Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Viss, kas dārzu saimniekiem vajadzīgs

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 29.04.2019.

Viss, kas dārzu saimniekiem vajadzīgs
Burtu lielums

Bagātīga augļukoku, ogulāju, košumkrūmu, pavasara puķu, rožu, atraitnīšu un ziemciešu, tomātu, gurķu, paprikas, salātu, kāpostu, garšaugu un citu dēstu izvēle, daudz sēklu, dažādu krāšņumu, ko stādīt savā dārzā, dobēs pie mājas, mazdārziņā vai lauku saimniecībā…

Pagājušajā sestdienā, 27. aprīlī, lieliskos, pat vasarīgos laikapstākļos Madonā notika tradicionālais pavasara Stādu gadatirgus, kas vienmēr ir kupli apmeklēts, bet saulainais laiks, šķiet, veicināja daudz lielāku rosību. Katrs apmeklētājs centās iegādāties kādu stādu, jo pavasaris ir laiks, kad visiem gribas pievērsties zemei, stādīšanai, sēšanai, apkārtnes labiekārtošanai. Vien apdomīgāko apmeklētāju izvēli iepirkties nobremzēja ieilgušais sausums, jo, lai viss labi ieaugtu, ir bagātīgi jālaista. Tomēr "zaļie īkšķīši" niezēt niezēja, un Madonā todien notika arī brīnums – uzlija auglīgs lietutiņš.

Pasākuma organizatori – Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa – bija atvēlējuši vietu gan stādu audzētājiem, gan amatniekiem. Kā pastāstīja Sanita Soma, Stādu gadatirgum bija pieteikušies 180 tirgotāji, no kuriem puse bija dārza stādu audzētāji: – Lai piedalītos pavasara gadatirgū Madonā, jau iepriekš bija izsludināta pieteikšanās. Atbrauca stādu tirgotāji no visām Latvijas malām, un domāju, ka izvēle bija liela – viss, ko pavasarī vien var vēlēties. Varēja atrast dēstus gan puķu draugi, gan pārtikas dārza stādītāji. Galvenais akcents bija likts uz stādiem, bet bija nopērkami arī kaplīši, ekoloģiskie dārza mēslojumi. Bērniem patika arī lamas, kas bija atvestas no Drabešu pagasta. Ārpus programmas mūs vēl aplaimoja ilgi gaidītais lietus, par ko šoreiz visi priecājās, jo lijis nav mēnesi.
– Traks var palikt, cik liela ir stādu pārpilnība, un arī stādītāju daudz, turklāt Madonas novadā ir daudz rožu draugu, – tā par Madonas Stādu gadatirgu izteicās rožu audzētāja Biruta Virziņa no Siguldas. Piemājas siltumnīcās tiek audzētas ap 300 rožu šķirnes, bet uz Madonas tirgu rožkope atvedusi tikai nelielu daļu no populārākajām šķirnēm. Viņasprāt, interese par rozēm ir ļoti liela – daudz pircēju, un visi grib pirkt nevis vienu rozi, bet vai septiņas uzreiz. Uz jautājumu, kāds ir rožkopju pavasaris, siguldiete atbildēja: – Viss ir ļoti labi pārziemojis, nekas nav izsalis, ļoti labi aug, nav nekas jāgriež nost, tikai jākopj un jālaista.
Kā vienmēr Madonas pavasara Stādu gadatirgū izcēlās daudzkrāsainās lielziedu atraitnītes, ko piedāvāja daudzas stādaudzētavas. Atraitnītes varēja nopirkt par 45-65 centiem. Saieta laukumā sastaptā atraitnīšu audzētāja Ilze Bākule no Bērzaunes pagasta dārzniecības "Alpu terases" teica: – Atraitnīšu sezonai laiks bija labvēlīgs, saulains, agri tika uzsākta puķu realizācija, un šogad visas jau ir nokļuvušas puķu dobēs. Tāpēc arī audzējam – pirmajam pavasara priekam.
Veselīgus atraitnīšu, vasaras puķu, tomātu un garšaugu stādus bija atveduši dārznieki no Kalsnavas pagasta dārzniecības "Zītaru ziedi". Maija Paegle-Krūmiņa dalījās priekā par visu, kas šopavasar izaudzis: – Labs pavasaris, krāšņi saziedējušas atraitnītes, plaukst vasaras puķes. Vēl gan salnas attur no vasaras puķu izstādīšanas. Jāpielāgojas arī sausumam un bagātīgi jālaista.
Augļukoku stādīšanai ir beidzamais laiks, jo kociņiem jau saplaukušas lapas, tomēr pie stādaudzētavu stendiem drūzmējās rindas.
Daudzi audzētāji piedāvāja iegādāties veselīgus tomātu stādus, cenas diapazonā no 0,60 līdz 1,20 eiro par tomātu dēstu. Tomēr cilvēki vēl baidās no salnām, tāpēc daudzi atliek stādu iegādi uz vēlāku laiku, jo dēstus taču tirgos vēl visu maiju.
Viktors Vāgners no Madonas piebilda, ka apkurināmajās siltumnīcās marta vidū sētais ir tik labi saulainā laikā izaudzis, bet vēl ir tikai aprīļa beigas, un, lai izstādītu dēstus plēves mājās, ir jābūt drošībai, ka neuznāk lielas salnas.
– Kas neriskē, tas nevinnē, – parunu atgādināja diedzēto agro kartupeļu sēklas tirgotāji no Nagļu pagasta, sakot, ka agrajiem stādītājiem uz Jāņiem jau būs kartupeļi; protams, ja nenosals, bet mazu pleķīti jau varot ar agroplēvi apsegt.
Jaunums bija piknika kartupeļi, ko mudināja iestādīt Pārsla Toka no Sarkaņu pagasta, – nelieli, iegareni.
Madonas Stādu gadatirgū puķu mīļotāju uzmanību izpelnījās arī Gulbenes selekcionāra Pētera Mucenieka dālijas. Šoreiz tās tirgoja Jolanta Vasiļjeva no Biksēres. Selekcionārs mazdēlam un viņa draudzenei uzticējis saglabāt savu kolekciju.
Uz vaicājumu, kā patīk Madonas Stādu gadatirgus, dārzniece no Salacgrīvas sacīja, ka te esot otro gadu un šāds tirgus ir laba tradīcija: – Te ir viss dārzam, ko vien var vēlēties, arī saulainais laiks ir priekšrocība, kaut pa ceļam uz Madonu redzējām arī lietu.
Slieku kompostu – organisko mēslojumu, kas uzlabo zemi – realizēja SIA "Vormera", un arī šim bioloģiskajam produktam jau Madonā ir savi klienti.
Ja arī kāds nebija izdomājis, ko īsti vēlas, stādaudzētāji vēl būs sastopami ne vienā vien tirgošanas vietā.



30.04.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px