Katru pavasari, tikko sākas stādīšanas laiks, daudzi, kam ir zeme un dārzs, izvēlas iegādāties augļkoku, ogulāju, košumkrūmu, puķu stādus. Šajā pavasarī mainījušās prioritātes, un visi vairāk vai mazāk domājam par to, kā izsargāties no "Covid-19" izplatības. Tomēr pavasaris netiek atcelts, zeme tiks apstrādāta, un arī stādīšanas laiks jau klāt.
Kā valstī noteiktās ārkārtējās situācijas apstākļi un ierobežojumi ietekmē stādaudzētāja un pircēja satikšanos?
Pavasara stādīšanai ābelītes, saldos ķiršus, plūmes, arī upenes, ērkšķogas, avenes un citus stādus izaudzējusi un tirdzniecībai sagatavojusi ZS "Rāvijas" Kalsnavas pagastā.
Saimnieks Aigars Avotiņš par šā pavasara iezīmēm stādu realizācijā norāda: – Skumji, ka atcelti visi lielākie tirgi, tai skaitā Madonas pavasara stādu gadatirgus, bet tas ir saprotams, šobrīd galvenais ir drošība par savu veselību. Šis gads arī laikapstākļu ziņā iesācies neparasti, ziema bija silta, tagad pavasarī dažas gluži vai vasarīgās dienas mijas ar vēsi rudenīgākajām. Šobrīd ir grūti kaut ko prognozēt, skaidrs, ka bez lielajiem gadatirgiem, stādu tirgiem savus stādiņus realizēt būs apgrūtinoši. Atliek cerēt, ka ierobežojumi nekļūs vēl bargāki un epidēmija neliks mums pilnībā apturēt stādu tirdzniecību. Mūsu nozare ir ļoti specifiska, no valsts pienācīgu atbalstu būs grūti sagaidīt. Tuvākais mēnesis mums būs ļoti svarīgs, šis laiks būs liels pārbaudījums, jo no tā atkarīga mūsu tālākā nākotne.
Šogad esam vairāk pievērsuši uzmanību reklāmas iespējām sociālajos tīklos. Cilvēki vairāk laika kā jebkad pavada mājās, līdz ar to arī ielu tirdzniecība ir jūtami pasliktinājusies. Cilvēkos ir jūtams satraukums, tāpat vien vairs apkārt nestaigā, pārsvarā iegādājas tikai pirmās nepieciešamības preces. Iespējams, ļaudis kļūs atsaucīgāki, kad kļūs siltāks un gribēsies rušināties dārzā, bet to, vai pirks augļkociņus, kā iepriekšējos gados, laiks rādīs.
Tagad biežāk potenciālie klienti zvana, lai pārliecinātos, vai vispār stādaudzētavā pieņemam apmeklētājus. Ievērojot piesardzību un sociālo distancēšanos, veicam tirdzniecību stādaudzētavā. Citu iespēju nav, jo aprīlis un maijs ir mūsu ražas "pļaušanas laiks". Lai gan mazāk kā ierasts, tomēr ļaudis turpina iegādāties augļkociņus. Kā vienmēr lielākā interese ir par ķiršu un plūmju stādiem. Tāpat arī interesējas par ābeļu stādiem. Tie, kas iegādājas vienu vai divus kociņus, pārsvarā izvēlas saldās vasaras un rudens šķirnes. Zemnieki, pērkot lielāku daudzumu kociņu, pārsvarā prasa rudens šķirnes sulai un ziemas šķirnes ābolu tirgošanai. Joprojām nezūd interese par ogulājiem, no tiem visbiežāk izvēlas agrās šķirnes, lai dārzā būtu kādas no pirmajām ogām, vienalga, kas tās būtu – krūmmellenes, ērkšķogas, jāņogas vai upenes.
Herta Avotiņa piebilst, ka 70% augļkoku parasti tiek realizēti tirgos: – Kad tirgi nenotiek, skaidrs, ka arī realizācijas apjoma nav tāda, kāds bija agrāk. Bija lielie gadatirgi Madonā, Viļānos. Cik tad pie mums uz mājām atbrauc? Varbūt ir jāliek vairāk sludinājumu – kur, ievērojot noteikto 2 m attālumu, stādus tirgosim. Taču visa darbība ir jāsaskaņo ar domi, ar pagasta pārvaldi, ar tirgus laukumu saimniekiem. Nekur jau nevar tā – aizbraucu, nostājos un tirgoju. Nesen zvanīja no Ludzas, interesējās par augļkociņiem. Ja ir lielāks pasūtījums, visu piegādājam. Daļa piezvana, atbrauc uz saimniecību. Domāju, ka līdz 15. maijam kailsakņu stādus vēl varēs stādīt, bet podotos var arī vēlāk. Pie mums jau brauc pēc stādiem pat līdz Jāņiem, pērk dāvanām. Ko nepārdosim, to stādīsim atpakaļ savā zemē – nekas jau bojā neaizies. Vien arī stādaudzētājam ir jāizdzīvo.
Arī Cesvaines novada stādaudzētavas "Urdavas" saimniece Oksana Novikova, plānojot jaunās sezonas stādu audzēšanas apjomu, nebija pat iedomājusies, ka korekcijas var ienest vīrusa pandēmija un ka stādi nav pirmās nepieciešamības prece. Viņa stāsta: – Pagaidām ir atraitnītes, bet tūlīt jau pamazām varēs sākt stādīt citus stādus. Kā izaudzēto šogad realizēt? Esam izveidojuši lapu sociālajos tīklos, kur atrodama informācija. Aicinu braukt pirkt stādus pie mums stādaudzētavā, un tie, kuriem puķes vajag un vajadzēs, arī atbrauks. Vēl jau arī nav īstais brīdis, jo stādīšanu ietekmē vēsais laiks. Ļoti apbēdina, ka pandēmijas dēļ atcelti visi gadatirgi. Pastāv lielas bažas, vai tas, kas ieguldīts stādu audzēšanā, tiks atgūts, stādus iztirgojot. Stādu apjoms ir palielināts. Nevar jau paredzēt, kā situācija mainīsies pēc 12. maija, vai kādi ierobežojumi tiks mīkstināti. Protams, var mēģināt braukt tirgot uz kādām vietām, saskaņojot ar īpašniekiem un, kā jau valstī noteikts, ievērojot piesardzību, drošību, 2 m distanci.
21.04.2020.