Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Radioraidījums “Kedās” – jauniešiem

ELĪZA ELSIŅA

Autors • 07.05.2020.

Radioraidījums “Kedās” – jauniešiem
Burtu lielums

Baznīcu un draudžu rīkotie pasākumi, arī raidījumi televīzijā un internetā pārsvarā domāti pieaugušo auditorijai, jauniešiem to ir krietni mazāk, tāpēc ikkatra šāda veida redzama vai klausāma pārraide ir ļoti nozīmīga.

Jauniešiem nav tik daudz zināšanu, ir vairāk jautājumu, un „Kedās" ir kristīgu jauniešu veidots raidījums, kura galvenā mērķauditorija ir vienaudži. Raidījums dzirdams „Radio Marija Latvija" ēterā katra mēneša pirmajā trešdienā pulksten 20.

Lai uzzinātu vairāk par raidījumu „Kedās", tā vēstījumu un sagatavošanu, uz sarunu aicināju vienu no tā radošās komandas pārstāvēm, madonieti Sintiju Beitāni.

– Sintij, lūdzu, pastāsti, kādi bija raidījuma pirmsākumi?
– Gadus iepriekš pirms pārraides „Kedās" skanēja jauniešu raidījums „Nomine", ko varētu saukt par raidījuma „Kedās" priekšteci. Kad 2018. gada vasarā „Nomine" veidotāji pieņēma lēmumu raidījumu neturpināt, viena no pašreizējās „Kedās" veidotāju komandas pārstāvēm atsaucās „Radio Marija Latvija" vadības aicinājumam un piekrita iesaistīties jaunas pārraides veidošanā. Ar draugu palīdzību tika uzrunāti iespējamie raidījuma veidotāji, un tā radās sešu jauniešu komanda, kas nu jau otro sezonu veido „Kedās". Īpašs prieks par to, ka klausītājus izdodas piesaistīt ar sociālo tīklu Facebook un Instagram palīdzību, un klausītāji gana aktīvi iesaistās, balsojot par raidījumu tēmām un izsakot savu viedokli.

– Kāpēc raidījumam ir tieši šāds interesants nosaukums?
– Vēlējāmies nosaukumu, kas būtu gana vienkāršs un raksturotu mūs pašus un raidījuma galveno mērķauditoriju – jauniešus. Prātā ienāca pāvesta Franciska aicinājums jauniešiem: „Neesiet dīvāna jaunatne (angļu valodā termins „couch potatoes"), bet gan jaunieši sporta kurpēs!" Tā nonācām pie nosaukuma „Kedās", kas izsaka patiesību, ka jaunieši vienmēr atrodas kustībā, un tā ir arī mūsu atsaukšanās pāvesta aicinājumam – būt aktīviem dzīves dalībniekiem, nevis tikai vērotājiem.

– Kāda ir pārraides „Kedās" veidotāju komanda?
– Šobrīd pie raidījuma strādājam sešu cilvēku komanda. Esam dažāda vecuma jaunieši, ar dažādām mācību, studiju un darba izvēlēm. Jāatzīst, ka šai komandā esmu jaunākā dalībniece.

– Kā nonāci pie iesaistīšanās raidījuma veidošanā?
– Iesaistīties „Radio Marija Latvija" kā brīvprātīgā esmu vēlējusies gandrīz trīs gadu garumā. Pagājušajā vasarā pirms svētceļojuma uz Aglonu un pirms pārcelšanās uz dzīvi un mācībām Rīgā saņēmu privātu ziņu no raidījuma „Kedās" veidotājiem ar uzaicinājumu pievienoties komandai kā raidījuma balsij. Tas man uzreiz liecināja, ka Dievs vēlas, lai es tur esmu, jo ar Martinu, kas sūtīja ziņu, tik pazīstami nebijām, tāpēc bija liels pārsteigums par draudzīgo uzaicinājumu.

– Kāds ir raidījuma mērķis?
– Raidījuma galvenais mērķis ir aktualizēt jauniešiem svarīgās tēmas, raisīt diskusijas un pārdomas par dažādiem, arī ne tik ērtiem jautājumiem, piedāvāt ieskatu dažādos viedokļos, kā arī iedvesmot pārmaiņām ikdienā. Tā kā raidījuma veidotāju komandā visi esam kristieši, bieži vien cenšamies klausītājiem dot ieskatu arī Baznīcas un kristiešu skatījumā uz konkrēto problēmu.

