Sarkaņu pagastā ZS "Madaras" nesen piedzīvots atzīmējams fakts, kas ir
retums arī dzīvniekiem: gotiņai Svīrei 13. jūlijā piedzimuši trīnīši –
divas telītes un viens bullēns.
Par trim teliņiem mums uz "Staru" atsūtīja ziņu Sarkaņu pagasta pārvaldes lietvede Inga Bārbale.
Sazinoties ar saimnieci Ingu Jurevici, kas ir profesionāla veterinārārste, viņa atzina, ka ilgajā veterinārārstes darba praksē šāds notikums, kad kādai govij piedzimst trīs pēcnācēji, notiek pirmo reizi. Viņa piekrita, ka "Starā" būtu interesanti lasīt vairāk par to, kas notiek lauku saimniecībās, tāpēc ir jāpastāsta ar Svīres trīņiem.
Kad mēs devāmies uz ZS "Madaras" fermu, lai apskatītos mazuļus, tie bija tikai četras dienas veci, bet jau izskatā varen ņipri un stalti stāvēja kājās.
– Sarkaņu pagastā 13. jūlijā bija kapusvētki. Tā mums bija priecīga diena, jo tādi gadījumi, kad govij piedzimst trīs teliņi, ir ļoti reti. Gotiņām dvīnīši piedzimst biežāk, bet trīnīši – ļoti reti. Pēc statistikas Latvijā govīm pasaulē nāk varbūt kādi 10 trīnīši pa gadu, bet dzīvē – var būt arī retāk. Mūsu Svīre ir šķirnes ‘Holšteinfrīzes melnraibā' trešā piena gotiņa, un nekas iepriekš neliecināja, ka būs trīnīši.
Gotiņai vajadzēja palīdzēt dzemdībās, jo viņas trīs bērniņi bija sapinušies, tāpēc nācās visādi izgrozīt kājas, jo visi gribēja reizē sprukt ārā. Pasauli ieraudzīja visi pēc kārtas un jūtas labi. Ir mazāki, bet nav nekādi vārgulīši. Kā piedzimst, tā lopiņš jau uzreiz ceļas kājās. Teliņi kā teliņi, lielākās fermās par tiem priecājas, bet tie nav mīļdzīvnieciņi, jo mēs vairāk esam tendēti uz ražošanu.
Tā kā ir divas telītes un viens bullītis, diemžēl dzīvei viņi vairs nederēs, aizies gaļai. Kad telītes aug kopā ar bullīti – tām neattīstās visi dzimumorgāni. Cik savā praksē esmu mēģinājusi izaudzināt, man nekas nesanāk. Ja kāds vēlas, lūdzu, 20 eiro, un telēns ir jūsu, – smaidot trīnīšu dzimšanas pavisam neseno notikumu atcerējās un komentēja Inga Jurevica. Viņa piebilda, ka tad, kad teliņi maziņi piedzimst, ir daudz jāiegulda, lai tie izaugtu un lai arī saimniekiem kāda peļņa būtu.
Viņa ir veterinārārste ar 30 gadu pieredzi, un saka, ka pats fakts, ka kādā saimniecībā ir piedzimuši trīnīši, ir ievērojams. Tagad tāds notikums ir Jurevicu ģimenes zemnieku saimniecībā "Madaras".
Uz jautājumu, vai teliņiem dos arī vārdus, Inga sacīja: – Pa šiem gadiem ir nācies dot tik daudz vārdu, ka nevar vairs neko oriģinālu izdomāt. Droši vien būs Trīne, Trīnis un Trīnīte.
Lopiņi, no mātes atšķirti, dzīvo boksā, pagaidām – visi trīs vienā, jo tā tie ir saraduši. Trīs reizes dienā tiem dod zīst pienu no pudelītes. To labprāt dara meita Līga, kas ir ZS "Madaras" īpašniece. Viņa ik dienas vairākas reizes teliņus uzrauga un par tiem rūpējas.
19.07.2019.