Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Līdz jaunajam nektāram vēl jāgaida

Redakcija

Autors • 13.03.2008.

Burtu lielums

Ceturtdien, 20. martā, pulksten 11 Madonā, Poruka ielā 4, patērētāju biedrības 3. stāva zālē notiks biškopju seminārs. Uzaicināti lektori: LBB valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, LBB pētniece instruktore Ineta Eglīte. Tēmas: jaunākās atziņas par bišu slimībām; nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas prasības medum un biškopības produktiem; APIMONDIA kongresā Austrālijā 2007. gada rudenī gūtās atziņas un iespaidi u. c.

Esam aizvadījuši Latvijai ļoti neparastu ziemu. Biškopībā ziemošanas periods tuvojas beigām. Tomēr jāatceras, ka tas vēl nav beidzies. Jāseko līdzi barības krājumiem ligzdā, kas nemierīgajā ziemošanā varētu būt izsīkuši. Šajā periodā barības patēriņš strauji pieaug, bet līdz jaunajam nektāram vēl jāgaida. Tieši šobrīd īpaši jārūpējas par siltuma saglabāšanu saimē. Līdz šim pārlieku siltā nosegšana varēja būt pati lielākā kļūda bišu ieziemošanā šādā netipiski siltā ziemā, kas varēja novest pie priekšlaicīgas bišu peru audzēšanas un rezultātā – bišu nolietošanās, caurejas, barības trūkuma, turpretī šobrīd, kad bites nenovēršami pero visās saimēs, maksimāli jāpalīdz saimēm saglabāt siltumu. Tas nozīmē mitro nosegumu nomaiņu pret sausiem. "Slapjš kažoks nesilda." Var veikt saimju papildu sasegšanu, lieko kāru atņemšanu ligzdās. Neapdzīvotie rāmji jātur noliktavā, nevis stropā, lai ļoti izvārgušajām bitēm nav ar savu ķermeni jāapsilda nevajadzīgi plaša telpa. Kopumā izskatās, ka biškopji ar šo neparasto ziemu galā būs tikuši. Ir ziņas par zaudējumiem ziemošanā. Pārsvarā vaina nav ziemošanā, bet jau iepriekšējā gadā – pārāk liels varroatozes ērces invāzijas līmenis saimēs. Klīniskā aina: vasarā skaistas, ražīgas saimes, bet rudenī bišu maz, nav vairs īsti ko ziemot. Skaidrojums: rudens pusē jau bija tik daudz ērču, ka pēdējie peri, no kuriem jāšķiļas ziemojošajām bitēm, pilni ar ērcēm. Arī ārstēšana rudenī jau vairs glābt neko nevar. Cēlonis – tikpat neparasta, cik šī ziema, bija arī iepriekšējā vasaras sezona. Neparasta tajā ziņā, ka ļoti gara sezona. Atcerēsimies, ka bites sezonu Latvijā uzsāka gandrīz mēnesi agrāk nekā ilgus gadus iepriekš. Ērces vairojas ģeometriskā progresijā – no ērces rodas ģimene, kas sastāv no daudzām apaugļotām ērču mātītēm, kuras atkal katra drīz pārvēršas par šādu ģimeni, utt. Ērces vairojas tikai aktīvajā bišu sezonā, un tām sezonā ir noteikts vairošanās cikla skaits. Pagājušovasar ērces spēja izdarīt šādus ciklus par 1-2 vairāk nekā citugad. Tāpēc pagājušogad varroatozi rudenī sajutām asāk nekā citkārt.

Seminārā runāsim par biškopju iespējām lietot prečuzīmi "Zaļā karotīte". Tas nozīmētu iesaistīties paaugstinātas kvalitātes prasībās. Projektā paredzēts, ka varēs piesaistīt arī papildu finansējumu. Ineta Eglīte informēs par jaunāko bišu slimībās, dalīsies iespaidos par redzēto APIMONDIA kongresā Austrālijā. Ir arī jaunumi par biškopju tiesībām sadarbībā ar augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem. Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze pārrunās virkni jautājumu, kas skar LBB darbu un biškopības nozari.
Uz tikšanos seminārā!

Autors: JĀNIS PURIŅŠ
LBB Madonas nodaļas
vadītājs


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px