– Kā izvēlaties raidījuma tēmas?
– Raidījumā runājam par dažādām jauniešiem aktuālām lietām, kuras varētu raisīt pārdomas, piemēram, Attiecības, Izdevīga ceļošana, Mentālā veselība u. c. Tēmas izvēlamies gan pēc idejām un jautājumiem, kuri mums pašiem liek aizdomāties, gan sociālajos tīklos iesaistām klausītājus, ļaujot viņiem balsot par vienu no divām mūsu izvēlētajām tēmām nākamā mēneša raidījumam.

– Kā top ikmēneša raidījumi?
– Vispirms ir sagatavošanās darbi: sapulces, viesu uzaicināšana, reklāma sociālajos tīklos, klausītāju iesaiste. Tad ar uzaicinātajiem viesiem satiekamies „Radio Marija Latvija" telpās, iepazīstamies un iedzeram tēju, vēlāk dodamies uz ierakstu telpu, kur sākas ieraksts.

– Kāpēc raidījums ir veltīts tieši jauniešiem?
– Pirmā atbilde, kas nāk prātā, – jo paši esam jaunieši. Raidījumā runājam par jautājumiem, kas radušies un ir aktuāli gan mums pašiem, gan mūsu draugiem, tāpēc šķiet, ka arī citiem būs interese par tiem uzzināt vairāk. Arī viesu atrašana līdz ar to ir vieglāka, jo mūsu paziņu un draugu loku pārsvarā veido jaunieši. Bez tam pildām raidījuma uzdevumu, jo no „Radio Marija Latvija" puses tikām aicināti veidot pārraidi, kas pamatā būtu orientēta jauniešu auditorijai.

– Kā tu domā, vai raidījumos dzirdētais ir kādam jaunietim palīdzējis?
– Manuprāt, jā, jo tēmas raidījumu divās sezonās bijušas tiešām dažādas. Tās skar gan dažāda vecuma, gan dažādu grupu jauniešus. Par attiecīgo tēmu cenšamies viesus izjautāt tā, lai klausītājiem šī informācija noderētu un būtu saistoša. Raidījumi ir palīdzējuši arī man pašai – pamainīt ikdienu, paskatīties uz dzīvi nedaudz citādāk un gūt zināšanas dažādās tēmās.

– Cik liels ir raidījuma klausītāju loks, vai to klausās tikai jauniešu paaudze?
– Precīzu radioklausītāju skaitu noteikt nevar, bet arhīvā katram mūsu raidījumam šajā sezonā vidēji bijuši 160 klausījumi. Protams, ir daudz cilvēku, kuri noklausās raidījumu tiešraidē. Negribētu apgalvot, ka mūsu raidījums domāts tikai un vienīgi jauniešiem, jo tēmas, par ko runājam, ir gana aktuālas arī sabiedrībai kopumā. Mēs ceram, ka raidījums „Kedās" sniedz ieskatu un labāku izpratni mūsdienu jauniešu uzskatos, un tas var palīdzēt lauzt zināmus stereotipus, kas dažkārt radušies citu paaudžu pārstāvju vidū.

– Lūdzu, pastāsti, kur var noklausīties „Kedās" sērijas?
– Sezonas raidījuma visas sērijas var noklausīties „Radio Marija Latvija" arhīvā go.rml.lv/kedas.

– Kura, tavuprāt, raidījuma sērija jauniešiem būtu noteikti jādzird?
– Visās tēmās ir kas interesants un citādāks, bet raidījums, kas man pašai mainīja dzīvi, ir par mentālo veselību. Viesis bija personīgās produktivitātes un „high performance" treneris Kristaps Kravalis. Viņš runāja par to, kā uzturēt labu miegu, kā ikdienā rūpēties par savu mentālo veselību un kad ir īstais brīdis pateikt „nē", lai neuzņemtos pārāk daudz un nebūtu izdegšanas sindroma.

– Vai, tavuprāt, jaunietim ir problemātiski būt kristietim 21. gadsimtā? Kādas ir grūtības, izaicinājumi?
– Domāju, ka problēmu nav, jo šobrīd ir ticības brīvība, kas mums ļauj izvēlēties reliģiju un konfesiju. Mēs, jaunieši, pārsvarā paši varam izvēlēties draudzi, kurai pievienoties un kalpot, tam pretī nestājas kādi valsts likumi. Protams, kristiešiem vienmēr ir bijuši izaicinājumi, dažādas grūtības ar draugiem un kopumā cilvēkiem, kuri netic Dievam, bet domāju, ka ir daudz vietu (jauniešu vakari, pasākumi), kur jaunietis kristietis var izpausties, gūt lielisku pieredzi un draugus. Un pat dzīvojot prom no lielpilsētas, tas ir iespējams. Kas meklē, tas atrod! Ja tomēr nesanāk atrast, tad organizē pats! To saku pēc savas pieredzes ar jauniešu darbu Madonā.


08.05.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px