12. maijā Ministru kabinetā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātais konceptuālais ziņojums „Par līdzdalības budžeta ieviešanu Latvijā", tas izstrādāts, lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti lēmumu pieņemšanas procesā un savstarpējo uzticēšanos pašvaldību un iedzīvotāju vidū.
Līdzdalības budžets ir demokrātisks process, kas sniedz iespēju iedzīvotājiem noteikt to, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības vai valsts budžeta. Viedokli par līdzdalības budžeta ieviešanu vaicāju Barkavas un Ošupes pagasta pārvalžu vadītājam Aigaram Šķēlam un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājam Artūram Portnovam.
Jāapzina jautājumu loks
– Katrā ziņā es šādu iespēju vērtēju pozitīvi, vienīgi būtu jānosaka, par kādu jautājumu loku varētu lemt iedzīvotāji, – spriež Aigars Šķēls. – Tie, piemēram, varētu būt lokāli attīstības, labiekārtošanas darbi, viss, kas vietējai sabiedrībai ir aktuāli, bet stratēģiski svarīgiem globāliem jautājumiem tomēr vajadzētu palikt novada domes deputātu lemšanas lokā. Īpaši aktuāli tas, protams, varētu būt pēc jaunās reģionālās reformas, jo tas veicinātu reālu iedzīvotāju iesaistīšanos un līdzdarbošanos arī tad, kad novada teritorija palielinās, kā arī veicinātu savstarpējo uzticēšanos. Tādā veidā iedzīvotāji justu savu līdzpiederību lēmumu pieņemšanā. Taču katrā ziņā šis jautājumu loks ir jāapzina. Es Degumniekos, piemēram, negribētu lemt par lokālām problēmām Kalsnavas, Dzelzavas vai Ļaudonas pagastā vai arī otrādi.
Reizē tā būtu arī atbildība
– Ministrs Pūce jau sola, ka tas došot iespēju iedzīvotājiem praktiski līdzdarboties lēmumu pieņemšanā, kas attiecas uz teritorijas attīstību. Ja tas tā būs, es tikai priecāšos, jo vienmēr esmu par to, lai gan iesaistītu iedzīvotājus praktiskos darbos, gan ņemtu vērā viņu domas konkrētu lēmumu pieņemšanā,- atzīst Artūrs Portnovs. – Ikdienā strādāju ar domu, ka mēs – valsts iestādes un pašvaldības – esam tikai karognesēji, bet īstie lēmēji ir iedzīvotāji. Jo vairāk cilvēki iesaistās, jo vairāk viņi to novērtē. Katrā ziņā vietējie iedzīvotāji jau savas vajadzības saprot labāk, lai gan arī skats no malas vienu otru reizi ir noderīgs. Bet viennozīmīgi šīs lietas, par ko lemj iedzīvotāji, ir jānodala. Tas vienā ziņā iedzīvotājiem uzliek arī zināmu atbildību par pieņemtajiem lēmumiem. Jo, ja kāds no centra nosaka, ka jūs to darīsit, tas noņem atbildību, jo mums jau, lūk, to lika darīt, ne mēs paši gribējām.
15.05.2020.