Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Iedzīvotāji būtu jāinformē

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 26.03.2020.

Burtu lielums

Trešdien uzzinājām, ka esam pārkāpuši jaunu robežu – ar koronavīrusu inficēto skaits pārsniedza divu simtu atzīmi. Līdz vakardienas rītam pavisam tika reģistrēti 244 saslimušie. Labā ziņa gan ir tā, ka neviens no viņiem nav smagā stāvoklī un stacionāros patlaban ārstējoties tikai 16 pacienti.

Tomēr gan veselības ministre Ilze Viņķele, gan premjers Krišjānis Kariņš liek noprast, ka iekšēji ir jāgatavojas tam, ka ārkārtējā situācija varētu būt ilgāka. Latvijai nav ne tās naudas, ne tādu iespēju kā Ķīnai, bet arī tur bija nepieciešami vairāk nekā divi mēneši, lai apturētu koronavīrusa „Covid-19" izplatību, tāpēc I. Viņķeles šaubas, ka Ķīnu mēs jau neapsteigsim, ir visai pamatotas.
Jāņem vērā, ka cilvēku daudzums, kuri iebrauc Latvijā, izmantojot repatriācijas reisus, joprojām ir ievērojams. Un nebūt ne visi pēc atgriešanās dzimtenē ievēro noteikto 14 dienu karantīnas vai pašizolācijas režīmu. Valsts policija ir veikusi vairāk nekā 4500 pārbaužu, to rezultātā ir uzsāktas 288 administratīvās lietas (galvenokārt Rīgā) par pulcēšanās ierobežojumu un pašizolācijas režīma neievērošanu.
Turklāt trešdien SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka pirmoreiz tika reģistrēti pacienti, kuriem nav skaidras epidemioloģiskās saiknes ar kādu konkrēto saslimšanas gadījumu vai ceļojumiem uz ārvalstīm. Epidemiologiem nav izdevies noskaidrot inficēšanās ceļu pieciem rīdziniekiem, līdz ar to uzskatāms, ka Latvijā ir sākusies „Covid-19" transmisija sabiedrībā jeb otrā fāze.
Domas dalās arī par informāciju. Manuprāt, tas tomēr nav īsti normāli, ja iedzīvotājiem jāzvana uz pašvaldību vai policiju un jāinformē par kaimiņu vai kādu paziņu, kurš neievēro noteikto karantīnas vai pašizolācijas režīmu. Tas jau drīzāk izskatās pēc stāsta no „stukaču" sērijas. Pašvaldībām jau pašām, kurām arī šādi dati netiek sniegti, būtu jāinformē iedzīvotāji, ka tuvumā dzīvo šādi cilvēki. Tas tikai rosinātu iedzīvotājus būt vēl piesardzīgākiem, izvairoties no kontaktiem un veicot arī papildu dezinfekcijas pasākumus, it īpaši svarīgi to būtu zināt daudzdzīvokļu mājās, kur daudzviet arī ventilācijas sistēma ir zem katras kritikas.
Katrā ziņā es esmu vienisprātis ar tiem, kuri uzskata, ka informācijas slēpšanas politika ir pamats nekontrolētai infekcijas izplatībai, tāpēc Valsts policija un citi valsts dienesti, pašvaldību vadītāji utt. būtu jāinformē par sasirgušajiem ar „Covid-19" vīrusu. Tad arī kontrole būtu daudz stingrāka un karantīnā vai pašizolācijā esošie nestaigātu apkārt un paši lielveikalos neiepirktos.


27.03.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px