Ministrs Juris Pūce, tiekoties ar iedzīvotājiem Neretā, pieļāva, ka izmaiņas pašvaldību vēlēšanu likumā ir iespējamas, piemēram, izveidojot vēlēšanu apgabalus vai ļaujot deputātu kandidātu sarakstus iesniegt vēlētāju apvienībām (v/a) arī tur, kur iedzīvotāju skaits pārsniedz 5000. Viedokli, vai ir nepieciešams veikt izmaiņas pašvaldību vēlēšanu sistēmā, lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Portnovu.
Ministrs sācis domāt
– Es domāju, ka tas būtu tikai pozitīvi, ja deputātu kandidātu sarakstus vēlēšanām varētu pieteikt arī v/a. Šādas izmaiņas būtu jāievieš neatkarīgi no tā, vai iecerētā administratīvā reforma tiks īstenota vai ne. Arī Igaunijā, kur pašvaldības ir lielākas un reforma jau divreiz gājusi pāri, deputātu kandidātu sarakstus var iesniegt gan v/a, gan partijas, – uzsver Vilnis Špats. – Vēlētāju apvienības paver iespēju vienā komandā sapulcināt domubiedrus, tai skaitā arī no dažādām partijām. Kāpēc šādi v/a veidotie saraksti neatkarīgi no iedzīvotāju skaita nevarētu būt Rīgā, tāpat Madonā un citās pašvaldībās? Šādas izmaiņas gan būtu jāpieņem tikai attiecībā uz pašvaldību vēlēšanām, bet, Saeimu vēlot, varētu palikt līdzšinējā kārtība. Savukārt tas, ka ministrs beidzot kaut kam ir gatavs piekāpties, liecina, ka viņš ir sācis domāt vai arī viņam šobrīd ir dots tāds politiskais uzdevums, ka kaut kur (arī retorikā) var piekāpties.
Būtu ļoti labi
– Tas, protams, būtu ļoti labi, ja novadu domēs tiktu pārstāvēts katrs pagasts. Lai arī visur ir izveidotas pagastu pārvaldes, iedziļinoties var secināt, ka mēs tomēr esam ļoti dažādi, ar atšķirīgu iestāžu skaitu un infrastruktūru pagastos, ar dažādu problemātiku. Uz katru gadījumu ir jāskatās ļoti individuāli, nevar jau visus mērot pēc vienas mērauklas, – uzskata Artūrs Portnovs. – Katrā sasaukumā jau vajadzētu būt vienam pārstāvim, kas iestātos par sava pagasta attīstību un iedzīvotāju interesēm. Savā ziņā es to šobrīd arī cenšos darīt. Esmu tas pārvaldnieks, kas piedalās domes un komiteju sēdēs, neraugoties uz to, ka man nav balsstiesību un esmu tikai tāds kā viedokļa izteicējs un no malas vērotājs. Es gan neesmu tik kompetents, lai ieteiktu, kā uzlabot vēlēšanu sistēmu, bet esmu par to, lai novadu domēs būtu pēc iespējas plašāk pārstāvētas lauku teritorijas. Man šķiet, būtu pareizāk, ja deputātus pašvaldībās ievēlētu nevis pēc partiju sarakstiem, bet gan konkrētus cilvēkus – kurš saņem vēlētāju lielāko atbalstu, tas arī kļūst par deputātu.
13.09.2019.