Šīs vasaras sākumā Dzelzavā būtisks bija jautājums par jauna kultūras nama vadītāja atrašanu. Pēc ilgāka meklējumu perioda kultūras nama vadītāja vakancei tika atrasts atbilstošs kandidāts. Jau veselu mēnesi kultūras nama vadītāja pienākumus pilda Baiba Meiere, savukārt no 1. augusta jaunatnes centra vadītājas un kultūras nama metodiķes amatā sāka strādāt Evija Rubule. Aicināju abas jaunietes uz sarunu, lai noskaidrotu, kā viņas iedzīvojušās jaunajos amatos un kādi plāni tiek kalti nākotnē.
Jāļaujas sirds aicinājumam
– Lai gan manas saknes meklējamas otrā Latvijas galā – Kurzemē -, tā nu ir sanācis, ka dzīves ceļi atveduši uz Lubānu, kur arī dzīvoju. Evija nāk no Rīgas, bet tagad mēs abas esam lubānietes un dzīvojam ļoti tuvu viena otrai – mūsu mājas atrodas nepilna kilometra attālumā. Kopā braucam uz darbu un atpakaļ uz mājām. Man ar pasākumiem vienmēr bijusi saistība – ir sanācis tos vai nu vadīt, vai būt klāt to organizēšanas laikā. Esmu meklējusi darbu šajā jomā, diemžēl lauku reģionā tas ir ļoti grūti paveicams. Vietu ir tik, cik ir. Es agrāk strādāju par pavāri Lubānā, bet šis darbs nebija tas, kas piepilda un silda sirdi. Ik dienu jādara viens un tas pats – atbrauc uz darbu, saņem rīkojumu, kas jāpagatavo, un to arī izdari. Rīgā esmu strādājusi par izklaides pasākumu organizatori. Esmu beigusi Latvijas Kultūras koledžu, un darbs kultūras jomā ir mana sirdslieta. Kad redzēju iespēju dabūt darbu šeit, es to izmantoju. Kad sāku strādāt Dzelzavas kultūras namā, daudzi man teica, ka labāk būtu bijis palikt Lubānā – darbs turpat, jābrauc nekur nav, viss tuvu mājām. Tomēr es nepiekritu, jo mana sirds teica pavisam ko citu. Man ir ļoti nepieciešams darbs radošā sfērā, un, ja reiz tagad esmu nonākusi šeit, protams, savus sapņus mēģināšu īstenot, – stāsta Baiba Meiere.
Savu īsto vietu Dzelzavas kultūras namā ir atradusi arī Evija Rubule, kura strādās ar jauniešiem, un turpmāk viņa savas ieceres jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanai centīsies realizēt šeit.
Pieredzei ir svarīga loma
– Pēc skolas devos mācīties par psiholoģijas konsultantu. Saprotot, ka lauku reģionā tas nav aktuāli, meklēju citas darba iespējas. Nākamais, ko izvēlējos apgūt, bija projektu vadība. Strādājot šajā jomā, vajadzēja rakstīt daudz projektu, tomēr man ir visai līdzīgi uzskati kā Baibai – arī man radošums vienmēr bijis svarīgs un ir saistījis. Sākumā mēs abas tēmējām uz vienu vakanci, tomēr vērtēšanas komisijai, izlasot manu CV un iepazīstoties ar manu darba pieredzi iepriekš, radās ideja, ka es varētu šeit strādāt par jaunatnes lietu speciālisti. Esmu šādā jomā strādājusi jau agrāk, un iepriekšējā darba pieredze palīdzēja iegūt šo amatu. Šobrīd viss te vēl šķiet jauns un ir jāapgūst, – ar sevi iepazīstina Evija Rubule.
Abas atzīst, ka mazpamazām viss jau sāk ritēt uz priekšu – kalendārs lēnām pildās ar pasākumiem. Viņām ir arī savi plāni, ko gribētos īstenot. Patlaban jāaizpilda noteiktais plāns, bet nākotnē ir ieceres radīt daudzus interesantus pasākumus.
– Ir izveidota sadarbība ar vairākiem kolektīviem, kultūras nams atrodas skaistā ainaviskā vietā, kas ļauj rīkot dažādus pasākumus, piemēram, saistītus ar vēsturi. Tāpat arī koncertus var organizēt gan brīvā dabā, gan telpās. Mēs mēģināsim šeit ienest jaunas vēsmas un jaunas izjūtas, uzrīkot ko tādu, kas līdz šim te nav bijis, un noturēt kultūras nama līmeni, kāds tas bijis līdz šim, un ar laiku pacelt augstāk. Galvenais ir nepieļaut, lai tas krītas, – smaidot saka Baiba Meiere.
Savukārt Evijas rūpēs ietilps dažādu jauniešiem saistošu aktivitāšu organizēšana.
