Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Barkavieši jau nogaršo vietējos gurķīšus

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 02.04.2020.

Barkavieši jau nogaršo vietējos gurķīšus
Burtu lielums

SIA "Aiva G" siltumnīcās Barkavā pirmā gurķa noņemšana vienmēr ir svētki, un parasti pirmos vietējos gurķīšus nogaršo barkavieši. Gan siltumnīcu gludo gurķu šķirnes, gan lauka gurķi šopavasar SIA "Aiva G" siltumnīcu stiklotajās platībās ienākas vienlaikus. 2020. gada pirmā gurķa noņemšanas diena bija jau 29. marts.

Jau nākamajā dienā vietējos dārzeņus, kā ierasts, pirmie var novērtēt barkavieši, kas apmeklē un iepērkas uzņēmuma "Aiva G" mazajā veikaliņā pie siltumnīcām.
Pirmie gurķīši šogad ienākušies agrāk nekā citus gadus arī Barkavā, kur SIA "Aiva G" siltumnīcu īpašnieki Silvija un Juris Gruduļi liek lietā gandrīz 30 gadu pieredzi vietējo siltumnīcu dārzeņu audzēšanā.
Šī sezona dārzniekiem ir jāieraksta vēsturē, jo ziemas tikpat kā nav bijis, vien saules varēja būt vairāk.
SIA "Aiva G" valdes locekle Silvija Grudule piekrīt, ka katrs gads tomēr ir citādāks, atliek vien piemēroties: – Ziemas un sniega neesamība siltumnīcu dārzkopību ļoti ietekmēja, jo varējām laikus, mierīgi, bez stresa uzsākt sezonu. Arī kurināt tik daudz kā citus gadus nevajadzēja. Gurķus iesējām februārī, un neticami, ka tik agri tiekam pie pirmajiem gurķiem. Šogad pavasaris siltumnīcu darbiem bija diezgan piemērots un labvēlīgs, kaut saules bija maz. Visām kultūrām, ieskaitot lauka gurķus, kas aug siltumnīcā, saules gaismas, mitruma un siltuma vajag daudz. Turpinām strādāt pēc jaunās tehnoloģijas, un pārbaudītā prakse "divi vienā", kad vienā podā sadzīvo un ražo divi stādi, ir gan ekonomiska, gan attaisnojas – raža ir laba. Jau pagājušajā sezonā pierādījās, ka tā var ietaupīt materiālu, ūdeni, un viss izaug, kā tam jābūt. Arī darba ziņā ir svarīgi, vai strādā pie katra stāda vai uzreiz – pie diviem. Ar darbu tajās pašās platībās šosezon tiek galā četri strādnieki.
Labvēlīgos apstākļos stāds izaug divās nedēļās, tad to izstādām. Ja visi apstākļi ir nodrošināti, siltuma gana, viss aug un attīstās ne vien pa nedēļām, bet pa dienām. Kā jau ierasts, audzējam pārsvarā gurķus, tomātus. Nedaudz esam iestādījuši papriku, ap 400 stādiņu. Pagājušajā gadā papriku izmēģinājām audzēt, mācījāmies veidot un šogad ceram, ka izaugs gan sarkanā, gan dzeltenā paprika. Minimāli esam iestādījuši un piedāvājam pašaudzētos zaļos lociņus.
Vaicāta par platībām, viņa atklāj, ka siltumnīcās Barkavā gurķi aizņem 3000 kvadrātmetru platību, tomāti – 4000 kvadrātmetru. Pirms kāda laika siltumnīcās ātrākai ražai pārsvarā audzēja siltumnīcu gludos gurķus, taču tagad ir pieprasīti un lieliski izaug arī lauka gurķi. Arī "Aiva G" siltumnīcās to pierāda stādījumu proporcija: īsie gludie gurķi ir ap 40%, bet lauka gurķi – 60% platību.
– Audzējam jau pārbaudīto šķirni ‘Mirabella', jauno un ražīgo šķirni ‘Kybria', ko mēģinām audzēt pēc jaunās metodes. No gludajiem siltumnīcu gurķiem izvēlēta šķirne ‘Katrīna'. Protams, lauka gurķu garša nedaudz atšķiras no siltumnīcas gurķiem, bet tā ir katra gaumes lieta – izvēlēties garos, vidējos gludos vai īsos lauka gurķus.
Arī tomāti šosezon labi aug, jau ir aizmetušās ogas. No tomātiem izvēlējāmies ‘Sandoline', ‘Encore', dzeltenos ‘Bolzano' un citas šķirnes. Ja būs saule, tad pirmos tomātus, kas sēti janvārī, jau varētu gaidīt uz maija vidu, – raksturo siltumnīcu īpašniece Silvija Grudule.
Viņa piebilst: – Gribam atsākt stādu audzēšanu, un līdz 9. aprīlim pieņemu pasūtījumus, kuri vēlēsies pirkt gurķu, tomātu un paprikas stādus. Zinu, ka daudzi vēlas paši audzēt gan siltumnīcu, gan lauka tomātus, arī gurķus, papriku, tāpēc vēlos zināt, kāds būs pieprasījums pēc stādiem, un tikai tad sēt. Firmu sēklas arī ir dārgas, piemēram, viena brūno tomātu sēkliņa maksā 70 centu. Plānoju sēt aprīlī, lai tomāti maija sākumā būtu izstādāmi. Stādi būs ar bambusa kociņu podiņos, plus vēl trīs ķekaru turētāji dāvanā. Domājam, ka ziemas sezonā varētu atsākt sīpollociņu ražošanu, jo tad pietrūkst vietējo vitamīnu.
Uz jautājumu par to, kā izjūt valstī noteikto ārkārtas situāciju, Silvija Grudule atbild, ka darbs siltumnīcās notiek kā ierasts.
– Tomēr novēroju, ka mainās cilvēku paradumi, mazāk brauc iepirkties uz Madonu, Varakļāniem, apmeklē vietējos veikalus. To var vērot mūsu mazajā veikaliņā, ka ir palielinājies pircēju pieplūdums. Ziņa par pirmajiem Barkavā izaudzētajiem siltumnīcu gurķiem bija ievietota vietnē Facebook, un negaidīju, ka būs tik ļoti liela interese. Pirmajā dienā izpirka visus gurķus, to pietrūka. Tagad arī – novācam tik, cik mūsu mazajā veikalā var iztirgot. Varbūt ļaudis novērtē, ka gurķi veikaliņā tiek nogādāti tieši no siltumnīcām, viss ir svaigs, tikko novākts. Te ir nopērkami arī siltumnīcu kompleksā "Mežvidi" izaudzētie gan dzeltenie, gan sarkanie tomāti.
Siltumnīcās gurķi vēl tikko sākuši ražot, ar katru dienu to būs vairāk, un Barkavā audzētos gurķus varēs iegādāties arī "Aiva G" veikalā Madonā tirdzniecības centrā "Konzums", kas atsāks darbu pirms Lieldienām, 9. aprīlī.


03.04.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px