Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Neesam vairs balti

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.07.2020.

Burtu lielums

Jūnija beidzamajā dienā Latvijā veiktie gandrīz 2000 „Covid-19" testi arī mums sagādāja nepatīkamu pārsteigumu. Madonas novads „Covid-19" izplatības ziņā Latvijas novadu kartē nu vairs nav balts, bet iekrāsots sarkanajā krāsā. Esam starp tām 27 pašvaldībām, kur patlaban reģistrēti aktīvi inficēšanās gadījumi.

Pēc valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas izbeigšanas 9. jūnijā šķita, ka mums jaunais koronavīruss gājis secen, ar ko zināmā mērā pat lepojāmies. Tāpēc jo negaidītāka bija ziņa, ka starp 30. jūnijā nodotajiem testiem trīs ir pozitīvi un viens no tiem ir konstatēts Madonas novadā. Kā vēlāk kļuva zināms, „Covid-19" ticis atklāts kādai „Madonas slimnīcas" darbiniecei, kas, protams, raisīja plašu rezonansi sabiedrībā.
Madona ir maza pilsēta, līdz ar to sarunas raisās, izsakot minējumus, kurš nu darbinieks tas varētu būt.
Mani gan vairāk interesē kas cits – vai darbiniekiem, uzsākot darbu, pirms katras maiņas „Madonas slimnīcā" tika mērīta temperatūra. Kā, piemēram, Rīgā tas tiek darīts pat apmeklētājiem kafejnīcās un citviet.
Manuprāt, šajā laikā, kad tik daudz pūļu tika veltīts un līdzekļu piešķirts „Covid-19" infekcijas apkarošanai, tas būtu pats par sevi saprotams, ka temperatūra būtu jāmēra visos apkalpojošās sfēras uzņēmumos, pārdevējas lielveikalos ieskaitot, bet medicīnas iestādēs – jo īpaši. Tas taču neprasa ne lielus līdzekļus, ne arī laiku. Līdzīgi, kā pirms reisiem testē sabiedriskā transporta šoferus, nosakot izelpā alkohola koncentrāciju promilēs.
Tāpat attiecībā uz deguna un mutes maskas lietošanu sabiedriskajā transportā. Tikai šotrešdien valdība atcēla šo obligāto prasību, saglabājot kā stingru ieteikumu joprojām lietot mutes un deguna aizsegus vai maskas gadījumā, ja personai, atrodoties publiskā vietā, ir elpceļu infekcijas slimības pazīmes, tostarp klepus, iesnas, bet daudzi maskas pārstāja lietot jau labu laiciņu iepriekš, negaidot nekādus valdības lēmumus.
Zinot, ka būs jābrauc ar sabiedrisko transportu, pirms Jāņiem iegādājos divas sejas maskas, bet bez tām varēja itin labi arī iztikt. Vien daži braucēji, mani ieskaitot, tās izmantoja, izpelnoties arī nievājošas piezīmes – ak, tad ar uzpurni gan! Arī šoferi pārējiem pasažieriem neaizrādīja.
Zinu, ka bija arī šoferi, kuri par to tomēr stingri iestājās, atsakoties pārdot biļetes un turpināt braucienu, kamēr visi pasažieri nebija uzlikuši sejas maskas. Manuprāt, tā būtu jārīkojas visiem un jāieklausās epidemiologu un valdības rekomendācijās. Tad līdz minimumam samazinātos risks saslimt pašiem un – kas vēl svarīgāk – inficēt citus.


03.07.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px