Madonas Valsts ģimnāzija realizē Eiropas Savienības Erasmus+ projektu
„Sports – aktīvs dzīvesveids" („Physical Education – Active Life
Style").
Šoruden seši Madonas Valsts ģimnāzijas skolēni kopā ar projekta
koordinatori Diānu Vaidoti un sporta skolotāju Lanu Līcīti devās
ceturtajā šī projekta mobilitātē, kas norisinājās siltajā Grieķijā.
Nedēļa aizritēja ātri, skolēni piedalījās daudzveidīgās sporta
aktivitātēs, ieguva neaizmirstamas atmiņas, jaunu pieredzi, iepazinās ar
Grieķijas vēsturi un kultūru.
Aigio – viena no skaistākajām Grieķijas pilsētām, kas atrodas Peloponesas pussalā Korintas līča krastā, kļuva par mūsu mājām visu uzturēšanās laiku. Projekta dalībniekus no Latvijas, Lietuvas, Ungārijas un Čehijas izmitināja grieķu viesģimenēs, katram bija iespēja iepazīties ar grieķu kultūru, tradīcijām un ģimenes vērtībām.
Pirmajā mobilitātes dienā iepazināmies ar skolu. Grieķu skolēni pārsteidza projekta partnerus ar sagatavotām katras valsts tautas dejām. Pēc prezentācijām, dažādām sadraudzības aktivitātēm devāmies uz Nymfes dabas parku, kas atrodas mazā ciematiņā Zarouchla 1000 m virs jūras līmeņa, kur katram bija iespēja piedalīties kādā no kalnu tūrisma aktivitātēm: doties izjādēs ar zirgiem, šaut ar loku, braukt izbraucienā ar kvadricikliem un riteņiem. Vietējā fermā vērojām dažādus dzīvniekus, kā, piemēram aitas, kazas, ponijus. Lai gan mēs nekādu lielu atšķirību nesaskatījām, šķita interesanti, jo vide un klimats, kurā uzturas šie dzīvnieki, ir pavisam citādāki, salīdzinot ar Latviju.
Otrā diena mums atklāja Grieķijas laikapstākļu dažādību – no apmākušās un lietainas dienas līdz ļoti saulainai. Devāmies ar vilcienu augšā kalnā, virzienā uz Kalavritu, apmēram 40 min., un pēc tam 11 km garā pārgājienā lejā no kalna. Redzējām burvīgus dabasskatus: skaistos kalnus, stāvās nogāzes, aizas un ūdenskritumus, kā arī dažādus augus un dzīvniekus. Pēc pārgājiena bija iespēja peldēties jūrā, kas ir ļoti atšķirīga no mūsu Baltijas jūras, jo ūdens ir silts, caurspīdīgs un tam var redzēt cauri akmentiņus un pat jūras ežus.
Nākamajā dienā devāmies uz Olimpiju, kur uzzinājām par Olimpisko spēļu vēsturi, apskatījām daļēji saglabājušos antīkās arhitektūras pieminekļus, apmeklējām Olimpijas muzeju, kur vērojām dažādas skulptūras, aizvēsturiskus priekšmetus. Katram projekta dalībniekam bija iespēja skriet pa pirmo olimpisko stadionu, veicot 200 m distanci. Starp zēniem 1. vietu ieguva lietuviešu puisis Deividas, bet Madara no mūsu grupas ieguva 1. vietu meiteņu konkurencē, apsteidzot pārējās projekta dalībnieces sprinta distancē.
Ceturto dienu pavadījām Grieķijas galvaspilsētā Atēnās. Apmeklējām Olimpisko sporta centru, kur katram bija iespējas attīstīt savas spējas uz klinšu kāpšanas sienām, glābšanas trepēm, kā arī izklaidējoties, izlekt ar gumiju uz batuta un piedalīties dažādās sportiskās stafetēs, kas attīstīja gan prāta, gan fiziskās spējas. Pēc sportiskajām aktivitātēm apmeklējām Grieķijas populārāko tūrisma objektu – Akropoli, kur atrodas nozīmīgas vēstures un arhitektūras celtnes, tai skaitā Partenons. Klausījāmies gida aizraujošajā stāstījumā, uzzinājām jaunus faktus par sengrieķu mitoloģiju, kā arī vērojām burvīgus skatus uz lielo pilsētu un skaisto arhitektūru.
Pēdējā projekta diena norisinājās skolā. Interesanti ir tas, ka katra skolas diena sākas ar lūgšanu skolas pagalmā. Mums bija sagatavotas dažādas aktivitātes. No rīta skolēni un skolotāji apmeklēja stundas. Vietējā zumbas trenere novadīja projekta dalībniekiem enerģisku nodarbību. Pēc tam mums bija iespēja vērot grieķu nacionālo teātri, kā arī klausīties viņu šarmantajās balsīs, izpildot dažādus popmūzikas hitus, kā arī visiem kopā izpildīt grieķu tautas deju Sirtaki. Noslēgumā mums tika pasniegti grieķu nacionālie ēdieni, kurus pagatavoja skolotāji un vecāki. Protams, atvadas vienmēr ir tās skumjākās. Neaizmirstama paliks grieķu viesmīlība.
Šis brauciens bija unikāls piedzīvojums, kuru mēs ilgi nespēsim aizmirst. Tā bija burvīga iespēja gan satikt projekta dalībniekus, kuri viesojās Latvijā, gan iepazīt jaunus, neaizmirstamus draugus. Šis projekts ļāva iepazīt grieķu eksotisko virtuvi, attīstīt mūsu angļu valodas zināšanas, kā arī apgūt kādus vārdus no grieķu valodas, piemēram, „nostimo" (garšīgs), „kalimera!" (labrīt!). Tā bija iespēja izrauties no ikdienas saspringtās rutīnas, gūstot jaunu pieredzi, meklējot jaunus piedzīvojumus, satiekot jaunus draugus un pavadot savu laiku produktīvi un aktīvi, iesaistoties dažādās sporta aktivitātēs un papildinot savu zināšanu klāstu.
Autori: MADARA LUKAŠEVICA,
AGNESE AIZPURIETE,
DIĀNA VAIDOTE,
Madonas Valsts ģimnāzija
15.11.2019.