7. novembrī Ļaudonas kultūras namā notika Madonas novada domes vadības un pašvaldības uzņēmumu pārstāvju tikšanās ar Ļaudonas pagasta iedzīvotājiem.
Tikšanās dalībnieki varēja uzdot interesējošos jautājumus gan Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam un domes priekšsēdētāja vietniekam Ivaram Miķelsonam, gan SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklim Oskaram Janovičam un SIA „Madonas siltums" valdes loceklim Uldim Lielvalodim, gan citiem pašvaldības uzņēmumu pārstāvjiem.
Liela atsaucība
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs tikšanos Ļaudonas pagastā novērtēja kā ļoti labu.
– Prieks, ka bija tik liela atsaucība un iedzīvotāji uzdeva ļoti konstruktīvus jautājumus. Liels paldies par šādu attieksmi! Galvenais, ko mēs pārrunājām, bija komunālās lietas, jo uz tikšanos bija ieradušies arī visu triju pašvaldības uzņēmumu vadītāji. „Madonas ūdens" vadība prezentēja savus attīstības plānus Ļaudonā nākamajā vasarā, kā arī atbildēja uz dažiem jautājumiem par iespējām pieslēgties centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai, bet „Madonas namsaimnieks" – par māju apsaimniekošanas iespējām Ļaudonā. Es ļoti aicinu iedzīvotājus par to nopietni padomāt ne tikai Ļaudonas pagastā, bet arī citur, tur, kur tas nenotiek, jo dzīvojamā fonda kvalitāte, tā saglabāšana un attīstība jau tomēr ir pašu dzīvokļu īpašnieku ziņā. Protams, pašvaldība iespēju robežās sniegs palīdzību, bet lēmums par māju apsaimniekošanu ir jāpieņem dzīvokļu īpašniekiem. Turklāt ir iespēja izvēlēties, jo šādu pakalpojumu sniedz gan privātie uzņēmumi, gan „Madonas namsaimnieks", kas ir gatavs tikties ar iedzīvotājiem, stāstīt, informēt, skaidrot, kas ir jādara, lai uzsāktu māju apsaimniekošanu. Savukārt „Madonas siltums" uzmanību pievērsa iecerei nākamajā gadā pārņemt siltumapgādi Ļaudonā, kā to paredz Madonas novada domes lēmums. Tas ļaus sakārtot katlumājas un ilgtermiņā nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu gan iedzīvotājiem dažos dzīvokļos, kur ir centralizētā siltumapgādes sistēma, gan pagasta iestādēm. Tas atvieglos darbu arī pagasta pārvaldei, jo siltumapgāde jau nav tās funkcija, tas ir jādara „Madonas siltumam", – pastāstīja Agris Lungevičs.
Jāskatās budžeta kontekstā
Madonas novada domes priekšsēdētājs ļaudoniešus informēja arī par tikšanos ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu un sarunu par tā saucamā „Mūrnieku ceļa" asfaltēšanu, uzsāktajiem projektēšanas darbiem un ministra solījumu šo ceļa posmu asfaltēt 2021./2022. gadā, savienojot to ar jau ļoti labu asfaltētu ceļu (P82), lai uz Madonas novada centru arī no Ļaudonas varētu atbraukt pa asfaltētu ceļu.
– Turēsim ministru pie vārda! – uzsvēra Agris Lungevičs.
Vaicāts par asfalta atjaunošanu Upes ielā vismaz tādā kvalitātē, kāds tas tur bija pirms ūdenssaimniecības attīstības projekta īstenošanas, domes priekšsēdētājs atzina, ka uz to jāskatās pagasta pārvaldes budžeta kontekstā.
– Ja mēs to varam noteikt kā pagasta prioritāti numur viens, tad varbūt ne vienā gadā, bet gan vairākās kārtās to arī iespējams izdarīt. Taču Ļaudonas pagastā dienaskārtībā ir arī citas aktualitātes, kā, piemēram, nepieciešams labiekārtot pansionātu. Diemžēl tādu ES fondu nav, lai varētu piesaistīt finansējumu šo ieceru īstenošanai, un kredītu mēs arī ņemt nevaram, līdz ar to tā ir problēma, bet tā nav tik kritiska, lai cilvēki tāpēc tur nevarētu dzīvot vai pārvietoties pa Upes ielu. Jautājums jau ir par kvalitāti, un iedzīvotāju prasības šai ziņā ir pamatotas. Var apsvērt pretputekļu materiāla izmantošanu vasarā vai, līdzīgi kā Madonā, veikt dubulto virsmas apstrādi, kas gan nav asfalts, bet asfalta paveids. Arī tas ir viens no risinājumiem, tāpēc ir jāveic precīzi aprēķini, cik maksā katrs no variantiem, un, ņemot vērā budžeta iespējas, jāizdara izvēle un jārīkojas, – akcentēja Agris Lungevičs.
