Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kartupeļu bizness – kā kaķis tīkla maisā

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 07.05.2020.

Kartupeļu bizness – kā kaķis tīkla maisā
Burtu lielums

Laikraksta "Stars" redakcijā bija ieradusies Mārīte Auziņa no Ludzas rajona, kas vīlusies no ZS "Lauri" iepirkto kartupeļu kvalitātē, kurus nesen par 10 centiem/kg iegādājusies vairumā, lai realizētu citā vietā, nopelnot iepirkuma cenas starpību.
Kā atzina Mārīte Auziņa, viņa ar šo kartupeļu pirkšanu un pārdošanu nodarbojas apstākļu spiesta, lai nopelnītu kādu kapeiku, vienā vietā kartupeļus nopērkot, citā – pārdodot. Ar kartupeļiem ņemas trīs gadus, pati esot pedagogs.

Lūk, Mārītes Auziņas stāsts: – Izlasīju sludinājumu, ka ZS "Lauri" Kalsnavas pagastā pārdod pārtikas kartupeļus, turklāt, ja pērk virs 300 kg, tad cena ir 10 centu/kg. Brāķēto kartupeļu cena ir 5 centi/kg. Prasīju, lai atsūta WhatsApp bildi, kādi kartupeļi izskatās. Atsūtīja, bet bilde ir bilde, tupeņi kā tupeņi – kāds ir lielāks, kāds mazāks, kādam ir "grāvītis". Sākumā atkūlos ar vieglo mašīnu, iegādājos 1 tonnu, aizvedu, kur man vajadzēja, it kā normāli. Pēc tam braucu ar nomātu busu vēl pēc kartupeļiem, jo tirgošanā ir beidzamās 10 tonnas. Piekrāvu busu ar gandrīz 4 tonnām kartupeļu, aizvedu. Tikmēr jau ir pāršķirota pirmā tonna, no kuras 127 kg man atgriež atpakaļ, jo ir zaļie, šķeltie, peļu iegrauztie. Vēl aizvedu, kur no pāršķirotajiem 700 kg ap 10% jeb 70 kg atkal ir grauztie, šķeltie. Protams, naudu par izbrāķētajiem kartupeļiem izskaita ārā, turklāt biju sarunājusi, ka izbrāķētos atgriež atpakaļ. Pati esmu daudz lasījusi kartupeļus, protams, ka iekrīt kāds slikts, un nekas pat netiek teikts, ja atbirums ir 2%. Te atbirums pirmajai partijai bija 10%, otrajai – 13%.
Šogad grūti tikt vaļā no kartupeļiem, jo tiem nav cenas. Rīgas bāzēs iepērk kartupeļus par 12-14 centiem/kg, bet tur ved ideālus kartupeļus. Kā muļķīte izdarīju labu darbu – palīdzēju iztīrīt "Lauru" pagrabu, bet liekas, ka maisos bija sajaukti lopu grauztie, zaļie kartupeļi ar labajiem kartupeļiem, un es uzķēros. Protams, saimnieks var iebilst, ka tāpēc arī cena ir 10 centu/kg, nevis vairāk. Taču vēlreiz izlasīju sludinājumu, kur ir melns uz balta uzrakstīts, ka tie ir pārtikas kartupeļi. Turklāt, ja nepērk daudzumā virs 300 kg, prasītā cena ir 15 centu/kg, bet par tādu cenu pārdošanai sagatavoto reāli labo kartupeļu pilns ir viss interneta sludinājumu portāls. Tad vajadzēja rakstīt, ka pārdod pārtikas nestandarta kartupeļus. Savā prātā padomāju, ka no nopirktajām un aizvestajām vairāk nekā 7 tonnām kartupeļu atbirums – 10-13% – ir pamatīgi iegriezis. Līdz ar to esmu uzmetusi cilvēkus, kas kartupeļus pērk. Atvedu izbrāķētos kartupeļus atpakaļ uz "Lauriem", gribēju, lai atrēķina atpakaļ naudu par atbirumu, kas radies brāķēšanas procesā.
Komentāru lūdzu sniegt arī ZS "Lauri" īpašnieku Arti Banderu: – 10 centu/kg ir vairumtirdzniecības cena. Pērkot mazāk par 300 kg, cena ir 0,15 eiro/kg. Visu ziemu šie kartupeļi, dzeltenie ‘Danique', tiek tirgoti, un arī tagad jebkurš cilvēks var atbraukt apskatīties šos kartupeļus un, protams, nopirkt. Tie ir fasēti tīkla maisos. No ārpuses var redzēt maisa saturu. Maisā var gadīties kāds ieplaisājis, ar zaļu plankumu vai kā citādi iebojāts kartupelis. Lai nodrošinātu ideālu izskatu pilnīgi visiem kartupeļiem, tie katrs ir jāpaņem rokās un no visām pusēm rūpīgi jāapskata. Pie šādas darbietilpības kartupeļu cena būs daudz lielāka.
Kundze dažu dienu laikā bija ieradusies jau ceturto reizi pēc kartupeļiem. Kāpēc jābrauc jau ceturto reizi pēc tik sliktiem kartupeļiem? Cik man noprotams, tie tirgoti vaļējā veidā, kur katrs var lasīt sev labākos. Protams, beigās paliek neglītākie. Viņa gribēja, lai atpērk atpakaļ šos neglītos kartupeļus par tādu pašu cenu – 10 centiem/kg. Diemžēl tika atteikts.
Vēl attiecībā uz produkcijas izskatu zemnieku saimniecībā "Lauri"… Šeit tirgo tikai saimniecībā izaudzētos dārzeņus un tikai uz vietas saimniecībā. Daudzi ir pamanījuši, ka lauka gurķi ir ar smiltīm, tomāti uz lauka audzēti arī "netīri", galda bietes ar "astēm", burkāni nemazgāti un grumbuļaini, paprika starp lakstiem "saspiedusies" un nav tik ideālas formas kā lielveikalos… Ja šo produkciju uztaisa kā lielveikalos, tūlīt ir dzirdami izteikumi – tas ir ievests no Polijas, tas no Holandes… Kāda nu tā ZS "Lauri" produkcija ir, tāda ir. Nevienam ar varu pirkt nespiež. Ja nepatīk, kāpēc braukt un pirkt?
Kad Mārīte Auziņa mums vaicāja, vai mēs ēstu zaļos un sagrauztos, tad kā jau laucinieki iedomājāmies, ka tos taču var arī iestādīt, izmēģināt šķirni. Apcilājot šo kartupeļu cenu spēli, skaidrs, ka audzētājs saņem vismazāko daļu, ja vien nepārdod tupeņus tirgū. Veikalā kartupeļi maksā 0,36-0,50 eiro/kg. Protams, kvalitātei tad jābūt ideālai.


08.05.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px