To, ka veselība ir liela dāvana katram, zinām visi. Arī dzimšanas dienās parasti novēlam labu veselību, ikdienā pārrunājam, kā stiprināt imunitāti.
Šīs nedēļas TV ziņās gandrīz katru dienu sižetos stāsta par Ķīnas koronavīrusa izplatību. Katrs uz šīm ziņām reaģējam citādi un visbiežāk – nē, tas mani neskar, tā ir ažiotāža.
Tomēr situācija pasaulē un Eiropā strauji mainās, un palielinās valstu skaits, kur laboratorijā izmeklēšanā atklāts lipīgais koronavīruss "Covid-19". Tātad robežas tā izplatībai neizdodas noslēgt, pilnībā izolēties. Cilvēki aktīvi pārvietojas, ceļo, līdzi atvedot arī "bagāžu", ko pēta infektologi – labi, ja tā ir tikai parasta saaukstēšanās un analīzēs nekas neuzrādās.
Tomēr Pasaules Veselības organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā. Ģenerāldirektors Tedross Adhanoms aicinājis visu valstu vadītājus veltīt lielākas pūles koronavīrusa "Covid-19" izplatīšanās apturēšanai. Viņš arī brīdinājis par iespējamo pandēmiju.
Atbildīgās iestādes, protams, reaģē, aicina apsvērt pasākumu rīkošanu, ceļojumu galamērķu izvēli. Koronavīrusa dēļ nenotiks Vācijas un Polijas atklātie čempionāti badmintonā, kur sportisti pelnītu olimpiskās kvalifikācijas punktus.
Latvijas Veselības ministrija no 24. februāra par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi, noteikusi Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, kā arī Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalus.
Veselības ministre Ilze Viņķele informējusi, ka Latvijā viss ir sagatavots, lai iespējami attālinātu vīrusa izplatīšanos, un visas iesaistītās puses šobrīd veic vairāk drošības pasākumu nekā citās Eiropas valstīs.
Lietuvā nav neviena gadījuma, bet valsts laikus ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli. Sociālajos tīklos lasām, ka pirmais gadījums atklāts arī Igaunijā Irānas pilsonim, kas Tallinā ieradies ar autobusu no Rīgas autoostas. Viens pilsonis ar koronavīrusu valstī – it kā piliens jūrā, bet tas liek aizdomāties, kā tik vienkārši – no cilvēka uz cilvēku – var notikt inficēšanās.
Tomēr labā vēsts – februāri jau nedēļas beigās nomaina marts. Kaut šonedēļ sniegs ir paspējis gan uzsnigt, gan nokust, dabā jau sen ir pavasaris.
Vai esat ieklausījušies, cik priecīgi rītos čivina putni? Atlidojuši arī gulbji, no siltajām zemēm atgriežas zosu bari (cerams, bez putnu gripas). Pavasaris mudina cerēt, ka biežāk redzēsim sauli un līdz ar siltākām dienām vīrusi pazudīs.
28.02.2020.