Jau septīto reizi Bērzaunē biedrība „Bērnu un jauniešu apvienība „Rīts"" aicināja Madonas novada jauniešus uz speciāli viņiem veidotām apmācībām.
Apmācībās piedalījās 25 jaunieši no Bērzaunes, Vestienas, Kalsnavas, Lazdonas, Dzelzavas pagasta un Madonas pilsētas. Apmācības norisinājās trīs dienas – no 18. līdz 20. oktobrim. Apmācību mērķis bija veicināt jauniešu savstarpējo sadarbību, radošumu, iedrošināt viņus būt uzņēmīgiem un radīt jauniešos pārliecību par savām idejām un spējām tās īstenot.
Jauniešu vecumposms saistās ar fiziskām un garīgām pārmaiņām. Tiek uzskatīts, ka tieši jauniešu vecumā veidojas apzināta identitāte, tādēļ ir svarīgi iepriekš uzkrāto pieredzi integrēt, jo iepriekšējo vecumposmu krīzes un būtiskie jautājumi jauniešu gados aktualizējas ar jaunu spēku. Jauniešu vecumposmā tiek meklēti ideāli, uzticības personas, iezīmējas centieni pašapliecināties, kā arī centieni kļūt neatkarīgiem. Projekta aktivitātes tika izvēlētas tā, lai virzītu jauniešus analizēt, izvērtēt un izvirzīt iespējamos risinājumus dažādām situācijām; praktiski pielietot līdzšinējo pieredzi un zināšanas, gūt jaunu pieredzi sadarbojoties, iepazīstot gan projekta dalībniekus, gan nodarbību vadītājus.
Apmācību pirmajā dienā jauniešiem bija iespēja piedalīties Jēkaba Vanaga sagatavotajās neformālajās aktivitātēs, lai cits citu iepazītu, kļūtu nedaudz drošāki, atvērtāki. Jaunieši atzina, ka aktivitātes bija ļoti interesantas un saistošas. Vakara noslēgumā pie jauniešiem viesojās Dace Dzilna, kas vadīja nodarbību „Publiskā runa". Nodarbības laikā Dace dalījās ar praktiskiem padomiem, kā pārvarēt uztraukumu, neļauties stresa situācijai, kā veiksmīgāk plānot savu runu, lai noturētu auditorijas uzmanību. Bija arī dažādi uzdevumi, kuri ļāva praktiski izmantot gūtās teorētiskās zināšanas. Nodarbības laikā valdīja pozitīvas emocijas, jo jaunieši atraisījās un uzdrīkstējās pildīt uzdevumus, kas lika pārvarēt sevi.
Otrā apmācību diena sākās nedaudz miegaini un ar pašu gatavotām gardām brokastīm. Otrās dienas pirmais viesis bija no biedrības „Jauniešu akadēmija Pacelt pasauli" – Dace Briede-Zālīte, kas jauniešus pievērsa ļoti nopietnai un aktuālai tēmai – mērķi, pašvērtējums. Kāds jau iepriekš bija ticies ar Daci, kāds tikās tikai pirmo reizi, bet visi atzina, ka nodarbība lika aizdomāties katram par sevi, saviem mērķiem, ko vēlētos sasniegt un cik daudz darba jāiegulda, lai tos sasniegtu. Sekoja nodarbība „Nāc spēlēt!" Jāņa Svampa vadībā. Šajā nodarbībā jauniešiem bija sagatavota ļoti interesanta erudīcijas spēle par dažādām nozarēm. Visu spēles laiku valdīja neliels saspringums, jo katram gribējās sasniegt labāko rezultātu. Kā atzina nodarbības vadītājs, šī jauniešu grupa bija ļoti erudīta, jo sasniedza ļoti augstus un līdzīgus rezultātus. Nākamais viesis bija Kristaps Kravalis. Šī nodarbība nenoliedzami bija viena no emocionālākajām nodarbībām domnīcu vēsturē. Kristaps ļoti atklāti runāja par savu dzīves pieredzi, kādām grūtībām ir gājis cauri, motivējot jauniešus izvēlēties savu dzīves ceļu – iet pret vai plūst pa straumi. Nodarbības laikā daudziem jauniešiem kaklā bija kamols, jo tika vilktas paralēles ar savu dzīvi, kāds apzinājās pazaudētās iespējas, kāds saprata, ka ir jāsaņemas un jāsāk izmantot iespējas. Vakara noslēgumā pie jauniešiem viesojās Sanda Dejus, radio SWH raidījumu vadītāja, kas jauniešiem lika iziet no lielā pārdomu brīža pēc Kristapa emocionālās nodarbības. Sanda jauniešiem pastāstīja par sevi, savu darbu, dalījās pieredzē, kā ir būt improvizācijas teātra aktrisei, kā arī ierāva dažādās jautrās spēlēs, kas pārbaudīja jauniešu spēju sadarboties, modrību, uzmanību un spontanitāti. Jaunieši izvērtējumā atzina, ka Sandas enerģija un pārliecinošā uzstāšanās publikas priekšā ir apbrīnojama. Pēc četriem viesiem jauniešiem vēl vakara noslēgumā bija iespēja piedalīties Eiropas Jaunatnes dialogā, paust savu viedokli, kas ir nepieciešams jauniešiem, lai justos labi, kādam ir jābūt pieaugušajam, lai palīdzētu jaunietim. Jaunieši drosmīgi pauda savu viedokli, pamatoja un argumentēja to.
Tā kā otrā apmācību diena bija ļoti pārpildīta, trešajā dienā netika gatavotas nopietnas nodarbības, bet likām akcentu vairāk uz kopābūšanu. Kopīgi tika izveidota glezna biedrībai, kurā jaunieši atainoja savas domnīcā gūtās emocijas, kā arī kopīgi sakārtojām telpas, izvērtējām pasākumu, tapa daudz draugu bilžu, lai atmiņas saglabātos vizuālos materiālos.
Apmācības tika organizētas Madonas novada pašvaldības NVO projektu konkursā, paldies par sniegto atbalstu! Kā jaunieši atzina, skolā gūtās zināšanas ir pamata bāze turpmākajai attīstībai, bet šādi pasākumi sniedz iespēju sevi pilnveidot un attīstīt, gan uzstājoties publikas priekšā, gan pievērsties dažādiem aktuāliem jautājumiem jauniešu dzīvē. Sirsnīgs paldies arī gardo maltīšu gatavotājiem SIA „Kadiķi A", kuri rūpējās, lai tiktu pietiekami daudz uzņemta enerģija.
Autore: ILUTA OGORODŅIKOVA,
biedrības „BJA RĪTS" jaunatnes lietu speciāliste,
projekta „Jauniešu rudens domnīca 2019" vadītāja
29.10.2019.