Attiecībā uz hidrantu trūkumu pagastā viņš informēja, ka tas tiek risināts kopā ar pansionāta lifta izbūvi. Arī ar projektētājiem par to esot runāts, jo šī problēma esot jāatrisina, neraugoties uz visai lielām investīcijām un ņemot vērā, ka tas ir saistīts ar ugunsdrošību.
Neieslīga emocijās
Iedzīvotāju diskusiju ar Madonas novada domes vadību un pašvaldības uzņēmumu pārstāvjiem pozitīvi – kā ļoti lietišķu – novērtēja arī Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Portnovs: – Iedzīvotāji neieslīga emocijās, bet uzdeva konkrētus jautājumus. AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks informēja par uzņēmuma pārraudzībā esošo ūdenssaimniecību, iepazīstināja ar iecerēto notekūdeņu attīrīšanas iekārtas izbūvi Aiviekstes labajā krastā, kur tiks uzstādītas Sarkaņu pagastā demontētās attīrīšanas iekārtas. Vieta, kur tās atradīsies, tika parādīta kartē. Ļoti aktuāli būtu pabeigt kanalizācijas tīklu izbūvi Avotu ielā.
Iedzīvotāji interesējās arī par asfalta seguma atjaunošanu Upes ielā, kas netika izdarīts pēc ūdenssaimniecības projekta īstenošanas. Tas, ka Ļaudonā tika īstenota tikai ūdenssaimniecības attīstības projekta pirmā kārta, izlietojot visu abām kārtām paredzēto finansējumu, radījusi vēl vienu problēmu, proti, netika uzstādīti hidranti. Ja, nedod Dievs, notiek kāda ugunsnelaime, nav jau no kurienes ņemt ūdeni. Nerealizējot otro kārtu, netika uzbūvēti un atjaunoti arī sākotnēji iecerētajā apjomā ūdensvadi un kanalizācijas tīkli, līdz ar to daļa iedzīvotāju saņem nekvalitatīvu ūdeni ar lielu rūsas piejaukumu. AS „Madonas ūdens" pārstāvji aicināja zvanīt uz uzņēmumu un informēt, ja ir kādas problēmas ar ūdens kvalitāti, tāpat uzdot citus jautājumus, tai skaitā par ūdensskaitītāju nomaiņu un to izmaksām, lai saņemtu konkrētas atbildes.
Saruna ievirzījās arī par atkritumiem, to izvešanas biežumu. Iedzīvotāji interesējās, kāpēc nākamajā gadā tiek palielināta pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas maksa. SIA „Madonas namsaimnieks" vadītājs Oskars Janovičs sniedza skaidrojumu, uzsverot, ka tas neietekmēs kopējo atkritumu apsaimniekošanas tarifu un tas tiks saglabāts 2019. gada līmenī.
Iedzīvotāji tika informēti arī par SIA „Madonas siltums" nodomiem pārņemt siltumsaimniecību Ļaudonā. Viņi interesējās, vai, mainoties pakalpojumu sniedzējam, palielināsies maksa par apkuri. Tāpat tika pārrunāti citi jautājumi.
Apsaimniekošana – smaga problēma
Līdzīgi kā Madonas novada domes priekšsēdētājs, arī Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājs atzina, ka māju apsaimniekošana Ļaudonā esot ļoti sāpīga problēma.
– Mums ir dažas mājas, kur ir priekšzīmīga kārtība un no kurām citi var ņemt piemēru, bet lielākā daļa tomēr ir lieli sāpju bērni. Uz tikšanos bija atnākuši diezgan daudz dzīvokļu īpašnieku. SIA „Madonas namsaimnieks" piedāvātais risinājums māju apsaimniekošanā ir solītis tuvāk tam, ka šis vezums beidzot varētu izkustēties no nulles punkta. Katrā ziņā iedzīvotājiem tas vismaz lika nopietni aizdomāties, ka kaut kas ir jādara. Mājas taču paliek aizvien švakākas, un ir skaidrs, ka tad, kad tās būs jāatjauno, nevarēs savilkt galus kopā, jo nekādi uzkrājumi remontiem jau netiek veidoti, – atzīmēja Artūrs Portnovs.
15.11.2019.