Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Brīnišķīga vasara ASV

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 10.10.2019.

Brīnišķīga vasara ASV
Burtu lielums

Sāvēnietis Reinis Veikšāns šobrīd studē Latvijas Universitātē tiesību zinātnes. Lai gan sākotnēji bija izvēlējies ģeogrāfus, jo, mācoties Ļaudonas vidusskolā, tieši ģeogrāfija puisi ļoti aizrāva, augstskolā viņš saprata, ka tas nebūs īstais virziens, ko vēlētos tālāk dzīvē darīt. Bet, tā kā bija saskarsme ar juristiem, Reinis nolēma pamēģināt šo profesiju.

Bet vasaru Reinis pavadīja Amerikas Savienotajās Valstīs, lai „Southwestern Advantage" programmas ietvaros strādātu, pārdodot izglītojošas grāmatas. Uz ASV devās 137 Latvijas studenti, kopā ar viņiem arī studenti no Igaunijas, Lietuvas, Slovākijas, Polijas un Gruzijas.
– Par braucienu uz ASV uzzināju no drauga, kurš menedžeriem ieteica mani, jo mani tas varētu interesēt. Viņš bija šī projekta prezentācijā, kur stāstīja par darba būtību, mērķiem un to, ko no tā var sagaidīt. Arī pats devos uz šo prezentāciju un sapratu, ka tas ir tieši tas, ko gribu pamēģināt. Programma „Southwestern Advantage" piedāvā studentiem doties uz Ameriku, lai vasaras mēnešos tur strādātu. Galvenais programmas mērķis ir palīdzēt studentiem attīstīt komunikācijas prasmes, angļu valodas zināšanas un biznesa spējas. Mēs bijām individuālie dīleri kompānijā, no kuras iepirkām grāmatas un pārdevām tālāk šo izglītojošo literatūru. Jau no agra rīta klauvējām pie svešinieku durvīm, mēģinājām ieinteresēt tajā, ko darām. Vairums literatūras paredzēta bērniem un jauniešiem. Un tā maija beigās devos uz ASV un atgriezos septembra pirmajās dienās, – pastāsta Reinis Veikšāns. – Bijām sadalīti komandās, tajā bija arī mans draugs. Gatavojoties braucienam, iepazinos ar citiem komandas biedriem. Jau iepriekš, dzirdot atsauksmes no jauniešiem, kuri jau bijuši ASV, sapratu, ka šis būs lielisks vasaras piedzīvojums. Lēmumu braukt uz Ameriku pieņēmu ļoti ātri, jo tā būtu laba iespēja apgūt jaunas prasmes un zināšanas, arī redzēt jaunas vietas. Tāpat pamudināja arī draugu atsauksmes.
Studenti vasaras darbu veica divpadsmit dažādos ASV štatos, kā arī Ontario provincē Kanādā. Reinis bija Ohaio štatā, Klīvlendas piepilsētās.
– Dzīvoju vietējās viesģimenēs, kopumā trijās. Kādu laiku uzturējos arī pie Amerikas latviešu pensionāru pāra. Šī pāra vecāki Otrā pasaules kara laikā bija emigrējuši no Latvijas. Šis mēnesis, kuru pavadīju pie viņiem, bija ļoti interesants. Iepazinu viņu stāstu, atmiņas. Viņi paši Latvijā viesojušies vairākas reizes. Interesanti bija stāstīt par Latviju, tāpat uzzināju daudz interesanta un aizraujoša par Ameriku. Patika viņu iespaidi par tām reizēm, kad bijuši Latvijā, – atceras Reinis.
Jautāts, kādi iespaidi saglabājušies no vasaras ASV un kādi ir galvenie ieguvumi, Reinis turpina: – Galvenais ieguvums noteikti ir tas, ka iepazinu sevi tuvāk. Latvijā es nebiju saskāries ar tādām emocijām, kādas nācās piedzīvot ASV. Piemēram, vilšanās – to izjutu brīžos, kad manam klauvējienam pie durvīm nebija atbildes. Kad esi ārpus sava komforta zonas, tālu prom no mājām un ģimenes, dienas aizvadi viens pats, tad vairāk iepazīsti sevi. Paplašinājās manas angļu valodas zināšanas, komunikācijas spējas. Atgriežoties mājās, bija grūti atkal runāt dzimtajā valodā, jo trīs mēnešus tomēr izmantoju angļu valodu. Tā ASV ļoti atšķiras, piemēram, no angļu valodas, kādā runā Anglijā. Atšķiras izruna, ir vārdi, kuriem ir pavisam cita nozīme. Ir ļoti jāieklausās, lai saprastu un atšķirtu. Ļoti daudz iespaidu ir arī par vietām, kur viesojāmies. Lielākoties varētu teikt, ka daudz no dzīves ir redzēts filmās, bet patiesā aina tur tomēr netiek atspoguļota. Vairāk tieši ikdiena, tumšā puse. Pārdodot grāmatas, sastapu dažādus cilvēkus, redzēju viņu gaišās un tumšās puses. Tāpat atmiņā iespiedās arī rasisms. Strādāju dažādās vietās, pat tādās, kur krasi bija jūtama nepatika pret „baltajiem" cilvēkiem. Bet katra tikšanās rūdīja raksturu, stiprināja komunikācijas spējas.
Lai gan atgriežoties Latvijā pēc trim piedzīvojumiem bagātiem mēnešiem Amerikā Reinim pietrūkst tā kontinenta, jau pavisam drīz puisis atkal dosies ārpus mūsu valsts robežām.
– Brīžiem pietrūkst dzīves ritma, kāds bija Amerikā. Viss notika straujāk, katra diena bija piepildīta. Strādājām sešas dienas nedēļā, bet svētdienās devāmies piedzīvojumos, apskatījām tuvākas un tālākas vietas. Devāmies piknikos, Jāņus pavadījām pie latvieša, kuram pieder restorāns. Izmēģinājām dažādus karuseļus, arī amerikāņu kalniņus, braucām ar ūdens močiem. Vasara bija dažādiem piedzīvojumiem bagāta. ASV pavadītais laiks bija ļoti patīkams. Redzēju Ņujorku un Nešvilu. Atgriežoties Latvijā, ir tikai studijas, viss ir monotonāk, – atzīst Reinis. – Programmā ir iespējams iesaistīties arī atkārtoti, bet es nākamajā gadā nepiedalīšos. Tajā iesaistās tikai jaunieši, kamēr studē. Viss ir atkarīgs no snieguma pirmajā vasarā un attieksmes pret darbu. Tos, kuriem bija labi sasniegumi, izvēlas arī nākamajā gadā. Uzskatu, ka man veicās labi, bet komandā es nebiju viens no tiem, kuri sasniedza lieliskus rezultātus. Šobrīd nesaku, ka nekad vairs nebraukšu, iespējams, ka pēc laika atkal izmantošu šādu iespēju. Bet oktobra beigās ERASMUS+ programmas ietvaros došos uz Gruziju. Astoņas dienas norisināsies apmācības uzņēmējdarbībā, bet divas dienas ceļosim pa Gruziju.


11.10.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px