Madonas Valsts ģimnāzija piedalās Eiropas Savienības finansētajā starptautiskajā Erasmus+ projektā „Sports – aktīvs dzīvesveids".
No 13. līdz 17. maijam pieci Madonas Valsts ģimnāzijas desmito klašu skolēni, projekta koordinatore Diāna Vaidote un sporta skolotājs Jānis Švika piedalījās trešajā projekta mobilitātē Lietuvā. Nedēļa aizritēja ātri, tika iegūta neaizmirstama pieredze.
Svētdienas vakarā ieradāmies mazā Lietuvas ciemā Vepriai, kas kļuva par mūsu mājām visu turpmāko nedēļu. Projekta dalībniekus no Latvijas, Grieķijas, Ungārijas un Čehijas izmitināja kempingā. Bija lieliska iespēja sadraudzēties ar projekta dalībniekiem, jo dzīvojām istabiņās kopā ar vairāku valstu pārstāvjiem. Kempings atradās vairāk nekā 10 kilometru no skolas, kurā notika oficiālās aktivitātes, prezentācijas un tikšanās ar Galvynais ģimnāzijas skolotājiem un direktori.
Otrajā dienā devāmies uz skolu, lai prezentētu projekta mājasdarbus un piedalītos sporta stundā. Izpildījām HIIT treniņu, kas ir augstas intensitātes intervālu treniņš. Šī stunda neatšķīrās no sporta stundām Latvijā, tā nebija tik spraiga kā pie mums, bet jauniešiem tā bija interesanta un jautra pieredze. Mūsu mobilitātes tēma – ārpustelpu aktivitātes, tāpēc nākamajā dienā devāmies laivot Šventojas jeb Svētajā upē. Bija paredzēts, ka laivosim Širvintas upē, bet tobrīd upe izrādījās par seklu. Ūdens līmeņa dēļ distances garums samazinājās un kļuva 9 km garš, taču ūdens priekus tas netraucēja baudīt. Projekta dalībnieki izveidoja kopīgu plostu no laivām, kā arī iesaistījās ūdens cīņās. Visiem laivošanas pieredze paliks atmiņā. Pēc ūdens nodarbēm devāmies uz kempingu, kur spēlējām volejbolu un metām šautriņas. Daudzi bija izbrīnīti, ka lietuvieši ir tik labi šautriņu metēji. Starp aktivitātēm notika desiņu cepšana, kas radīja pārsteigumu grieķiem, viņi nekad nebija tādā veidā desiņas cepuši.
Katras mobilitātes ietvaros paredzēts iepazīt valsts vēsturi, kultūru, sadzīvi, paradumus, tāpēc piedalījāmies vairākos braucienos uz bijušajām un esošo Lietuvas galvaspilsētu. Pirmais brauciens bija uz Ķērnavu. Pa ceļam piestājām pie baskāju sajūtu takas. Mums – latviešiem – tas nebija nekas ekskluzīvs, jo Latvijā tādas ir vairākas, pie tam krietni garākas, taču grieķi, čehi un ungāri bija sajūsmā un ar lielu entuziasmu izstaigāja taku. Vēlāk pastaigājām pa Ķērnavu un uzkāpām pilskalnos. Tur ir ļoti skaista un sakopta apkārtne, ko var novērtēt, paraugoties no šiem pilskalniem.
Nākamā ekskursija bija uz Traķiem. Neraugoties uz aizķeršanos (autobusa tehnisko problēmu dēļ), Traķos bija lieliski pavadīts laiks. Apmeklējām Traķu ūdens atpūtas vietu ar pirtīm, paēdām vakariņās kibinai, vienu no lietuviešu tradicionālajiem ēdieniem, kas ir pīrādziņi ar dažādiem pildījumiem. Novakarē devāmies apskatīt Traķu ezerpili uz salas Galves ezera vidū.
Trešais izbrauciens bija uz Kauņu. Pirmais pieturas punkts – Lietuvas Sporta muzejs. Ekskursijas turpinājumā – slavenā „Žalgiris" arēna. Tiešām apskates vērta. Šķita, ka arhitekti te padomājuši par visu: gan piemērotību dažādiem pasākumiem, gan efektivitāti un stilu. Tur bija arī kamera, kur ievietot cilvēkus, kuri slikti uzvedas pasākumu laikā. Pēc pusdienām devāmies uz Brīvdabas muzeju. Gide mūs izvadāja pa vairākām mājām, izstāstīja, kā lietuvieši kādreiz dzīvoja un kādas tradīcijas viņiem bijušas.
Mūsu pēdējā ekskursija bija uz Lietuvas tagadējo galvaspilsētu Viļņu. Apskatījām vecpilsētu, vakarpusi pavadījām „Akropolē", spēlējām boulingu, ēdām picu, iepirkāmies, izklaidējāmies, kā arī atvadījāmies no pārējiem projekta dalībniekiem, jo tā bija pēdējā diena, ko pavadījām kopā.
Par komunikāciju ar citu valstu projekta dalībniekiem varētu teikt: „Ja gribi, tad vari!" Lai gan daudziem angļu valoda nav stiprākā puse, centība visu attaisnoja. Interesanti šķita ieklausīties dažādos akcentos, sarunājoties angļu valodā. Viena no populārākajām aktivitātēm bija iemācīties dažus vārdus grieķiski. Bija redzams, ka projekta partnervalstu jaunieši ir atbraukuši, lai iegūtu jaunus draugus un neaizmirstamas atmiņas, kas visiem arī izdevās. Mobilitātes dalībnieki ļoti satuvinājās, un atvadīšanās brīdī ritēja asaras. Iegūta jauna informācija par valstīm: tradīcijām, skolas dzīvi, jauniešu ikdienu. Nedēļa bija aizpildīta ar smiekliem un jokiem, jo visi bija aktīvi, motivēti un gatavi piedzīvojumiem. Lietuvā pavadītais laiks, vietējo cilvēku iepazīšana un ekskursijas sniedza iespēju iepazīt lietuviešu kultūru, kas, lai arī šķiet līdzīga mūsējai, spēja pārsteigt. Nogaršojām visus tradicionālos ēdienus, mācījāmies jaunus vārdus lietuviešu, ungāru, grieķu un čehu valodā, kā arī vissvarīgākais – ieguvām jaunus draugus projekta partnervalstīs.
Autori: M. APSĪTE, K. KALNIŅA,
D. PURVIŅŠ, E. RIZGA,
K. K. TOMOVICA,
Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkņi
29.05.2019.