Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Kur likt šķirotos atkritumus?

LAURA KOVTUNA

Autors • 10.08.2020.

Kur likt šķirotos atkritumus?
Burtu lielums

Laikrakstam „Stars" lasītāja Jolanta pagājušajā nedēļā rakstīja: „Vēlos izteikt savu viedokli par šķirošanas konteineriem Blaumaņa un Bērzaunes ielas krustojumā. Mēs, apkārtējie iedzīvotāji, godprātīgi šķirojam atkritumus, bet regulāri atbrauc iedzīvotāji ārpus Madonas robežām, saliek pilnu konteineru un vēl sakrauj apkārt maisus. Jautājums – kur mums likt šķirotos atkritumus, ja vienmēr viss ir pilns?

Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris piekrita, ka viņa ieskatā šķirojamos atkritumus varētu izvest biežāk, to arī esot aktualizējis „Madonas namsaimniekā", tomēr tas tiekot darīts reizi nedēļā. Līdzīgas problēmas ir arī sadzīves atkritumu laukumos.
– Diemžēl nereti tās situācijas ir tādas, kad citādi nevar teikt – cilvēki paši ir rukši. Pirmkārt, lielu kartona gabalu iebāž konteinerā, un tas ir pilns. Tā vietā, lai kartonu saplēstu mazākos gabalos, tad arī tas aizņemtu mazāk vietas. Otrkārt, puse satura ir sadzīves atkritumi, kas samesti pie šķirojamajiem. Konkrētajā gadījumā vajadzēja paskatīties, kas ir salikts šajos maisos. Tie bija pilni ar sadzīves atkritumiem, būvgružiem, kāds laikam labi bija iztīrījis savus šķūnīšus. Atkritumi bija ievesti svētdienas pēcpusdienā, apsaimniekotājs tos izveda pirmdien vai otrdien. Protams, par būvgružu noglabāšanu maksā; tāpat sadzīves atkritumu apjoms – tā vietā aizved pie šķirojamo atkritumu laukuma. Tā ir cilvēku radīta nekārtība, kaut gan regulāri pilsētā tiek strādāts pie tā, lai veicinātu sakārtotību un sakoptību. Tas ir stāsts, un laikam – nebeidzamais, par dažu cilvēku attieksmi. Katrā gadījumā kopējā situācija ir labāka, nekā kādus gadus iepriekš. Ir vismaz arī izvēles iespējas, kur šķirojamos atkritumus aizvest, nav tikai viens vai pāris konteineru uz visu pilsētu. Pagājušajā gadā speciāli tika palielināts šķirojamo atkritumu konteineru skaits uz pusi vairāk – par 20 konteineriem vairāk, – lasītājas novēroto problēmsituāciju komentēja Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris.
„Madonas namsaimnieks" atgādina, ka sašķirotos atkritumus iespējams nogādāt arī SIA „Madonas namsaimnieks", Augu ielā 29, kur atrodas 3 zilas krāsas konteineri blakus nolietoto elektropreču konteineriem (arī elektropreces var nodot bez maksas). Konteineri šai vietā paredzēti stiklam, papīram, plastmasai un metāla iepakojumam. Pārējie, nešķirojamie atkritumi, jāievieto sadzīves atkritumu konteineros. Liela apjoma atkritumus iespējams nodot Vidusdaugavas SPAA, Madonā, Augu ielā 29, kur atkritumi tiek nosvērti un par tiem jāsamaksā pēc fakta.
Jāpiebilst, ka nelikumīga atbrīvošanās no atkritumiem ir saistošo noteikumu pārkāpums, acīmredzot, ir gadījumi, kad nedarbojas cilvēku godaprāts un likumiskā apziņa, bet gan vienīgi soda mēri. Tādēļ iedzīvotāji, ja mana situācijas, kad kāds atbrīvojas no atkritumiem neatļautā veidā, aicināti ziņot:
1) zvanot uz Valsts policijas palīdzības tālruni 110;
2) zvanot Madonas novada pašvaldības kārtībniekiem – Gatim Kušķim (tālr. 25725666), Ivetai Vāverei (tālr. 25705666) vai Jānim Gļaudam (tālr. 28302805); e-pasts [email protected];
3) rakstot elektronisku vēstuli un/vai sūtot fotogrāfijas kā pierādījumu par fiksēto gadījumu Madonas novada pašvaldībai uz e-pastu [email protected] vai SIA „Madonas namsaimnieks" uz e-pastu [email protected] (vēstule var būt anonīma).
Diemžēl kārtējā nedēļas nogale nesa atkal jaunu balto maisu vedumu pie šķirojamo atkritumu konteineriem Bērzaunes un Blaumaņa ielas krustojumā – 9. augusta pēcpusdienā tie atkal bija savesti kuplā skaitā. Jādomā – kuram ir iemesls tik regulāri atbrīvoties no liela skaita sadzīves atkritumu un būvgružu? Vai tie būtu kāda īpašuma jaunie saimnieki, kas veic remontu, bet par atkritumiem, kas radušies, nevēlas samaksāt likumā noteiktajā kārtībā? „Tas ir pārāk dārgi," ir dzirdēts arguments. Tomēr galarezultātā samaksājam mēs visi, Madonas iedzīvotāji, jo bez maksas šos atkritumus tāpat neviens neizved, – bet gan jāmaksā no Madonas pilsētas līdzekļiem, ko varētu izmantot citiem saimnieciskajiem vai sabiedrībai noderīgiem darbiem.


11.08.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px