neviens, – uzsvēra Roberts Krauklis.
Valsts policijas Madonas iecirkņa darbinieki aicināja būt atbildīgiem arī pārējiem sabiedrības locekļiem. Ja citi vecāki, izglītības iestādes darbinieki redz vai ir aizdomas, ka bērnu uz/no izglītības iestādes ved acīmredzami iereibis autovadītājs, par to jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110. Šādā situācijā nepieciešams fiksēt automašīnas numura zīmi, vēlams – arī mašīnas krāsu, virzienu, kurā aizbrauca, kāds izskatījās autovadītājs. Tad Valsts policijas darbinieki maksimāli ātri varēs reaģēt un pārbaudīt informāciju.
Jāpiebilst, ka „ROADPOL Drošības dienu" laikā, no 16. līdz 22. septembrim, Valsts policija turpina strādāt arī ikdienas režīmā, pievēršot uzmanību un reaģējot uz visiem likumpārkāpumiem. Tomēr šī akcija īpaša ar to, ka pastiprināta uzmanība un preventīvais darbs Eiropas līmenī tiek pievērsts satiksmes drošībai un satiksmes dalībniekiem, jo sevišķi mazāk aizsargātajiem – gājējiem, velosipēdu un mopēdu vadītājiem. Tāpat akcents tiek likts uz drošības jostu un bērnu sēdeklīšu lietošanas nosacījumu ievērošanu, atļautā braukšanas ātruma kontroli, telefona lietošanu braukšanas laikā, informēja VP pārstāve Zane Vaskāne.
Iepriekšējos gados akcija „ROADPOL Drošības dienas" bija zināma kā Eiropas diena bez ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušiem un smagi ievainotiem cilvēkiem jeb EDWARD diena.
Minētajā laikposmā tiek organizēti plānveida pasākumi, lai kontrolētu drošības noteikumu ievērošanu, kā arī informētu satiksmes dalībniekus. Mērķis jau neesot sodīt, tā sarunas nobeigumā uzsvēra policijas darbinieki, bet gan panākt, lai pēc iespējas mazinās cietušo un bojāgājušo skaits.
18.09.2020.