Madonas novada Vestienas pagasta zemnieku saimniecībā „Jāņkalni" dzīvo un strādā Lasmaņu ģimene – darbu mīloši, rosīgi un uzcītīgi cilvēki, kuri ar savu veikumu priecē ne tikai paši sevi, bet arī citus.
Viņi dzīvo pēc savas apziņas un uzskatiem, vienmēr cenšoties rast labāko risinājumu visdažādākajām situācijām. Tie ir cilvēki, kas līdz saknēm ieauguši savā tēvu zemītē un nespēj iztēloties ikdienu bez laukiem. „Jāņkalnos" ik gadu notiek arī daudzu vidū tik ļoti iecienītie Melleņu svētki, diemžēl šogad nāksies iztikt bez tiem. Neraugoties uz to, cilvēkiem tik un tā būs iespējams ierasties saimniecībā pēc ogām – tam tiks atvēlētas viena vai vairākas augusta svētdienas.
– Saimniekojam „Jāņkalnos" kopš 1996. gada. Par labu melleņu audzēšanai izšķīrāmies tāpēc, ka mans tēvs pirms tam jau bija izmēģinājis dažādas nozares – ārstniecības augu audzēšanu, vienu laiku mums bija arī ceptuve. Kad atveda pirmos melleņu stādus, tiem pie mums patika, tā arī turpinājām mellenes audzēt un tagad esam tur, kur esam. Šobrīd mums ir deviņi hektāri melleņu. Protams, mellenes nav vienīgais, ko piedāvājam klientiem iegādāties, – audzējam rabarberus, kas ir otra lielākā kultūra mūsu saimniecībā. Esam iepraktizējušies audzēt un pavairot mellenes paši ar stādu palīdzību, melleņu stādus arī pārdodam. Vēl mums ir āboli, cidonijas, šogad sākām audzēt avenes. To, ko neizpārdodam vasaras sezonā kā svaigo produkciju, cehā pārstrādājam sulās, sukādēs, tējās un ievārījumos, – ar savu saimniecību iepazīstina Ilze Lasmane.
Kā viņa atzīst, klienti visvairāk vasaras laikā iecienījuši mellenes svaigā veidā, bet ziemā pieprasīta ir melleņu sula, kas ir ļoti veselīgs produkts. Cieņā esot arī žāvētie augļi, bet visvairāk pieprasīta ir tieši svaigā produkcija, un Lasmaņu ģimene ļoti cenšas klientu vēlmes ņemt vērā. Cilvēki paši var ierasties saimniecībā, apskatīt to, pastaigājoties pa dārzu, un paši salasīt ogas, jo tad sanāk lētāk. Sandis Lasmans piebilst – lasot ogas pašiem, ir garantija, ka tās ir no Latvijas un dabīgas.
Šogad ļoti ātri aug zāle, kas ir regulāri jāpļauj. To daru gan mehanizēti ar traktoru, gan ar trimmeri. Protams, ir nepieciešams tehniskais nodrošinājums, nereti noder trīs tehnikas vienības, lai darbi raiti ritētu uz priekšu. Strādājot redzam, uz ko būtu jātiecas. Daudz kas ir gūti iegādājams, daudz kas nepiemērots mūsu apstākļiem. Jaunos laukus joprojām cenšamies ravēt, bet nezāles aug tik ātri, ka rokas bieži vien nogurst. Zemes apsaimniekošana sevī ietver visdažādākos darbus, visus pat neuzskaitīt. Darāmie darbi pakārtojas viens otram – šobrīd rit ražas laiks, tāpēc dārzos iekšā īsti netiekam. Pie labiem laikapstākļiem no viena krūma var iegūt aptuveni piecus kilogramus melleņu, bet tas neattiecas uz visiem krūmiem, tāpēc ideālais variants, ja vidēji no viena krūma iegūtā raža ir trīs kilogrami. Šī gada aukstais pavasaris mūsu ražu neietekmēja negatīvi, tikai padarīja to vēlāku. Gads ir gana pateicīgs -ogu daudzums varbūt nav tas lielākais, toties krūmu pieaugums ir jūtams. Drīzāk viss ir labi, nevis slikti, – pauž Sandis Lasmans.
