Opozīcija un vairāki „KPV LV" deputāti (tas bijis viens no partijas priekšvēlēšanu solījumiem) Saeimā iesniedza lēmumprojektu par ministriju skaita samazināšanu, bet vakar parlamenta vairākums to noraidīja. Viedokli par šo priekšlikumu lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski.
Vispirms jāizvērtē
– Ja, piemēram, pie varas nāktu populisti, tad droši vien tiktu īstenota ļoti vienkāršota pieeja. Paziņotu, ka ministriju ir par daudz, un mehāniski tiktu samazināts to skaits, lai radītu iespaidu, ka kaut kas tiek darīts. Taču, manuprāt, būtu jāskatās no funkciju viedokļa, vispirms izvērtējot, ko katra ministrija dara un vai tajās funkcijas nedublējas. Pašvaldībām tās jau arī sūta daudz dažādu „papīru", prasa iesniegt atskaites, piedalīties aptaujās utt., nevajadzīgi tās noslogojot, – uzsver Vilnis Špats. – Protams, birokrātija jau ir visur pasaulē, bet ir jāsaprot prioritātes, bez kā nevar dzīvot un valsts pastāvēt. Ir ministrijas, kurām uzticētas valsts pamatfunkcijas, un ir arī tādas, kuru nepieciešamība ir jāizvērtē, pie tam ne tikai samazināšanas virzienā. Piemēram, atbalstāma, manuprāt, ir doma par ģimenes un bērnu lietu ministra posteni, neveidojot jaunu ministriju.
Katrā ziņā šo procesu nevajadzētu sasteigt, bet gan vispirms būtu jāizpēta, jāizvērtē un tikai pēc tam jāveic izmaiņas. Tas jau ir līdzīgi kā ar ieceri samazināt pašvaldību skaitu nevis tāpēc, ka tās nespēj pildīt tām uzticētās funkcijas, bet gan – ka kādam liekas, ka to skaits ir par lielu. Turklāt valdība ir tikko izveidota, partijas knapi ir vienojušās par atbildības sfērām. Ja tagad mehāniski samazinātu ministriju skaitu, tad valdība arī varētu izjukt. Bet ja viņi ir par kaut ko vienojušies, vispirms lai mēģina kaut ko padarīt.
Tas ir iespējams
– Es domāju, ka tas ir iespējams. Protams, vispirms ir jāizanalizē ministriju funkcijas, jāizvērtē, vai tās nedublējas un nepārklājas, un tad jālemj, kuras ministrijas var apvienot, bet bez kurām – arī iztikt, – uzskata Andris Dzenovskis.
– Partijas pēc vēlēšanām savā starpā nevar vienoties, cik daudz ministriju katrai partijai būtu jāvada, visas grib, lai katrai tiktu uzticētas vairākas ministrijas, jo tā ir cīņa arī par naudu. Pirms vēlēšanām to dažas partijas, kas, starp citu, ir arī pozīcijā, pašas jau solīja. Ar ministrijām ir līdzīgi kā ar lielajām ģimenēm. Vieglāk jau ir iztikt, dzīvojot vienā mājā, braucot ar vienu busiņu, nevis katram ar savu automašīnu, tāpat apstrādājot visiem kopā vienu zemesgabalu. Arī valdība varētu labāk strādāt, ja tā nebūtu tik sadrumstalota un Ministru kabineta sastāvs tiktu konsolidēts. Pirms kaut ko dara un veic kādas izmaiņas (tai skaitā arī novadu reformu), vajadzētu būt redzējumam vismaz gadus divdesmit uz priekšu.
22.02.2019.