Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Pagaršo profesiju” vidusskolā

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 21.05.2019.

“Pagaršo profesiju” vidusskolā
Burtu lielums

Maija sākumā projekta „Pagaršo profesiju" ietvaros vienpadsmit 12. klases skolēni astoņu nedēļu garumā apmeklēja pašu izvēlētu darbavietu, lai gūtu iespaidus par profesiju un saprastu, vai tā ir īstā, veidojot turpmāko karjeru, izvēloties nākamās izglītības iestādes.

– Projekts skolā norisinās vairākus gadus, un to var izmantot 12. klašu skolēni, kuri mācās vispārizglītojošajā programmā ar profesionālo ievirzi. Jaunieši izsaka vēlmi, kādu profesiju viņi vēlētos pagaršot un iepazīt, un kopā ar pedagogu meklē šo darba iespēju. Skolēni aptuveni trīs stundas nedēļā pavadīja darbavietā, iepazīstot profesiju, – pastāstīja pedagogs karjeras konsultants Sanita Solovjeva.
– Projektā iesaistās 12. klašu skolēni, jo tas ir laiks, kad jāveic lielā izvēle, kādu veidot nākotni, kurā virzienā lūkoties, lai izvēlētā profesija būtu īstā. Ne vienmēr prakse ir bijusi ar pozitīvu novērtējumu, jo jaunietis saprot, ka profesija, kura ir pamēģināta, neatbilst cerētajam. Tomēr arī tā ir vērtīga pieredze. Pati vairāk strādāju tieši ar 12. klašu audzēkņiem. Mājsaimniecības priekšmeta ietvaros ar testu palīdzību jaunieši iepazīst sevi, dažādas profesijas, mācāmies par karjeru. Karjera sastāv no piecām sfērām: ģimene, izglītība, darbs, cilvēka brīvais laiks un pilsoniskums. Kad tās ir līdzsvarā, cilvēks spēj būt apmierināts ar sevi. Šīs sfēras tiek apgūtas mājsaimniecības priekšmetā, un prakses iespējas papildina šo priekšmetu.
Darba dēvēji aizpildīja anketu un sniedza skolēna novērtējumu, bet arī pašiem jauniešiem bija jāaizpilda prakses dienasgrāmata, jāveic pašvērtējums un prakse jāaizstāv, pastāstot, kā ir veicies.
Izvēlētās profesijas bija dažādas. Jaunieši strādāja gan tepat Madonas pilsētas vidusskolā, gan Valsts policijā, Madonas slimnīcā, tulkošanas birojā un tirdzniecības un atpūtas centrā „Efeja".
Aleksandra Griščuka izvēlējās iepazīt Valsts policijas darbu Madonas reģiona iecirknī.
– Esmu priecīga, ka man bija šāda iespēja darboties šajā sfērā. Skolotāja ļoti palīdzēja – gan atbal­stot un palīdzot, gan rodot iespēju pamēģināt šo profesiju. Savu izvēli nenožēloju, esmu gandarīta. Jāsaka paldies visiem, kuri atbalstīja un saprata. Paldies Andrim Turkinam par lielisko un veiksmīgo sadarbību. Nezinu, kurā brīdī izvēlējos, bet jutu, ka tieši šī darbavieta man ir jāizvēlas. Arī draugi ieteica policiju, jo uzskata, ka es šajā profesijā ļoti labi justos. Šobrīd varu teikt, ka neesmu izlēmusi, vai policija būs tas virziens, kur turpināšu, bet man patika šis darbs, – atzīst Aleksandra.
Kopā ar Aleksandru policijas darbu pamēģināt bija devusies arī Laura Karpoviča.
– Pavadot praksē 20 stundas, esmu ieguvusi brīnišķīgu pieredzi un esmu ļoti apmierināta. Uz Valsts policiju devos ar lielu prieku un interesi. Gribēju uzzināt par šo darbavietu pēc iespējas vairāk. Ideja pagaršot šo profesiju radās spontāni, bet domāju, ka es noteikti savu nākotni varētu saistīt tieši ar darbu policijā, un šķiet, ka es iederētos šajā vietā, – uzskata Laura.
Savukārt Gerda Veismane devās praksē pie Madonas pilsētas vidusskolas matemātikas skolotājas.
– Šo profesiju izvēlējos tādēļ, ka iepriekš biju pārliecināta – studijas turpināšu pedagoģijā. Praktizējoties sapratu, ka matemātikas skolotājas profesija nav man piemērota. Ir jāiegulda ļoti daudz darba, lai sagatavotos mācību stundām, cik daudz laika nepieciešams, lai izlabotu pārbaudes darbus un ieskaites. Ir jābūt objektīvam pret visiem, diemžēl bieži vien es tāda neesmu. Labprāt pamēģinātu profesiju, kas saistīta ar konsultācijām dažādās jomās, piemēram, bankās. Bet esmu izlēmusi, ka pēc vidusskolas absolvēšanas došos studēt starptautisko komunikāciju darbību, – pārliecināta ir Gerda.
Egita Oša projekta ietvaros izmēģināja darbu Madonas slimnīcā.
– Šādu profesiju izvēlējos tāpēc, ka jau kopš 9. klases ir interesējuši cilvēki un viņu veselība. Bet visvairāk aizrāvos ar šo profesiju, kad brālis devās mācīties uz Stradiņa universitāti. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc izvēlējos praktizēt slimnīcā bērnu nodaļā. Man vienmēr ir patikuši bērni, māku ar viņiem rast kopīgu valodu. Bet, domājot par nākotni, došos uz medicīnas koledžu, lai apgūtu medmāsas profesiju, –
atklāj Egita.
Gan skolotāja, gan jaunieši novērtē iespēju darboties šādā projektā, jo tādā veidā ir iespējams gūt arī pirmo darba pieredzi.
– Manuprāt, vidusskolas skolēniem ir ļoti grūti izvēlēties, ar ko saistīt savu nākotni. Tā ir lieliska iespēja, kura noteikti jauniešiem ir jāizmanto. Paldies visiem uzņēmumiem un vadītājiem, kuri atsaucas un atbalsta šo projektu, labprāt pieņem audzēkņus 20 stundu ilgā praksē, – pateicas skolotāja Sanita.


22.05.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px