Vidzemes rajona tiesa šā gada jūnijā skatījusi divas administratīvās lietas, kurās apsūdzētās personas nav pakļāvušās Valsts policijas amatpersonu likumīgajām prasībām, bet gan bijušas bravūrīgas, pretojušās un uzvedušās agresīvi. Abās tiesvedībās personas atzītas par vainīgām, piespriežot naudas sodus.
Pirmais gadījums noticis 22. maijā, kad ap pulksten 22.30 policijas darbinieks veica patrulēšanu Madonas teritorijā. Kādā garāžu kompleksā pie dienesta automašīnas pienācis nepazīstams vīrietis un paziņojis, ka pie kādas garāžas atrodas kompānija acīm redzamā alkohola reibumā. Piebraucot pie minētās garāžas, policijas darbinieki sastapuši divus vīriešus un sievieti, kuri patiesi bijuši manāmā alkohola reibumā, pārvietojušies grīļojoties. Personām jautāts atrašanās iemesls konkrētajā adresē un lūgts nosaukt savus personas datus. Kamēr noskaidrotas personu identitātes, policistiem klāt pienācis vēl kāds jaunietis, kurš arī bijis alkohola reibumā. Jaunietis ignorējis policijas darbinieka aizrādījumus, atteicies sniegt informāciju par sevi un izteicis mutiskus draudus, kā arī izrādījis fizisku pretošanos policijas darbiniekiem. Jaunietis arī ignorējis policijas darbinieku likumīgo prasību doties uz dienesta transportlīdzekli, tādēļ ticis pielietots fizisks spēks viņa aizturēšanai. Madonas policijas iecirknī noskaidrota jaunieša personība, bet no paskaidrojuma sniegšanas policijas darbiniekiem viņš joprojām atteicies.
Attieksmi jaunietis turpināja demonstrēt arī ar savu neierašanos tiesas sēdē, kaut par tiesas sēdes vietu un laiku viņam ticis paziņots likumā noteiktajā kārtībā. Tā kā lietas iztiesāšana bija iespējama bez apsūdzētā klātbūtnes, tiesa nolēma viņu sodīt ar naudas sodu 50 eiro apmērā, kā piebildi izsakot rosinājumu pārkāpējam paškritiski izvērtēt savu attieksmi pret tiesību normās noteiktās kārtības ievērošanu.
Savukārt nākamajā dienā, 23. maijā, pulksten 16.05 pie kafejnīcas „Bura H" kāda cita persona nepakļāvās Valsts policijas darbinieku likumīgajam rīkojumam iekāpt dienesta automašīnā, nosaukt vārdu un uzvārdu, lai noskaidrotu personas datus, kā arī uzrādīt personu apliecinošus dokumentus.
Policijas darbinieka ziņojumā norādīts, ka šā gada 23. maijā, ap pulksten 16, saņemta informācija, ka kāda persona, būdama alkohola reibumā, kafejnīcā „Bura H" uzvedas agresīvi. Ierodoties notikuma vietā, policists ievērojis, ka kafejnīcas ārpusē apsardzes darbinieks iesaistīts konfliktā ar kādu personu; šis konflikts pārtraukts.
No apsardzes darbinieka policists noskaidroja, ka konflikta cēlējs kafejnīcas telpās ir uzvedies agresīvi, tādēļ viņš izraidīts ārā un nav laists atpakaļ. Turklāt vīrietis, atrodoties ārā, vairākas reizes nokārtoja savas dabiskās vajadzības (urinēja) apkārtējo cilvēku un bērnu klātbūtnē un uz aizrādījumiem nereaģēja.
Vīrietim vairākkārt piedāvāts sēsties dienesta automašīnā protokola sastādīšanai, taču persona kategoriski atteikusies to darīt. Kad policijas darbinieks pielietoja fizisku spēku un speciālus cīņas paņēmienus, persona mēģinājusi izrauties un fiziski pretojusies.
Persona tomēr nogādāta Madonas policijas iecirknī, kur arī noskaidroti tās dati; tāpat konstatēts 1,54 promiļu alkohola reibums.
Apsūdzētais faktiski atzinis, ka 23. maijā, pulksten 15, kafejnīcā izdzēris vienu alu un dziedājis dziesmu ar ģitāristu. Īpašniecei nav patikusi viņa dziedāšana; pēc tā runājis ar diviem kafejnīcas klientiem. Pie viņa pienācis apsardzes darbinieks, kas palūdzis viņam iziet ārā no kafejnīcas. Ārā runājis ar apsardzes darbinieku, kad pēc 10-20 minūtēm piebraukušas divas policijas automašīnas. Vīrietis apstiprināja, ka policijas darbiniekiem ir attiecies nosaukt savus personas datus un doties līdzi uz dienesta transportlīdzekli. Valsts policijas darbinieki viņu iesēdinājuši transportlīdzeklī un aizveduši uz iecirkni. Persona paskaidrojumā norādīja, ka gribējis pazīmēties, un atzina, ka nevajadzējis tā darīt.
Savukārt SIA „Mega Sargs" apsargs, kurš bija iesaistīts konfliktā ar apsūdzēto, stāstījuma versijai pievienoja vēl to apstākli, ka vīrietis publiski, arī bērnu klātbūtnē, četras reizes urinējis, kā arī necenzēti lamājis apsargu.
Tiesa noskaidroja, ka persona iepriekš jau ir sodīta administratīvā kārtā un visi tai noteiktie naudas sodi nav samaksāti.
Tomēr par atbildību mīkstinošu apstākli tika minēts tas, ka vainīgais atzīst izdarīto. Tiesa lēma vīrieti sodīt ar naudas sodu 30 eiro apmērā.
05.08.2020.