Aizvadītajā nedēļā redakcijā tika saņemts zvans no madonietes Daces,
kura ar laikraksta palīdzību vēlējās noskaidrot, kas kaiš augļu kokiem.
–
Šogad ir īpaši labs ābolu gads. Ražas ir daudz, bet liela daļa augļu
sapūst jau kokā. To pašu esmu dzirdējusi par bumbieriem un plūmēm. Vai
tā ir kāda slimība un kā ar to cīnīties? – jautā Dace.
Sazinoties ar Valsts augu aizsardzības dienestu noskaidrojām, ka augļi pūst tādēļ, ka inficējušies ar parasto augļu puvi (Monilinia fructigena).
– Šogad tā stipri izplatījusies visā Latvijā, jo augļu briešanas laikā bija puves attīstībai labvēlīgi laikapstākļi – silts un mitrs laiks. Ar parasto augļu puvi slimo ābeles, bumbieres, plūmes un saldie ķirši. Saslimstības smagums atkarīgs no katras šķirnes ieņēmības pakāpes. Ieņēmīgo šķirņu augļi sapūst negatavi jau kokā, mazāk ieņēmīgām šķirnēm pazīmes var parādīties tikai uzglabāšanas laikā noliktavā. Galvenais infekcijas avots ir bojātie augļi koku vainagos un apdobēs, kā arī „mūmijas" – koku vainagos līdz pavasarim saglabājušies sakaltušie puves bojātie augļi. Spēcīgas infekcijas gadījumā var būt inficēti dzinumi un zari, kas arī kalpo kā infekcijas avots. Zaru infekcijas gadījumā var samazināties nākamā gada raža. Slimību var ierobežot ar vairākiem paņēmieniem. Regulāri no dārza jāizvāc bojātie augļi, tai skaitā „mūmijas". Augļu kokiem regulāri jāveido vainagi, lai tie ir skraji un tajos ir laba gaisa un gaismas cirkulācija. Dārzā jālieto sabalansētas un optimālas mēslojuma devas, arī jānodrošina optimāls mitruma režīms. Ķiršiem un plūmēm nepieciešams izgriezt tos zarus, kuros ir daudz sveķojošu brūcīšu un daudz sažuvušu augļu. Glabājamo šķirņu augļi jānovāc saudzīgi, izvairoties no mehāniskiem bojājumiem, – skaidro Valsts augu aizsardzības dienesta integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande.
01.09.2020.