Aizvien biežāk, runājot par atsevišķu profesiju pārstāvjiem, nākas klausīties tēlainus salīdzinājumus – „sava aroda entuziasts", „gatavs uzupurēties", „neaizvietojams cilvēks" un, visbeidzot, „pēdējais mohikānis". Ko līdzīgu jums noteikti ir nācies dzirdēt par skolotājiem, policistiem, ugunsdzēsējiem, ārstiem utt., respektīvi, visiem, kas par spīti zemajam atalgojumam un profesijas prestižam ir gatavi strādāt darbu, ko cits, iespējams, neuzņemtos darīt, taču, ja nebūtu neviena, kas to dara, mēs to noteikti pamanītu.
Aptieku nav, pasta nav, feldšerpunktu…
Šā mēneša sākumā Ērgļu novada domi apmeklēja Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) Vidzemes nodaļas vadītāja Evita Zušmane, kas vēlējās informēt par feldšeru darba samaksu pēc 30. jūnija, kad daļai feldšeru pārtrauks sniegt finansējumu.
Ērgļu novadā darbojas divi feldšerpunkti – Jumurdā un Sausnējā. VOAVA katram feldšerpunktam sniedz Ls 100 uzturēšanas izdevumiem mēnesī, kā arī atalgojumu feldšerim atbilstoši tā slodzei. Jumurdas feldšerei Baibai Feodorovai likme ir 0,25 slodzes, bet Terēzai Kārklai – 0,5. Līgums ar Ērgļu novada domi VOAVA līdzīgi kā citviet Latvijā ir noslēgts uz pusgadu, t. i., līdz 30. jūnijam.
– Ar pagājušā gada 1. janvāri tika mainīti Ministru kabineta noteikumi attiecībā uz to, kā tiek finansēti ārstu palīgi. Noteica formulu, pēc kuras tiek aprēķināts finansējums ārsta palīgam, un šis finansējums atrodas pie ģimenes ārsta. Noteikumi tika pieņemti gada beigās pēdējā brīdī, un tobrīd Ērgļu novadā bija divi feldšeri, kas nebija ne pie viena ģimenes ārsta. Par laimi, abi feldšerpunkti ir sertificēti un abiem ir noslēgts līgums ar pašvaldību. Problēma ir tā, ka līdzekļus līdzšinējā apmērā mēs abiem feldšerpunktiem pēc 30. jūnija iedalīt vairs nevarēsim. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem līgumus ar pašvaldību feldšeri var slēgt īpašos gadījumos, taču šie īpašie gadījumi nekur nav atrunāti. Pastāvēja arī cerība, ka līdz pagājušā gada beigām noteikumos tiks ieviestas izmaiņas par labu tam, ka ārsta palīgam tomēr ir vajadzīgs papildu finansējums no ārpus ģimenes ārstam atvēlētās apmaksas formulas, taču, kad pienāca 1. janvāris un bija jāslēdz līgumi, nekādas izmaiņas nenotika. Formula tā pati, noteikumi tie paši. Aģentūras Vidzemes nodaļa vadībai ierosināja slēgt līgumus ar visiem un tādā pašā apjomā kā pagājušajā gadā, kā arī slēgt tos uz gadu, taču VOAVA vadība izlēma, ka mums visi līgumi jāslēdz tikai uz pusgadu. Tāpēc arī mēs esam šeit un runājam par to, ko darīt pēc 30. jūnija. Pēc Ministru kabineta noteikumu traktējuma sanāk, ka nekur Latvijā nav ārkārtas situācijas, nav uz salām dzīvojošu cilvēku, kas netiek pie ģimenes ārsta, līdz ar to nav arī nepieciešams papildu finansējums vai atbalsts ārsta palīgam. Tas, protams, izklausās ciniski, taču tāds ir aģentūras vadības viedoklis, – situāciju skaidroja Evita Zušmane.
To, ka VOAVA vadībai ir savdabīga izpratne par „īpašiem" gadījumiem, apstiprināja arī Madonas rajona padomes galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Gunta Andžāne.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto