Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Koristi uztur dzīvu dziesmu tradīciju

LĪGA LĀNE-DREIMANE, koris "Mantojums"

Autors • 11.04.2019.

Burtu lielums

Dziesma un deja ir mūsu tautas vissvētākais mantojums, ko mūsu senči sensenis ir uzticējuši mums sargāt un glabāt. Tādēļ man jo lielāks lepnums, ka daudzus gadus varu dziedāt korī ar tik skanīgu nosaukumu "Mantojums". Mēs visi labi apzināmies, ka visdziļāk iesakņojas un tiek pārmantotas tās kultūras vērtības, kuras spēj izturēt laika pārbaudījumu, tāpēc arī senioru koris "Mantojums" pastāv jau 60 gadu un ražīgi strādā.

Šā gada pirmajā mēnesī, 26. janvārī, koris uz koncertu "Lai sasaucamies, lai dziedam" aicināja citus senioru korus. Ciemos atbrauca un koncertā piedalījās draugu senioru kori no Rīgas "Erelbe", Valmieras "Sudrablāse", Valmieras vīru koris "Baltie bērzi", Kokneses "Alaine", Smiltenes "Mežābele". Koncerta programmu papildināja izturīgie dejotāji "Atvasaras" seniori un enerģiskie disko dejotāji "Aliens".
Kā jau Cūkas gadā, mūsu koncerta "Lai sasaucamies, lai dziedam" programmu vadīja lustīgā, runājošā un dejojošā "Cūciņa". Klausītāju un skatītāju netrūka, koncerts bija ļoti izdevies, saņēmām daudz labu atsauksmju, un lai nožēlo tie, kas neatnāca, jo ne tik bieži ir iespēja labu koncertu dzirdēt bez maksas. Pasākuma saviesīgo daļu ļoti atraktīvi un jautri vadīja mūsu muzicējošais korists Artūrs. Līksmojot, priecājoties laiks aizritēja nemanot, un, šķiroties no dziesmu draugiem, mums, "Mantojumam", pavīdēja doma – varbūt ir vērts iedibināt šādu pasākumu katru gadu pirmā mēneša pēdējā sestdienā.
16. martā "Mantojums" bija uzaicināts uz Valku un piedalījās koncertā – tautas dziesmu pēcpusdienā, kas veltīta komponista Cimzes jubilejai. Aicināti kori no Valmieras, Smiltenes, Alūksnes, Tukuma. Tā kā mūsu koris Valkā bija pirmo reizi, mūs gids pavadīja un iepazīstināja ar Cimzes muzeju, apskatījām vēl citas vietas Valkā, iebraucām arī Igaunijas Valgā.
Tad arī drīz vien sākās tautas dziesmu koncerts "Uz saulīti gavilēju", jo pie tautas dziesmu gaišuma un stipruma arvien paticis sildīties. Vai ik četrrinde no neizsmeļamā tautas dziesmu pūra nav droša laipa pretī nākotnei pār katru staignāju, pār bīstamu ceļa posmu? Tautas dziesma katram mīļa, tā atstāj gaišu, saulainu noskaņu nākotnei. Mēs, dziedātāji, bijām gandarīti, ka Valkas pašvaldība bija kopā ar mums šai pasākumā un saņēmām uzmundrinošus vārdus.
Aprīlis ar zilajiem vizbuļu ziediem un bērzu sulām, ar gājputniem ir ienācis dabā. Ar katru dienu saules ceļš kļūst garāks un putnu dziesmas skanīgākas. 6. aprīlī mūsu koris pievienojās visiem tiem Austrumlatvijas koriem (Alūksne, Balvi, Jersika, Rēzekne, Krustpils), kam Rēzeknē bija dziesmu kopmēģinājums, lai izdziedātu repertuāru, ko gatavojam senioru Dziesmu svētkiem, kas šovasar notiks Talsos, Sauleskalna estrādē. Kori dziesmas labi apguvuši, paldies tiem diriģentiem, kas mūs vēl pamācīja, palaboja. Pēc kopmēģinājuma – koncerts, kurā katrs koris dziedāja divas dziesmas – vienu izvēles, otru no repertuāra. Pēc koncerta – kopīga pasēdēšana, kāju "izlocīšana" un tad arī mājupceļš.
Man kā koristei prieks arī par visiem tiem dziedātājiem (ne tikai senioru koros), kuri atrod laiku un gribasspēku, lai iknedēļas mēģinājumos un pēc tam koncertos šo dziesmu tradīciju uzturētu dzīvu, vienlaikus gūstot prieka avotu sev un vairojot to apkārtējā sabiedrībā. Jo, kā teica sirmā skolotāja, dzejniece Adina Ķirškalne, "bezkrāsaina kļūst diena, ja prieks mums neuzdāvina kaut niecīgu pieskārienu".
Tāpēc es vēlēšu visiem, it visiem: "Lai dabas atmoda nes tikai prieku un cīruļdziesma nav par lieku…" Un lai visiem pietiek izturības, enerģijas pavasara darbiņos!


12.04.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px