Jautāts par gadu laikā uzkrāto pieredzi un atziņām, kas gūtas saimniekojot, Sandis atbild, ka melleņu audzēšana ir tā nozare, kur ļoti daudz ko nākas izmēģināt. Jāiemācās par stādiem pareizi rūpēties, tos kopt, mēslot. Tikai gadu gaitā ir iespējams saprast, kas ir pareizi, kas vajadzīgs un kas ne, kā pietrūkst. „Jāņkalnu" saimnieki konsultējas arī ar citiem melleņu audzētājiem, lai spriestu un izlemtu, kas ir nepieciešams vislabākajam rezultātam.
– Lielākās grūtības šogad mums rada nezāles. Mēs nevēlamies tās miglot, cenšamies mulčēt augsni zem krūmiem, bet nezāles tik un tā aug spēcīgi. Jāmēģina atrast citas iespējas, kā tās apkarot. Kā jau minēju, arī zāles pļaušana ir apgrūtinoša un laikietilpīga. Par laimi, nekādi kaitēkļi mellenēm neuzbrūk, tas nav šīm ogām aktuāli. Lapsenes, bites un spīļastes ražas laikā paviesojas mūsu laukos, bet tās nerada katastrofālu situāciju. Lielāko prieku mums sagādā, ja redzam, ka raža ir skaista un bagātīga. Tas sniedz prieku gan pircējiem, gan pašiem. Arī tas, ka stādaudzētavā aug mūsu jaunie stādiņi, sagādā lielu gandarījumu un rada darba sparu, – smaidot saka Sandis Lasmans.
Sakarā ar vīrusa dēļ pieņemtajiem drošības noteikumiem Melleņu svētki „Jāņkalnos" šogad izpaliks, tā vietā augustā klientiem un visiem interesentiem tiks piedāvāta viena vai vairākas akciju svētdienas, kad cilvēki varēs ierasties saimniecībā un salasīt sev ogas. Ļaudis varēs paciemoties „Jāņkalnos", iespējams, tiks uzaicināts arī kāds tirgotājs. Kā saka Ilze un Sandis – tie būs mini svētki. Par tiem informācija vēl tikai sekos.
– Mēs daļēji esam sertificējušies kā bioloģiskā lauksaimniecība un plānojam tādu radīt arī pārstrādei. Protams, ir sapnis par produkcijas nogādāšu aiz Latvijas robežām, bet, lai to sasniegtu, ir daudz kas vēl jāpaveic. Pēc tam būs vieglāk, – iecerēs dalās Ilze.
Savukārt Sandis piebilst, ka nākamgad ir doma sākt audzēt arī zemenes, ko cilvēki varēs lasīt gan paši, gan nopirkt jau salasītas. Viņš un Ilze uzskata, ka kalt nerealizējamus plānus un tērēt tiem resursus ir muļķīgi, jāskatās uz to, ka pašu spēkiem ir iespējams paveikt. „Jāņkalnu" saimnieki nenoliedzami uzskata, ka ģimenes atbalsts ir ļoti svarīgs.
– Šis ir ģimenes uzņēmums, tāpēc viens otru ļoti atbalstām un palīdzam. Vasarās brāļi un māsas brauc ar savām ģimenēm mums palīgā; papiņš, kurš šo visu aizsāka, arī neatpaliek ar savu padomu un brīžiem stingro roku. Mēs cenšamies būt saliedēti, esam „Viens par visiem un visi par vienu". Šī ir mūsu visu dzimtā vieta, mūsu mājas, un mēs to negribam pazaudēt. Mums šī zeme ir ļoti mīļa kopš bērnības, mēs redzam sava darba augļus, un tas sniedz motivāciju turpināt darīt. Nekad nespētu visu pārdot un doties dzīvot uz pilsētu, mēs šeit noteikti paliksim. Galvenais ir audzēt ogas ar mīlestību, tad arī būs raža, – apliecina Lasmaņu ģimene.
24.07.2020.