Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Mākslas skolas audzēkņu veikums

INESE ELSIŅA

Autors • 07.04.2020.

Mākslas skolas audzēkņu veikums
Burtu lielums

Līdzīgi kā vispārizglītojošajās skolās arī mūzikas un mākslas skolās rit trešā nedēļa, kad mācības notiek attālināti. Konsultācijas notiek gan telefoniski, gan caur dažādiem tiešsaistes līdzekļiem.

– Jau brīvlaikā ar skolotājiem vienojāmies par uzdevumiem, kādus audzēkņiem attālināti uzdot, – aicināta pastāstīt par darbu Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā, vēsta iestādes vadītāja Kristīne Šulce. – Mācības attālināti notiek ierastajā laikā, līdzīgi kā stundas bija iepriekš. Līdz ar to, kad izdarīti vispārizglītojošās skolas darbi, bērni aicināti pieslēgties uzdevumiem mākslas skolā.

Izmanto tiešsaistes līdzekļus
Skolas pedagogi izmanto E-klasi, un katram kursam katrai nodarbībai izveidota WhatsApp grupa. – Skolotāji tās administrē, WhatsApp notiek visa saziņa un komunikācija, – apliecina direktore. – Ja bērnam kaut kas nav skaidrs, skolotājs paskaidro, sūta attēlus, un, kad uzdevums izpildīts, skolēns ar telefonu to nofotografē un uzņēmumu atsūta pedagogam. Atzīmes tiek ievadītas E-klasē.

Audzēkņi ilgojas pēc skolas
Pagājušās nedēļas nogalē mākslas skolas skolēniem tika izsūtītas anketas, kurās bērni rakstīja par savām izjūtām, mācoties attālināti. Lūk, dažas no atbildēm: – Man nepatīk mācības attālināti. Man sagādā grūtības laika trūkums. Man ir ļoti daudz darbu parastajā skolā, un nesanāk laika, lai pieķertos mākslas skolas uzdevumiem. Skolotājas vienmēr mākslas skolā piekoriģēja vietas, kas nebija pareizi uzkonstruētas, tagad jāvadās pēc skolotāju uzrakstītās īsziņas. Zinu, ka šobrīd tas nav iespējams, bet gribētu, lai viss notiek klātienē mākslas skolā. Es gribētu, lai vairāk uzdevumu ir pēc savas izdomas, lai mēs varētu izvēlēties, piemēram, vai nokopēt jau uzgleznotu darbu, ko skolotāja atsūta, vai uzlikt sev priekšā pieejamas lietas un gleznot tās. Es gribētu, lai nodarbības notiek tiešsaistē (video).

Atrod spēkus patstāvīgam darbam
Skolas direktore atklāj, ka paveiktie darbi, ko bērni iesūta, ir labi: – Zīmēšanā un gleznošanā gan bijuši patstāvīgie darbi, gan jāglezno klusās dabas, tāpat pazīstamu mākslinieku darbu kopijas. Veidošanā audzēkņi darbojās ar dabas materiāliem, animācijā, kur lielāka noslodze ar datoriem, audzēkņi zīmēja skices, ideju metus nākotnes filmiņām. Protams, bērniem pietrūkst kontaktu ar draugiem un skolotājiem, ir jākļūst patstāvīgākiem, jāuzticas vairāk sev, jāiemācās formulēt problēmu, ja kas nesanāk. Skolotāji apgūst jaunās tehnoloģijas, pirms tam WhatsApp grupu mums nebija, bet izrādās – tas tiešām ir vienkāršs rīks un bērniem labi saprotams. Ļoti ātri saņemam atgriezenisko saikni, var redzēt, kurš ko dara, kurš slinko vai nogaida. Ir pamanāms, ka mācību procesā iesaistās arī vecāki – šur tur parāda savus talantus. Daudzi ir beiguši mākslas skolu, var jaust, ka bērnu darbos ienāk kāds brašāks triepiens. Vecāki caur to bērnu acīs, iespējams, kļūst par lielāku autoritāti. Līdz ar to ir ieguvumi un ir zaudējumi – kā itin visā.

Skolas beidzēju darbi
Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas 7. kursa audzēkņi šobrīd skumst, ka viņiem secen ies izlaidums. – Ja mācību process netiks atjaunots, izlaiduma nebūs, – aizdomājas skolas direktore. – Labā ziņa ir tā, ka mēs bijām tālredzīgi un nez kāpēc izdomājām, ka šajā mācību gadā ar noslēguma darbiem skolas beidzēji darbosies ātrāk – jau kopš rudens. Līdz ar to priekšaizstāvēšana un darbu ideju apskate jau notikusi. Skolā ir tradīcija noslēguma darbam izvēlēties vienojošu tēmu. Šogad tā ir „Zaļais izaicinājums". Pārdomājām par dažādām dabas katastrofām, dabas aizsargāšanu un resursiem, kuri jāizmanto otru reizi. Būs interesanti, kā pēc nežēlīgā vīrusa (savā ziņā dabas katastrofas) jaunieši būs savus darbus noformulējuši līdz galam. Radošā un mākslinieciskā plāksnē iesaistoties pasaules aktualitātē, vēlējāmies virzīties uz zaļās domāšanas pusi. Darbu aizstāvēšana jaunajos apstākļos notiks attālinātā veidā, pielietojot sazināšanās platformu „Zoom".
Eksāmenus zīmēšanā, gleznošanā un kompozīcijā topošie absolventi ir nokārtojuši, atzīmes visiem trīspadsmit 7. kursa audzēkņiem tajos ir labas.

Skolotāji strādā no mājām
Vaicāta par skolotāju darbošanās veidu, direktore neslēpj, ka visi pedagogi strādā attālināti – no savām dzīvesvietām: – Viņi izmanto gan personīgos, gan skolas datorus, mācību iestādē neuzturas. Skolas apkopēja un kāda no skolotājām ir vecumā pēc 60 gadiem, izlēmu, ka neesam tik liela komanda, lai nevarētu uzturēt kontaktus telefoniski vai caur e-pastu. Ja nepieciešams, vajadzīgos materiālus skolā varu ieskenēt un aizsūtīt, bet šobrīd interneta resursi ir tik atbilstīgi, ka visu var atrast tur. Skolotāji neko arī nav lūguši, vajadzīgo atrod paši.

Atcelta mācību maksa
Kristīne Šulce atgādina, ka novada pašvaldība mūzikas, mākslas un sporta skolu audzēkņus attālinātās mācīšanās periodā ir atbrīvojusi no mācību maksas.
– Redzu, ka par šiem 8 eiro mēnesī mūsu audzēkņi var nopirkt lieku krāsu komplektu vai otu. Protams, viņi vēlējās nākt un paņemt nepieciešamo skolā, bet audzēkņu skaits ir 160, plus ar sagatavošanas kursu viņu kopsummā ir ap 180, līdz ar to veselībai tas likās nedroši. Uzmanībai un drošībai jābūt, un, paskatoties kopējo attieksmi no politiķu puses, nekas šai periodā nav bijis pārspīlēti, – komentē mākslas skolas direktore.
Viņa piebilst, ka Valsts Kultūrkapitāla fonds ir atbalstījis iesniegto projektu materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai zīmēšanas un gleznošanas nodarbībām: – Līdz ar to mums būs iespēja skolas audzēkņus sagaidīt skolā ar kvalitatīviem un jauniem molbertiem.


08.04.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px