Plāno iekārtot jauniešu centru
– Grūtākais darbs būs sapulcināt jauniešus vienuviet – Dzelzavā, jo daudzi laika gaitā ir aizbraukuši un pamukuši kur kurais. Ņemot vērā to, ka jaunieši pārcēlušies uz dzīvi Madonā un citās vietās, izjucis arī deju kolektīvs. Esmu izvirzījusi mērķi mēģināt jauniešus sapulcināt no jauna. Plānoju arī piesaistīt projektus, lai nodrošinātu viņiem pēc iespējas dažādākus veidus, kā interesanti un saturīgi pavadīt laiku, iesaistīties un darīt. Blakus mūsu kabinetam ir telpa, kurā tiks iekārtots jauniešu stūris, pagaidām tur vēl nav visu vajadzīgo lietu. Gaidu jaunā mācību gada sākumu – tad būs vieglāk viņus sapulcināt kopā. Uzrunāšu arī skolas vadību un ceru uz sadarbību ar viņiem. Esmu arī Baibas labā roka un palīdzu viņai organizēt pasākumus. Patlaban rosāmies kultūras jomā, – stāsta Evija Rubule.
Pirmais nopietnais pasākums Dzelzavā norisināsies 24. augustā, tas būs „Baltijas ceļam" par godu veltīts koncerts, kuru apmeklēs arī Lietuvas un Igaunijas pārstāvji. Šis pasākums būs tieši noslēguma koncerts „Baltijas ceļa" gadadienai. Plānoti tiek arī pasākumi Dzejas dienu ietvaros septembrī un gleznu izstāde. Baibai savā darbā vislabāk patīk tas, ka pienākumiem iespējams pieiet radoši un katru pasākumu organizēt ar savu redzējumu, savām izjūtām un pēc saviem ieskatiem, tai pašā laikā ietverot šajā pasākumā tā būtību un nezaudējot galveno domu. Savukārt Eviju saista tas, ka ikdienā, darot savu darbu, ir iespēja sev apkārt pulcināt radošus cilvēkus, komunicēt ar viņiem un veidot jaunus kontaktus. Katra diena esot atšķirīga no citām un nekad nav divu vienādu.
Īstie cilvēki īstajā vietā
– Mēs, braucot mājās, nereti pārrunājam, cik liels ir prieks redzēt, ka pasākumu kalendārs lēnām tiek aizpildīts. Viss pagaidām rādās pozitīvi. Ļoti gribētos atjaunot deju kolektīvu, jo ir izgatavoti jauni tērpi un būtu žēl, ka tie paliktu neizmantoti. Ir jāiepazīst vide, vieta un cilvēki, lai saprastu, kas kuram patīk, kurš varētu būt mūsu palīgs un radošā dzirkstelīte, jo bieži vien daudzi saka, ka viņos nekā nav, bet īstenībā tur slēpjas radošais potenciāls, – neslēpj Baiba un Evija.
Viņas saka lielu paldies jau esošajiem kultūras nama kolēģiem, Sarkaņu tautas nama „Kalnagravas" vadītājai Valdai Kļaviņai, pagasta pārvaldes vadītājam Andrejam Jankovskim un daudziem citiem, kuri nekad neatsaka un piedāvā palīdzību un padomus, sniedz ieteikumus un rekomendācijas. Evija un Baiba smejas, ka vēl neesot pat pagājusi pirmā nedēļa, kopš amatā stājusies jaunā kultūras nama vadītāja, bet cilvēki jau ar nepacietību gaidījuši un taujājuši, kad būs pirmais pasākums. To, kādas vecuma grupas sarīkojumus parasti apmeklē, varēšot saprast pēc „Baltijas ceļa" pasākuma.
– Lai atrastu kultūras nama vadītāju, rīkojām divas konkursa kārtas, pirmajā atsaucās tikai viens cilvēks, bet, pateicoties otrajai kārtai, atradām atbilstošo kandidātu. Pretendentus uzklausīja arī Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora, Daiga Torstere no kultūras nodaļas un novada domes deputāte Valda Kļaviņa. Prieks, ka pie mums strādās zinoši cilvēki, savas jomas speciālisti. Arī komisija viņus novērtēja atzinīgi, – stāsta Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Jankovskis.
Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītājs pauž patiesu gandarījumu par to, ka izdevies atrast īstos cilvēkus, kuri strādās savās īstajās vietās un darīs darbu, kas sirdij tuvs un saistošs. Viņš uzsver, ka nekad neatteiks palīdzību un padomu, iespēju robežās centīsies atbalstīt Baibas un Evijas ieceres.
Atminoties tikšanās dienu ar žūriju, Baiba un Evija smaidot saka, ka ne tik daudz bijis jāiepazīstina ar sevi, kā jāatbild uz daudziem āķīgiem jautājumiem, uz kuriem žūrijas locekļi gaidījuši atbildes. Pretendentu CV komisija izskatījusi jau pirms tikšanās. Viss esot vedies ļoti pozitīvi, un jautājumi, kas tikuši uzdoti, prasījuši zināšanas konkrētajā jomā. Daudz bijis arī tādu jautājumu, kas neraksturo klasisko interviju.
– Priecājos, ka mans un Baibas domu lidojums ir samērā vienāds un mēs bieži vien esam uz viena viļņa, viena otru papildinām. Mūsu abu moto ir nepadoties, neapstāties pie sasniegtā un nezaudēt vēlmi radīt cilvēkos prieku. Vēlamies, lai ļaudīm patīk tas, ko mēs darām, lai tas saista un priecē, – teic Evija Rubule.
20.08.2019.