Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Tiesības izdot MK noteikumus ar likuma spēku

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 28.04.2020.

Burtu lielums

Gan Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, gan vairāki politiķi ir pauduši atbalstu Satversmes 81. panta atjaunošanai (uzlabotā redakcijā), kas noteica, ka laikā starp Saeimas sesijām Ministru kabinetam ir tiesības, ja neatliekama vajadzība to prasa, izdot noteikumus, kuriem ir likuma spēks. Viedokli, vai valdībai būtu jādod tiesības izdot MK noteikumus ar likuma spēku, lūdzu izteikt Lubānas novada domes priekšsēdētāju Tāli Salenieku un Madonas novada domes deputātu Andreju Ceļapīteru.

Par to vēl jādiskutē
– Tas ir diskutabls jautājums, viennozīmīgi uz to atbildēt ir grūti, par to vēl jādiskutē. Bet, ņemot vērā, kā patlaban ārkārtējās situācijas laikā strādā pašvaldības un kā videokonferences režīmā tiek organizētas novadu domju sēdes, varbūt šādu praksi var pārņemt arī parlaments, – atzīst Tālis Salenieks. – Sarīkot Saeimas sēdes attālināti, deputātiem uz tām nesanākot klātienē, jau nebūtu problēmu. Tas noderētu situācijās, kad steidzami būtu jāpieņem kāds lēmums, tai skaitā ārkārtējās situācijas laikā. Bet citādi tas nebūtu nepieciešams, kaut gan tas ļautu valdībai ļoti operatīvi pieņemt lēmumus. Taču skatoties, kā strādā mūsu valdība attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu, kādā steigā tā tiek bīdīta, valdībai tik lielas pilnvaras tomēr dot nevajadzētu. Tiesa, būtībā nekas īpaši tāpēc jau nemainās. Ko valdība nolemj, par to Saeima nobalso.

Tādas tiesības jādod
– Manā skatījumā, šo pantu no Satversmes nemaz nevajadzēja izslēgt, bet tas savulaik tika izdarīts brīdī, kad tika sacelta politiskā jezga, kā ietekmē valdībai tika liegtas tiesības izdot MK noteikumus ar likuma spēku, – uzsver Andrejs Ceļapīters. – Taču tā ir prakse daudzās valstīs, kad īpašās krīzes situācijās vai parlamenta sesiju starplaikā valdība lēmumus steidzamos jautājumos pieņem ar likuma spēku. Tas būtu tikai normāli, ja šāda kārtība tiktu atjaunota arī mūsu valstī. Protams, šādas pilnvaras valdība nevarētu izmantot ļaunprātīgi, apejot Saeimu, tad, kad to situācija neprasa. Taču – ja šādu tiesību nav vispār, tas rada lieku kavēšanos.
Katrā ziņā es noteikti esmu par to, lai Satversmes 81. pants tiktu atjaunots. Ja nepieciešams, var arī uzlabot un precizēt tā redakciju. Valdībai ir jābūt tādām tiesībām, tai ir jābūt izlēmīgākai. Tas attiecas arī uz tagadējo situāciju, kad valdība „Covid-19" izlaida no kontroles tikai tāpēc, ka pietrūka izlēmības. Ja stingra kontrole tiku nodrošināta no 12. marta ar vairākiem informācijas apmaiņas pasākumiem un pašvaldību, civilās aizsardzības komisiju un sociālo dienestu iesaisti, esmu pārliecināts, ka jau uz Lieldienām, ja arī no jaunā koronavīrusa būtu ja ne gluži tīri, tad vismaz ar līdzīgiem rezultātiem kā tagad.


29.04.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px