Tautas lietišķās mākslas studijā „Ērgļi" gads iesācies mierīgi, un rit ikdienas darbi, īpašā cieņā ir stelles un aušana.
Studijas vadītāja Sandra Lauberte stāsta, ka aizvadītais gads bijis aktīvs, notikumiem bagāts, bet šobrīd norit mierīgs darbs, tiek plānotas arī jaunā gada
aktivitātes.
– Studijas austuvē lēnām sākam gatavoties nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un tālāknodošanas projektam „Satiec savu meistaru!". Esmu jau uzrunājusi meistaru, un jāgaida apstiprinoša atbilde. Šoreiz satiksim meistaru, kurš nav saistīts ar aušanu, bet gan ar klūdziņu pīšanu. Šī noteikti būs interesanta un aizraujoša tikšanās, jo tiks runāts un rādīts kas neierasts, ikdienā ne tik izplatīts. Senāk klūdziņu pinēji darbojās ļoti aktīvi, tagad par to var dzirdēt krietni mazāk, – atzīst Sandra Lauberte. – Lēnām gan, bet senās tradīcijas, rokdarbi, prasmes atgriežas. Arī aušana kļūst arvien pieprasītāka. Studijā stelles tiek izmantotas aktīvi. Ir plānots vienas no vecajām stellēm samainīt pret jaunām, platākām, lai audējām ērtāk strādāt. Aizvadītajā gadā Ērgļu saieta namā bija apskatāma studijas rokdarbnieču darbu izstāde, kas tika veidota neierasti.
– Novembrī, valsts svētku laikā, novada iedzīvotājiem un viesiem tika piedāvāta izstāde, kurā darbu izkārtojums bija citāds. Piemēram, segas tika klātas uz gultām. Esmu nonākusi pie domas, ka katra lieta vislabāk izskatās tur, kur tā ir paredzēta. Dzirdēju pozitīvas apmeklētāju atsauksmes, kas liecina, ka šādi izstādīti rokdarbi ir labāk apskatāmi un novērtējami. Šobrīd gan par izstādēm vēl netiek domāts, –
norāda studijas vadītāja.
Kā atzīmē Sandra Lauberte, vislielākā uzmanība tomēr tiek pievērsta aušanai, jo ir daudz lietu, ko audējas vēlas apgūt, izmēģināt.
– Esam iesākušas aust divpusējās segas, par tām šobrīd ir liela interese. Šim audumam katra puse ir citā krāsā, līdz ar to iznāk krāšņas segas, grīdceliņi. Šajā sezonā mums ir pievienojušās arī jaunas audējas, ar savu redzējumu un idejām. Priecājos par katru audēju, kas nāk uz studiju, – gandarīta ir Sandra Lauberte.
Savs stāsts par aušanu ir ilggadējai audējai Līvijai, kas atklāj, ka stelles ir viņas rehabilitācija.
– Pirms pusgada pārcietu insultu. Tieši aušana ir tā, kas palīdz man rehabilitēties, atgūt spēku un iemaņas. Pēc insulta bija grūti atsākt runāt, skaitīt, bet pie stellēm es atkal atgūstu šīs prasmes, jo aušana bez skaitīšanas nav iedomājama. Kustības palīdz gūt labsajūtu, uzlabo veselības stāvokli. Aušana ir kā meditācija. Tāpat nākšana uz studiju sniedz prieku, satieku citas audējas, pārrunājam aktualitātes, apspriežam sadzīviskus notikumus, apmaināmies ar idejām, – pastāsta Līvija.
22.01.2020.