Šajās dienās darbu ir uzsācis jaunais Latvijas Bankas (LB) prezidents Mārtiņš Kazāks, nomainot šajā amatā ilggadējo tās vadītāju Ilmāru Rimšēviču. Viedokli par Saeimas 12. decembrī iecelto valsts centrālās bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku („par "nobalsoja 76 parlamentārieši) lūdzu izteikt Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu un Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri.
Izdara labu izvēli
– Ko tur daudz spriest – Saeima ir izdarījusi pietiekami labu izvēli. Turklāt Mārtiņš Kazāks veiksmīgi izturēja arī konkurenci, – atzīst Andrejs Piekalns. – Katram domas jau ir savas, bet par to, ka viņš ir spēcīgs pretendents, pirms parlamenta balsojuma varējām pārliecināties arī Gunta Bojāra vadītajā diskusijā LTV ar visiem LB prezidenta amata kandidātiem. M. Kazāks atstāja pārliecinošu iespaidu, viņam ir gan ļoti laba izglītība, gan arī pieredze. Tagad jaunajam LB prezidentam jāvēl tikai izturība, lai viss veicas, kā arī veiksmīgi uzraudzīt bankas, lai nevienu banku Latvijā vairs nevajadzētu pēkšņi slēgt, jo tas tomēr sagādā lielas neērtības iedzīvotājiem arī tad, ja nauda pēc tam tiek atgūta.
Ir cerības, ka viss izdosies
– Zinot to, ka Mārtiņš Kazāks daudzus gadus ir bijis „Swedbank" ekonomists, ir ticība, ka viņš, uzņemoties LB vadību, būs īstajā vietā. Tas, protams, viņam ir jauns izaicinājums, turklāt jāņem vērā, ka vadīt LB šābrīža politiskajā gaisotnē nevienam nebūtu viegli. Tāpat – LB prezidenta amata pienākumi tika pārņemti no ilggadējā tās vadītāja I. Rimšēviča, pret kuru tika ierosināta tiesvedība, – uzsver Guntis Ķeveris. – Tieslietu sistēma būtu jāsakārto no daudziem aspektiem. Korupcijas novēršanas problēma Latvijā ir aktuāla, bet, kā svētdienas vakarā uz to norādīja raidījums „Nekā personīga", Ventspils ir pārsitusi visas korupcijas lietas. Taču pret to tomēr būtu jāvēršas un jārisina iekšpolitiski, tieslietu sistēmas ietvaros, kā jau demokrātiskā sabiedrībā pienākas, nevis ārpolitiski. Vēl jo vairāk – ja to dara un lūdz palīdzību ārvalstīs paši valdības pārstāvji, tas godu mūsu valstij nedara. Manā uztverē, darbs LB ir cieši saistīts ar valdību, un, ja valdība savā starpā plēšas un nevar vienoties, tad arī M. Kazākam strādāt būs diezgan grūti.
Taču, ņemot vērā viņa iepriekšējo darba pieredzi, tai skaitā arī „Swedbank" – vienā no stabilākajām un spēcīgākajām bankām Latvijā, tāpat labo izglītību, ir cerības, ka viņam viss izdosies, tiks stiprināta banku sistēma Latvijā un sakārtotas citas lietas.
27.12.2019.