Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Vecuma pensijas minimālais apmērs

BAIBA MIGLONE

Autors • 08.08.2019.

Burtu lielums

Tiesībsargs Juris Jansons šonedēļ valdībai nosūtījis jau ceturto pirmstiesas brīdinājuma vēstuli, kurā valdībai devis laiku līdz šā gada 1. oktobrim novērst konstatētos trūkumus un noteikt vecuma pensijas minimālo apmēru atbilstoši Satver­smei. Labklājības ministrija brīdinājumā norādīto cer risināt, lemjot par nākamā gada budžetu. – Kā vērtējat šo situāciju, kas skar arī daudzus jūsu pašvaldības iedzīvotājus? – vakar vaicāju Varakļānu novada un Ērgļu novada pašvaldību vadītājiem Mārim Justam un Guntaram Velcim.

Palīdzība nav pietiekama
– Situācija mūsu pašvaldībā ir tāda pati kā visā Latvijā. Protams, ir trūcīgā statuss, ko nosaka valsts, un ir arī maznodrošinātā statuss, kur pašvaldība arī cilvēkiem ar nedaudz lielākiem ienākumiem spēj kaut cik palīdzēt. Bet tā palīdzība, protams, ir diezgan neliela, un ir ļoti daudz iedzīvotāju, kuriem ienākumi ir tikai nedaudz virs šī statusa robežas un šī palīdzība nav pietiekama, lai cilvēki, kuri ir mūžu godīgi nostrādājuši, varētu normāli dzīvot, – atzīst Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs. – Diemžēl šobrīd situācija vispār valstī veidojas tāda ne līdz galam atbilstoša demokrātiskas un tiesiskas valsts principiem, jo ir jau tā, ka minimālo pensiju un tikai nedaudz lielākus ienākumus par valstī noteiktajiem trūcīgā vai pašvaldības noteiktā maznodrošinātā ienākumiem saņem ļoti liels skaits iedzīvotāju un šie ienākumi tiešām ir nepietiekami, lai cilvēks varētu pilnvērtīgi dzīvot. Cilvēks jau ir radis apstākļiem pielāgoties, bet, līdzko pienāk īpašās situācijas – saslimšana, nepieciešamība ilgstoši lietot medikamentus, vēl kaut kādi negadījumi -, sākas sarežģījumi un ar pabalstiem tur maz ko var līdzēt.

Cik varam, palīdzam
– Pats par sevi saprotams, ka mēs pašvaldībā, cik varam, tik šiem cilvēkiem ar minimālajiem ienākumiem palīdzam, kā jau tas ir noteikts likumā. Nekad palīdzību neesam atteikuši. Sociālajai palīdzībai ir atvēlēti diezgan lieli līdzekļi. Protams, ka situācija daudzreiz ir tālu no nepieciešamā, – spriež Ērgļu pašvaldības vadītājs Guntars Velcis. – Runājot par politisko pusi, bieži vien jau ir viegli pateikt, ka vajag, bet – kur to ņemt. Šajā gadījumā, protams, vajag. Tur nav divu domu, bet, kā to labāk izdarīt, es neesmu tik kompetents, lai par to spriestu. Mēs pašvaldībā darām, ko varam, valsts līmenī tie ir citi spēlētāji.


09.08.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px