Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Izmaiņas nodokļos

BAIBA MIGLONE

Autors • 03.09.2020.

Burtu lielums

Ministru kabinets trešdien atbalstīja vairākus priekšlikumus par izmaiņām nodokļos no 2021. gada, tajā skaitā Finanšu ministrijas ierosinājumu no 2021. gada mainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārdali pašvaldību budžetam no pašreizējiem 80% uz 75%. IIN pārdales rezultātā iecerēts rast līdzekļus mediķu, pedagogu algu jautājuma risināšanai. – Kā vērtējat šādu ierosinājumu, un kādu ietekmi tas atstās uz pašvaldībām? – vakar vaicāju Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam un Cesvaines novada domes priekšsēdētājam Vilnim Špatam.

Glābj savas neizdarības
– Tas, manuprāt, ir mēģinājums lāpīt vai glābt savas neizdarības uz pašvaldību rēķina. Ja ir doma celt mediķu algas un paveikt vēl dažas citas lietas, ko valdība nav izdarījusi, uz pašvaldību rēķina, tad tas ir ļoti sāpīgi, – atzīst Agris Lungevičs. – Vēl jo vairāk tāpēc, ka pašvaldības funkcijas nav mazinājušās. Vēl vairāk – ir kāpušas pedagogu algas, kas mums prasa papildu finansējumu, cels minimālo algu, kas mums atkal prasīs papildu finansējumu, ļoti iespējams, ka GMI palielinājumu arī liks uz pašvaldību pleciem. Plus visas esošās funkcijas. Līdz ar to tas Madonas novada pašvaldībai ir tuvu pie miljona eiro mīnusā. Pašvaldību savienībai ir jādara viss, lai stātos tam pretim. Ir kaut kādi mistiskie stāsti par kovida finansējumu, kas būs kā kompensācija, vai arī par tiem valdības lielajiem miljoniem pašvaldību attīstībai, infrastruktūrai. 2020. gadā „Covid-19" seku novēršanai Madonas novada pašvaldība ir saņēmusi tieši – necik. Šobrīd vienīgi, iespējams, tiks piešķirts viens kredīts par 75 tūkstošiem eiro. Bet tas ir kredīts, nevis dotācija. Es esmu ļoti pret šādu risinājumu, un ir jāmēģina darīt visu, lai saņemtu kompensāciju.

Cietīs attīstība
– Nezinu, kā tas ir no valsts viedokļa, bet, no pašvaldības viedokļa skatoties, vajadzētu būt tā – ja kaut ko ņem nost, tad kaut kā kas būtu jākompensē, – spriež Vilnis Špats. – Šobrīd šķiet tā – ja to naudu nav kur ņemt, tad vienīgā vieta ir pašvaldības. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis pašvaldībām ir tas pamats, no kā dzīvot. Ja tagad to vēlas samazināt, kāda tur vairs izdzīvošana. Piedevām šis ierosinājums nāca tik strauji, bez jebkādām konsultācijām no pašvaldību puses. Labi, varbūt ne ar visām, bet vismaz ar tām, kas veidos nākamo novadu centrus, vismaz kādu pārstāvniecību. Tā jau to reformu ir tik daudz un stabilitātes nekādas. Kāda tur vairs runa par attīstību! Manuprāt, vienlaicīgi tik daudzas reformas taisīt ir bīstami, jo var gadīties, ka nekas labs nesanāk. Viennozīmīgi, ja šo nodokļu reformu īstenos, nedomājot, kā pašvaldībām kompensēt izdevumu pieaugumu, cietīs attīstība.



04.09.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px